Skocz do zawartości

MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Ale przyznajcie jedno, ta kręcąca się kulka działa naprawdę hipnotyzująco.

Jak pierwszy raz próbnie złożyłem tą animację to siedziałem przez 20 minut wgapiony w ekran :P Zupełnie inaczej patrzy się na płaską fotkę, nawet z mega detalem a zupełnie inaczej na animację.

Teraz już mi się trochę opatrzyła podczas obróbki ale i tak co chwilę przykuwa uwagę.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda! Mars się kręci nie wokół biegunów, ale wokół równika pokazując raz biegun północny, raz południowy :)

Zainspirowany animacją na szybko złożyłem 4 zdjęcia mniej więcej tej samej strony Marsa z lat 2014-2020. Może Łukasz zrobiłby taką wersję w hiper-jakości?

 

Mars_2014_2020r.gif

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lukasz83 napisał:

Jeszcze będzie mała niespodzianka w tym temacie - właśnie się przygotowuje ;) 

 

Podpowiedź:  czerwony + cyan

Nic już lepszego chyba nie zobaczymy w kwestii Marsa, króla trzeba ukoronować APODem, Polish APODem, IOTD :)
Brawo Łukasz, świetna praca i fakt hipnotyzująca :)
edit:
Czy czerwony i cyjan zwiazane są z chmurami? Jak tak to wydaje mi się, że wiem co to za petarda się szykuje :grin:

Edytowane przez mack_mnk
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.10.2020 o 15:38, MarcinSn napisał:

Mamy kupować okulary 3D ! ??:new_shocked:

 

Trafione ;)

 

W dniu 13.10.2020 o 17:08, mack_mnk napisał:

Czy czerwony i cyjan zwiazane są z chmurami? Jak tak to wydaje mi się, że wiem co to za petarda się szykuje :grin:

 

W dniu 13.10.2020 o 20:05, HAMAL napisał:

Coś Ty wykombinował? Próbowałem dla tego filtra znaleźć zastosowanie w US i DS i nie udało mi się :uhm:

 

Nic tak bardzo wyrafinowanego - zwykłe anaglifowe 3D. Potrzeba do tego okularów z jednym szkiełkiem niebieskim (albo lepiej cyan) a drugim czerwonym. Jak nie macie okularów to filtry astronomiczne też się nadadzą :)

 

Tak czy inaczej, zauważyłem że klatki animacji doskonale się nadają do tej techniki. Złożyłem więc klatki 1 z 3, 2 z 4, 3 z 5, itd... dzięki temu powstało fajne 3D ponieważ na środku przesunięcie było nieco większe niż na brzegach.

Więc dzięki temu mamy efekt "kulki" - wrzucam poniżej i w pierwszym poście.

 

https://www.astrobin.com/full/9i856b/D/?nc=user

 

c8bf8e3f-4c70-43b1-b448-4169493918d5.gif

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lukasz83 napisał:

Nic tak bardzo wyrafinowanego - zwykłe anaglifowe 3D. Potrzeba do tego okularów z jednym szkiełkiem niebieskim (albo lepiej cyan) a drugim czerwonym. Jak nie macie okularów to filtry astronomiczne też się nadadzą :)

 

Takie buty, mam nawet do filtrów astro do tego celu zrobioną ramkę :D  Przyzwoicie wypadają 470nm i 570nm :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, dołączam się oczywiście do wszystkich "ochów" i "achów" w sprawie Twojej pracy. Zdecydowanie jest warta tych zachwytów. Sporo się napracowałeś, ale warto było, bo efekt jest unikalny. :)

Mars jest bardzo dobrym obiektem do takiej pracy, bo jego pełny obrót wokół osi trwa około 24 godzin (prawie jak nasza Ziemia). Materiał można więc teoretycznie zebrać w ciągu kilku nocy. Ale najpierw trzeba mieć pomysł, a potem cierpliwie go zrealizować. Jednego i drugiego Ci gratuluję!

Nie znajduję informacji, z ilu klatek ostatecznie złożyłeś materiał i ile kadrów składa się na gifa. Mógłbyś powiedzieć?

Na animacji wychodzi ciekawa precesja osi biegunowej Marsa (widać to wyraźnie na przemieszczeniu czapy południowej), która oczywiście w realu nie ma miejsca. Ale dzięki temu mamy w animacji więcej dynamiki. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.