Jump to content
 • 0

Pierwszy teleskop do astrofoto


Redis
 Share

Question

Cześć, 
Zastanawiam się nad zakupem dobrego teleskopu do astrofotografii. Mam doświadczenie z astronomią lecz bardziej w obserwowaniu DSów miałem teleskop 12" newtona firmy Meade . 
Zastanawiam się teraz nad zakupem dobrego teleskopu do astrofotografii do kwoty ok 3 do 4 tys zł. Chciałbym głownie robić zdjęcie DSów planet czasem też i księżyca.
Posiadam aparat Canon EOS 1000D zastanawiam się czy przy zakupie odpowiedniej przejściówki taki aparat będzie miał sens w astrofotografii czy muszę zaopatrzyć się w jakiś specjalistyczny aparat itd? 
Z góry dzięki za pomoc :emotion-5:

Link to comment
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Nie ma takiego teleskopu, przykro mi. Astrofoto DS vs astrofoto planet i księżyca to kierunki wymagające zgoła innej optyki.

Zresztą teleskop to tylko kawałek układanki, masz już jakiś montaż na którym mógłbyś ten sprzęt powiezsić?

Chcesz pobawić się w astrofoto zacznij od obiektywów na np. Skyadwenturze.

pk

Link to comment
Share on other sites

 • 0
2 minuty temu, Redis napisał:

W takim razie byłbym bardziej skłonny do teleskopu wyłącznie do foto Dsów. Jeżeli chodzi o montaż nie posiadam aktualnie żadnego. 

Tylko widzisz to się trochę nie spina.

Jak chcesz robić zdjęcia DS'ów to wymagane jest długie naświetlanie. Żeby długo naświetlać, musisz mieć montaż. 

Także musisz tutaj myśleć kompleksowo, zdjęcia (zwłaszcza DS) robi zawsze najgorszy składnik zestawu. Możesz mieć kamerę za 100 000$, ale jak dołączysz do niej kiepski teleskop to i tak będzie kiszka.

Polecam poczytać forum, jest tutaj podobnych wątków setki. Bo póki co jesteś na najlepszej drodze żeby zmarnować te 3-4tyś.

I nie piszę tego żeby Ci dopiec, albo żeby Cię zniechęcić, ale nie chce żebyś popełniał błędy wielu użytkowników (w tym moje).

pk

 

btw

Ja zaczynałem od wielkiego montażu z wielkim astrografem do DS i świetną kamerą CCD. To jest na prawdę ciężkie do opanowania "na raz". 

Aktualnie jadę na zestawie cem25 + asi1600 + space cat od WO. Przyjemnie i spokojnie robię zdjęcia bez spiny.

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Haha
    • Love
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.