Skocz do zawartości

Diodka od podświetlenia lunetki biegunowej w HEQ5


fizyk5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wspomina w tytule diodka przestała świecić.

Myślałem, że się uszkodziła.

Jednak świeci, tylko bardo słabiutko. 

Wcześniej świeciła wystarczająco jasno, teraz  jakby sama się przestawiła.

Mam pilota SynTrek i eqmoda w laptopie.

Jak tym co mam zmienić jasność świecenia tej diodki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli nie to jest coś takiego: https://sourceforge.net/projects/eq-mod/files/EQDIMMER/ i wg oficjalnej instrukcji do eqmoda ma działać - patrz sam początek http://eq-mod.sourceforge.net/docs/PolarScopeAlignment.pdf

Edytowane przez lesnikdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ilu letni jest Twój montaż, ale może po prostu dioda kończy swój żywot. Po włączeniu zasilania, świeci cały czas, więc mogła już ulec wypaleniu, albo uszkodzeniu. Trzeba by otworzyć pokrywę, (oczywiście odłączyć wcześniej zasilanie montażu), wypiąć z płyty głównej przewód zasilający diodę, (zaznaczyłem kółkiem na foto), i sprawdzić czy po podaniu napięcia nie wyższego niż + 3 Volty DC, świeci jasno, czy też nie. Jeśli nadal słabo, to trzeba ją wymienić na nową. Jeśli świeci jasno, to trzeba użyć pilota SynScan, lub tego dedykowanego programu EQDimmer. Może zadziała.

MB_SkyWatcher HEQ 5Pro- front.jpg

 

post-35542-0-84609000-1427898934.jpg

Edytowane przez kiniu-13
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, kiniu-13 napisał:

Nie wiem ilu letni jest Twój montaż, ale może po prostu dioda kończy swój żywot.

 

Kiniu totalna bzdura... żywotność takich diod jest powyżej 10000h pracy ... a to oznaczałoby że ta dioda a dokładnie montaż musiałby pracować parę lat bez przerwy.

 

Fizyk sprawdź styki wtyku (można go przeczyścić izopropanolem) może gdzieś jest przetarty kabelek.

Ale podejrzewam że to logiczny problem - tylko nie masz pilota.

Ja zawsze narzekałem (jeszcze przed softem pilota Synscan controller V3.27) że świeci za jasno :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ax napisał:

Kiniu totalna bzdura... żywotność takich diod jest powyżej 10000h pracy ... a to oznaczałoby że ta dioda a dokładnie montaż musiałby pracować parę lat bez przerwy.

Teoretyczna, jakoś w latarkach czołówkach padają mi jak muchy :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta dioda sterowana jest z poziomu procesora poprzez PWM - jeśli nie działa Ci sterowanie jej jasności to to nie jest wada diody tylko uszkodzony procesor a dokładniej ten jeden pin. 

Najpewniej zrobić to z pilota - to jedyny rzetelny test bo EQMOD działa czasami jak chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kiniu-13 napisał:

Nie taka totalna bzdura...Teoria teorią, a wymieniałem już w przeciągu 2 lat, ze trzy razy czerwone diody w swojej czołówce. W jednej białą, bo zaczęła właśnie słabo świecić. :huh:

 

W czołówkach i samochodach LEDy mają ciężki żywot i pracują na granicy wytrzymałości, z dużymi gęstościami prądu, więc zdarza się, że umierają.
Niełatwo mają też ich układy sterujące, tak że i one padają, pewnie czasem przed LEDami.
Co innego LEDy sygnalizacyjne, pracujące z małymi prądami, jak ten bohater wątku, które są długowieczne.
Używam takich LEDów w tysiącach i nigdy jeszcze nie miałem przypadku, żeby jakiś LED padł lub nie działał "z fabryki".
Jakby rzeczywiście ta dioda z HEQ5 padła, to @fizyk5 powinien koniecznie zagrać w totolotka.

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tą długowiecznością LED-ów to byłbym ostrożny

fakt, że mam LED-y, które pracują od połowy lat 80-tych ubiegłego wieku do dzisiaj ale kilka lat temu kupiłem na próbę setkę czerwonych LED-ów, które wytrzymywały raptem po kilkanaście godzin. Wszystko zależy od jakości

 

LED-y jeśli padają to zazwyczaj przestają świecić. Słabiutkie świecenie to bardzo rzadki przypadek. Sam spotkałem się z tym tylko raz

słabe świecenie może świadczyć o uszkodzeniu rezystora ograniczającego prąd ... ale to też rzadkie zjawisko

uszkodzenie pinu procesora raczej można wykluczyć. Mamy tu wyjście typu OC więc albo przewodzi albo nie. Dioda powinna więc świecić z pełną jasnością lub wcale. Fakt, że świeci słabo oznacza, że sterowanie PWM działa. Jest co prawda możliwość, że zamiast masą dioda LED jest sterowana plusem i wtedy mogłoby dojść do takiego uszkodzenia ale zakładam, że projekt jest poprawny

 

obstawiałbym, że wszystko jest OK i wystarczy podłączyć pilota by zwiększyć jasność diody. Jeśli to nie zadziała to wtedy trzeba szukać uszkodzenia. Oczywiście podłączanie jakiegokolwiek napięcia bez rezystora ograniczającego prąd zdecydowanie odradzam

 

pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, kiniu-13 napisał:

(...) A Admin, niech usunie mój post, jeśli jest kompletna bzdurą. 

Nikt tu nic nie ma do Twojego posta.
Piszesz to co zaobserwowałeś i to może się innym przydać, tak że post musi zostać.

Ja miałem na mysli tylko to, że LEDy "oświetleniowe" w czołówkach pracują i psują się inaczej niż LEDy "sygnalizacyjne".
I to jest też tylko moje doświadczenie.
Z tego co pisze @ZbyT, jego doświadczenia są trochę inne niź moje.
I to też jest dla mnie interesujące, dlatego mu za to bardzo dziękuję.

Może dzięki temu jeszcze bardziej będę uważał co kupuję i wsadzam w moją elektronikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Mareg napisał:

Ja miałem na mysli tylko to, że LEDy "oświetleniowe" w czołówkach pracują i psują się inaczej niż LEDy "sygnalizacyjne".

to się zgadza

takie LED-y pracują z dużymi mocami więc mocno się grzeją. Jeśli nie mają zapewnionego dobrego chłodzenia to ich żywotność bywa niewielka

sam miałem czołówki, które dość mocno się grzały, aż w końcu stopiło się spoiwo lutownicze i dioda wypadła :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.