Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop do 1500 zł


lalanakla

Pytanie

Hej wszystkim! Stawiam pierwsze kroki w obserwacji nocnego nieba. Trochę zapoznałam się z parametrami teleskopów i mam o nich bardzo pobieżną, podstawową wiedzę. Tak czy inaczej, wolę na początek dopytać kogoś, kto się na nich zna, aby dobrać sobie sprzęt.

Mój budżet oscyluje w granicach 1500 złotych, myślę, że będę celować w raczej używany sprzęt. Obserwacji będę dokonywać na wsi leżącej na północnym-wschodzie Polski, więc nie będzie mi przeszkadzać sztuczne światło latarni itd. Najbardziej zależy mi na obserwacji nieba głębokiego, gabaryty nie mają dla mnie znaczenia, a astrofotografia mnie nie interesuje. Bardzo dziękuję za każdy merytorycznie istotny komentarz i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Synta/gso 8/10 cali na Newtonie. Lepiej 10 cali. To na początek a potem okularki. Dobson jest świetny do szybkiego wyszukiwania obiektów i nie trzeba bawić się z ustawianiem jak na paralaktyku. Może inni będą mieli odmienne zdanie ale sam niedługo bede celował w 10/12 dobsona. Pozdrawiam.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tutaj aktualnie jest chyba najtaniej 8" Synta na Dobsonie https://www.avans.pl/foto-i-kamery/obiektywy-do-aparatow-cyfrowych/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-quot-pyrex

Jesli moze byc uzywany to polecam przejrzec sobie Gielde Sprzetu Astronomicznego na FB, tutaj ktos sprzedaje 10" ale nie wiem czy jeszcze aktualne. 

https://www.facebook.com/marketplace/item/256395335764294

Edytowane przez Marek Moczymorda
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam GSO 8" i bawiłem się na nim kitowymi okularami. Zaś raz dostałem na próbę zoom Hyperiona Mark IV. Sam okular potrafi zrobić różnicę. Nie mam porównania niestety z 10" ale wydaje mi się, że lepiej czatować na dobrą okazję 8" i resztę ładować w dobry okular :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Teleskop nowy czy używany? 
Szczerze powiem tak że lepiej jest kupić teleskop używany w dobrym stanie ponieważ zaoszczędzisz ok 40 procent całej sumy jaką mysiałbyś wydać na zakup nowego sprzętu.

Jeżeli chodzi o teleskop to polecam 8 najlepiej 12" Synta, Meade, SkyWatcher oczywiście na dobsonie jeśli nie potrzebujesz do astrofoto :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 godzin temu, lalanakla napisał:

Mój budżet oscyluje w granicach 1500 złotych, myślę, że będę celować w raczej używany sprzęt. Obserwacji będę dokonywać na wsi leżącej na północnym-wschodzie Polski, więc nie będzie mi przeszkadzać sztuczne światło latarni itd. Najbardziej zależy mi na obserwacji nieba głębokiego, gabaryty nie mają dla mnie znaczenia, a astrofotografia mnie nie interesuje. 

Cześć, pozazdrościć nieba. DSy to najciekawsze obiekty nocnego nieba. 1500 zł to już coś jest, ale nie poszalejesz z aperturą. Na Twoim miejscu kupiłbym rzeczywiście 8 calowego Newtona F6 (1200mm) na montażu Dobsona i jeden dobry okular (24-30mm do przeglądu nieba). To na początek, aby się wdrożyć. W ciągu roku nauczysz się czego trzeba i postanowisz co dalej. Sprzedasz Newtona i kupisz większy albo i nie. Powodzenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zgadzam się z Wami. Z używkami reflektorów trzeba uważać, koniecznie sprawdzić w jakim stanie jest lustro główne! Ponowne napylenie kosztuje sporą część kwoty sprzętu. Warto dodać, że okular (24-30) koniecznie 2". Jeśli budżet ogarnie to można przemyśleć jeszcze zestaw: okular 1,25" (6-10mm)+ barlow x2...bo z DSami różnie bywa ;) Udanych poszukiwań sprzętu. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.