Skocz do zawartości

MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Panie i panowie (pomijając kobiecą oryginalność Wenus) planety okrążają Słońce w tę samą stronę i obracają tak samo - jakby tocząc od zewnątrz po bandzie tfu orbicie.

 

Dlatego Łukasz zacnie skorygował film

 

Oczywiście można rozważać jakąś ankietę :grin:

 

Wtedy, jak forowicze zagłosują inaczej, że chcą by kręcił się jak poprzednio, będzie zobligowany do rekorekty.

 

Siema

EDIT: :firefire:

 

Co istotne. Gdyby Łukasz Sujka był Australijczykiem i/lub publikował to na australijskim forum to by mu kazali dać kręcącego się w lewo

ale tak by to było jak teraz tylko po obróceniu przez nas monitora do góry nogami.

Czyli poprzednia wersja filmu "naukowo" była absolutnie niepoprawna (sic!).

:icon_idea:

 

 

 

 

lukasz.jpg

lewo.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Darek_B napisał:

To dokładnie jak z lewoskrętną  witaminą C, w rzeczywistości jest prawoskrętna. :)

 

To akurat fakt, tylko co niektórzy wciskają ludziom kit i robą biznes na niewiedzy, zupełnie jak z tanim winem ale z ładną etykietą. Sorki za off top. Jeśli chodzi wizualizacje to wole lewoskrętne ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tam się odrobinę napracował bo nazwy muszą pasować do miejsc.

 

Przekaż mu, że astro-Polacy dziękują mu za popularyzowanie (polskiego) nazwiska jednego z najlepszych polskich astrofotografów.

 

Program, jak widzę, robi co może tam gdzie Ziemianie nie sięgają zbyt dobrze - symuluje obszary okołobiegunowe.

 

Siema

sujka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No patrzcie państwo.

 

"Student ‘blown away’ after capturing Mars in back garden"

 

BBC zrobiło z tego super news,

a przecież ten student (astronomii) nie zrobił więcej/lepiej niż Łukasz :) a już na pewno dłużej niż Łukasz

 

https://www.bbc.com/news/av/uk-england-nottinghamshire-54798539

 

To na polskich wielkich portalach powinno być o pracy Łukasza już wiele razy IMHO!

 

Siema

stu.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Niesamowite. Oczywiście gratuluję.

Jedno pytanie , bo sam mam tak na fotkach Marsa, ale teraz to widać szczególnie..

Czym spowodowane jest że doliny ("kanały") mają kolor niebieski wpadający w "granatowy" ?

Kwestia oświetlenia przez Słońce - były by ciemne ? Grunt w dolinach nie przecież odbiega kolorystycznie od wyżyn....

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 13.10.2020 o 10:29, Lukasz83 napisał:

Kolejnym krokiem jest przygotowanie wszystkich map i sprytne "zszycie" ich w Photoshopie tak żeby nie było widać łączeń

Odgrzewam trochę już stary temat, ale dopiero teraz znalazłem więcej czasu na Marsa :D Byłbym wdzięczny za jakąś wskazówkę dotyczącą tego sprytnego zszywania map :-) Początkowo myślałem, że Winjupos ogarnie sobie sam sklejenie poszczególnych kawałków, ale wygląda to u mnie tak, że poszczególne kawałki map zachodzą na siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Tuvoc napisał:

Odgrzewam trochę już stary temat, ale dopiero teraz znalazłem więcej czasu na Marsa :D Byłbym wdzięczny za jakąś wskazówkę dotyczącą tego sprytnego zszywania map :-) Początkowo myślałem, że Winjupos ogarnie sobie sam sklejenie poszczególnych kawałków, ale wygląda to u mnie tak, że poszczególne kawałki map zachodzą na siebie.

 

A masz Photoshopa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Lukasz83 napisał:

 

Pisać mi się nie chce - jutro albo w sobotę nakręcę taki 2 minutowy "mini-tutorial" i pokażę jak ja to robię :)

Super, będę bardzo wdzięczny :D Tymczasem składam statyczny obrazek - sklejkę z rożnych dni. Z góry dziękuję :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.