Skocz do zawartości

MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

No klękajcie narody :) Dla mnie ciągle nie dociera fakt, że coś takiego jest możliwe z Polski!

Genialnie zwizualizowany genialny materiał!
 

  

3 godziny temu, Lukasz83 napisał:

Nic tak bardzo wyrafinowanego - zwykłe anaglifowe 3D

Dorzuć jeszcze w wersji dwóch obrazów obok siebie - będzie można wyświetlić w dowolnej technice.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

34 minuty temu, diver napisał:

Łukasz, dołączam się oczywiście do wszystkich "ochów" i "achów" w sprawie Twojej pracy. Zdecydowanie jest warta tych zachwytów. Sporo się napracowałeś, ale warto było, bo efekt jest unikalny. :)

 

Dziękuję :)

 

34 minuty temu, diver napisał:

Nie znajduję informacji, z ilu klatek ostatecznie złożyłeś materiał i ile kadrów składa się na gifa. Mógłbyś powiedzieć?

 

Mógłbym i powiedziałem - w pierwszym poście :) Takiej informacji nie znajdziesz bo animacja nie składa się z "kadrów".

Punktem wyjściowym animacji jest mapa powierzchni w projekcji równokątnej (coś jaka mapa Ziemii z atlasów z lekcji geografii). Na tą mapę składają się najlepsze zdjęcia z 3, 8, 12, 15, 22 i 28 września.

Potem taką mapę WinJupos naciąga na goły globus i robi animację planety w wybranym czasie.

To zupełnie inna metodologia niż animacje do tej pory prezentowane na forum.

 

34 minuty temu, diver napisał:

Na animacji wychodzi ciekawa precesja osi biegunowej Marsa (widać to wyraźnie na przemieszczeniu czapy południowej), która oczywiście w realu nie ma miejsca. Ale dzięki temu mamy w animacji więcej dynamiki. ;)

Ta "precesja" zachodzi w realu i wynika z faktu, że obserwujemy planetę pod kątem a czapa polarna nie leży idealnie w osi obrotu. Stąd raz chowa się jakby za osią i jest mniej widoczna a za kilka godzin wysuwa się śmiało na pierwszy plan.

 

7 minut temu, MateuszW napisał:

No klękajcie narody :) Dla mnie ciągle nie dociera fakt, że coś takiego jest możliwe z Polski!

Genialnie zwizualizowany genialny materiał!
 

  

Dorzuć jeszcze w wersji dwóch obrazów obok siebie - będzie można wyświetlić w dowolnej technice.

Dzięki - może jeszcze się pobawię z tym 3D jak znajdę chwilę :)

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślęczę właśnie nad debugowaniem kodu w projekcie a tu takie cudeńka :new_shocked: i nie odrywając się od programowania zastanawiam się czy ostatnia zmiana na forum przypadkiem nie była wymuszona przez prace związane z Marsem.  Czy @Lukasz83 możesz potwierdzić te pogłoski? Słyszałem, że trzeba było zmienić typ zmiennej lajków dla Ciebie bo int już się prawie przekręcił... Miejmy nadzieję, że do kolejnej modyfikacji forum int64 wystarczy. Pamiętaj, ostrożnie, bo nie wiem czy zmienna jest ze znakiem czy bez. Tak źle i tak źle bo albo Ci się wyzeruje i będziesz miał zablokowaną giełdę albo przy ujemnym dostaniesz automatycznego bana :emotion-5: Gratulacje. Jak tylko zrobię przerwę na kawę poszukam okularów 3D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś się naiwnie łudził, że astrofotografia planetarna to taka wygodna dziedzina w której spektakularne efekty uzyskuje się od strzału palcem, że nie jest tu wymagana systematyczność i cierpliwość jak w wypadku DS-ów, to właśnie wyszło na jaw że jest to g. prawda... :-)

 

Szacunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Tak, ale od Morawieckiego :rofl:

 

Nie no, co ty? @Pablito był sławny jak jeszcze o tym drugim prawie nikt nie słyszał :)

 

Teraz sławni będą: Iga Świątek i Łukasz Sujka.

