Jump to content

MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)

Recommended Posts

9 minut temu, Lukasz83 napisał:

U @Paethera w statusach kręci się w lewo, także co kto lubi :)

Wiedział co robi :D

1 minutę temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Monitor se odwróć :lol:

:P

34 minuty temu, MateuszW napisał:

To teraz Mars jest lewoskrętny, czy prawoskrętny

To dokładnie jak z lewoskrętną  witaminą C, w rzeczywistości jest prawoskrętna. :)

• Like 1
  • Haha 2

Panie i panowie (pomijając kobiecą oryginalność Wenus) planety okrążają Słońce w tę samą stronę i obracają tak samo - jakby tocząc od zewnątrz po bandzie tfu orbicie.

Dlatego Łukasz zacnie skorygował film

Oczywiście można rozważać jakąś ankietę :grin:

Wtedy, jak forowicze zagłosują inaczej, że chcą by kręcił się jak poprzednio, będzie zobligowany do rekorekty.

Siema

EDIT: :firefire:

Co istotne. Gdyby Łukasz Sujka był Australijczykiem i/lub publikował to na australijskim forum to by mu kazali dać kręcącego się w lewo

ale tak by to było jak teraz tylko po obróceniu przez nas monitora do góry nogami.

Czyli poprzednia wersja filmu "naukowo" była absolutnie niepoprawna (sic!).

:icon_idea:

lukasz.jpg

lewo.jpg

Edited by ekolog
58 minut temu, MateuszW napisał:

To teraz Mars jest lewoskrętny, czy prawoskrętny? I czy zwolennicy tej drugiej skrętności nie czują się urażeni? :P 

To bez znaczenia, obie wersje są błędne :D 

mars.jpg

• Like 3
  • Haha 2
24 minuty temu, Darek_B napisał:

To dokładnie jak z lewoskrętną  witaminą C, w rzeczywistości jest prawoskrętna. :)

To akurat fakt, tylko co niektórzy wciskają ludziom kit i robą biznes na niewiedzy, zupełnie jak z tanim winem ale z ładną etykietą. Sorki za off top. Jeśli chodzi wizualizacje to wole lewoskrętne ;).

Z inicjatywy jednego z użytkowników CloudyNights moja mapa została załadowana do jego programu wizualizacji powierzchni Marsa :)

Wygląda to naprawdę fajnie - można sobie pozwiedzać planetę ;)

W opcji "Base map" trzeba wybrać "color_map_sujka.jpg"

https://rkinnett.github.io/mars/

• Like 4
  • Thanks 2

Ktoś tam się odrobinę napracował bo nazwy muszą pasować do miejsc.

Przekaż mu, że astro-Polacy dziękują mu za popularyzowanie (polskiego) nazwiska jednego z najlepszych polskich astrofotografów.

Program, jak widzę, robi co może tam gdzie Ziemianie nie sięgają zbyt dobrze - symuluje obszary okołobiegunowe.

Siema

sujka.jpg

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   1 member

• Our picks

• Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 14 replies
    • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D  (tutorial gratis)
      Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 111 replies
    • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
      Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
        • Like
      • 164 replies
    • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
      Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.

Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 84 replies
    • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
      Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
      6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 30 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.