 

Wymieniam Kobietę jako pierwszą bo tak mam ;)

 

Siema

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... no to jeszcze dołożę hymn pochwalny Czecha , bo - a jakże - musiałem to zjawisko dać

na czesko-słowackie forum.  Cytuję czeski tekst , pomóżcie sobie translatorem ...

 

Animace celé otočky Marse od polského kolegy je podle mne naprosto dokonalá. Samozřejmě je vidět už na první pohled, že jde o animaci z mapy. Jedině tak lze potlačit proměnlivý vliv seeingu a taky dokonale prokreslit povrch až k samotným okrajům. Je to také jediný způsob, jak se zcela zbavit jinak vždy přítomného rind artefaktu. Vytvořit ve WinJupos ze snímků mapu je velmi komplikovaná záležitost a i samotné snímky pořídil autor animace. Někomu může animace z mapy připadat jako ztrnulá, zbavená prchavých okamžiků, které zanechají svůj otisk na animaci vytvořené přímo z jednotlivých snímků. Jediné, co je pro mne s podivem, je směr rotace Marsu. Možná to byl záměr. Mars se otáčí pomaleji než Země a kdybychom se na něj podívali každou noc ve stejnou dobu, vypadalo by to, jako by se otáčel pozpátku.

 

Autorem jest KpS a już w pierwszym zdaniu pisze, że animacja jest wprost doskonała ! 

 

Zbyszek W.

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zbignieww napisał:

... no to jeszcze dołożę hymn pochwalny Czecha , bo - a jakże - musiałem to zjawisko dać

na czesko-słowackie forum.  Cytuję czeski tekst , pomóżcie sobie translatorem ...

 

Animace celé otočky Marse od polského kolegy je podle mne naprosto dokonalá. Samozřejmě je vidět už na první pohled, že jde o animaci z mapy. Jedině tak lze potlačit proměnlivý vliv seeingu a taky dokonale prokreslit povrch až k samotným okrajům. Je to také jediný způsob, jak se zcela zbavit jinak vždy přítomného rind artefaktu. Vytvořit ve WinJupos ze snímků mapu je velmi komplikovaná záležitost a i samotné snímky pořídil autor animace. Někomu může animace z mapy připadat jako ztrnulá, zbavená prchavých okamžiků, které zanechají svůj otisk na animaci vytvořené přímo z jednotlivých snímků. Jediné, co je pro mne s podivem, je směr rotace Marsu. Možná to byl záměr. Mars se otáčí pomaleji než Země a kdybychom se na něj podívali každou noc ve stejnou dobu, vypadalo by to, jako by se otáčel pozpátku.

 

Autorem jest KpS a już w pierwszym zdaniu pisze, że animacja jest wprost doskonała ! 

 

Zbyszek W.

 

 

 

Dzięki @zbignieww,  w międzyczasie dostałem sporo pytań o technikę wykonania tej animacji. Zrobiłem więc też wersję tego mini-tutoriala po angielsku.

Można linkować do niej w razie gdy ktoś nie ogarnia po polsku ;)

 

https://www.cloudynights.com/topic/734460-mars-2020-full-3d-planet-rotation-gif-short-winjupos-tutorial/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmieniłem gify bo już mnie męczyło tłumaczenie, że "tak, Mars kręci się w drugą stronę ale jakoś tak niefortunnie mi się złożyło".

Także tego, już jest tak jak powinno :innocent:

 

12 godzin temu, angelscorpion napisał:

Fantastyczna praca Łukasz, ciekawe, kiedy Ty znajdujesz czas na produkcję piwa na zloty... :flirt:

 

Produkcja piwa przy astrofoto to zajęcie wręcz ekspresowe - warzysz, nastawiasz i samo się robi :)

  • Lubię 2
  • Dziękuję 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lukasz83 napisał:

Podmieniłem gify bo już mnie męczyło tłumaczenie, że "tak, Mars kręci się w drugą stronę ale jakoś tak niefortunnie mi się złożyło".

Także tego, już jest tak jak powinno :innocent:

To teraz Mars jest lewoskrętny, czy prawoskrętny? I czy zwolennicy tej drugiej skrętności nie czują się urażeni? :P 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.