Skocz do zawartości

Co da się z tego wyciągnąć?


Kuba

Rekomendowane odpowiedzi

Machholz_kompresja.jpg

Machholz, 5min, 2005-01-14/00:16, Jupiter 135mm + telekonwerter x 2,

Przesłona maksymalnie otwarta, widać pociemnienie brzegów

 

To zdjęcie pochodzi z mojego pierwszego filmu „wypstrykanego” przy pomocy koziołka. Na razie jest bez lunetki, na biegun ustawiłem go metodą „na oko” :rolleyes:. Podkusiło mnie, żeby założyć ten telekonwerter i zobaczyć jak wyjdzie. Ślady gwiazd nie są aż takie straszne ale zdjęcie wykonane było z balkonu w mieście. Co prawda nie jest to centrum ani też duże miasto ale niebo i tak jest dość mocno zaświetlone. Poza tym kometa była właśnie po stronie miasta. Dlatego nie ma się raczej co dziwić temu, że tło jest takie jakie jest. Pytanie brzmi: co można z tym zrobić? Mam parę programów do obróbki, na razie skupiam się głównie na Irisie, ale nie jestem jeszcze zbyt obeznany w ich funkcjach. Zastanawiam się na ile da się poprawić zdjęcia takiej jakości. Dlatego mam taką prośbę, propozycję. Może znajdzie się kilka osób, które zechcą się trochę pobawić z tym zdjęciem, pochwalić swoimi umiejętnościami i napisać mniej więcej co po kolei robiły, jakim programem, itp. Myślę, że byłoby to pomocne nie tylko dla mnie.

 

Aha, film oddałem do wywołania do laba ale jest to dość zaufany fotograf, prosiłem, żeby zdjęcia były wywołane najbardziej naturalnie, bez żadnych filtrów, poprawiania czegokolwiek, itd.

 

pozdrawiam :Salut:

Edytowane przez Kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-935-1110670254_thumb.jpg

Machholz, 5min, 2005-01-14/00:16, Jupiter 135mm + telekonwerter x 2,

Przesłona maksymalnie otwarta, widać pociemnienie brzegów

 

Aha, film oddałem do wywołania do laba ale jest to dość zaufany fotograf, prosiłem, żeby zdjęcia były wywołane najbardziej naturalnie, bez żadnych filtrów, poprawiania czegokolwiek, itd.

 

pozdrawiam  :Salut:

 

Rzeczywiście, winietowanie straszne. I ziarno. Walka z ziarnem będzie niszczyć warkocze.

Ja obrabiałem poprostu PaintShopem Pro 7 i Adobe Photoshop Elements.

 

Skanowałem negatyw

1) skanerem do filmów ale była to zupełna kicha, bo amatorksi skaner był słaby,

2) zamawiałem skan profi u fotografa, niestety była taka sama kicha, tło za jasne

 

3) zamówiłem w labie powiększenie na papierze 20 x 30 cm, PRZEŚWIETLONE TRZYKROTNIE (wyszło wreszcie ciemne niebo) i to skanowałem AGFA SNAPSCANEM e40. Doiero to się nadawało do obrabiania w programie graficznym, niestety, warkocze znikały.

 

Jaki to negatyw? Ja używałem Konica CENTURIA SUPER 800 ZOOM i ten negatyw był niedobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Podstawowa walka z ziarnem na tym mocno ziarnistym negatywie to złożenie powiedzny z 10 ekspozycji i ziarno się pięknie uśredni jak podczas stakowania Planet.

Negatywy rzeczywiście warto skanować profesjonalnym skanerem bo wyciąga się wtedy większość informacji zawartej w filmie, skanowanie odbitki to utrata na starcie conajmniej 80% danych z obrazka :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło mi coś podobnego jak qbanosowi, ale zmniejszyłem obrazek i nie kadrowałem. Balansowałem kolorem żółtym na korzyść niebieskiego i czerwienią w kierunku cyjanu. potem zciemniłem nadmiar błękitu funkcją barwa nasycenie. Wszystko w PS.

Machholz_kompresja2.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

I to w zasadzie prawie wszystko co z pojedyńczą klatką można zrobić bez domalowywania przez obróbkę całościową takiego obrazka, no może jesze trochę podciągnąć kontrast Gammą ale wtedy może wyjść trochę już za sztucznie i to by było na tyle :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prościutki zabieg korekcyjny. Więcej to można jeszcze maskować gradientem, ale w te klocki najlepszy jest Jesion. Generalnie należy do tego podchodzić w ten sposób, że określa się jaki kolor dominuje na zdjęciu i najczęściej jest to żółć i czerwień z lamp sodowych których nadmiaru należy sie pozbyć za pomocą funkcji balans koloru w półtonach i czerniach, światło gwiazd w zasadzie nie podlega zaświetleniu.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrobka: CompuPic -> NeatImage -> CompuPic

 

Najpierw pozbyłem się czerownego koloru, następnie zdjęcie wgrałem do NeatImage, gdzie trochę je "zmiękczyłem" a na koniec obciąłem po bokach (nie umiem walczyć z winietowaniem) i resize (metoda Lanczos)

 

machholzkompresjafiltered36kh.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki to negatyw? Ja używałem Konica CENTURIA SUPER 800 ZOOM i ten negatyw był niedobry.

No tak, racja. O tym zapomniałem. Fuji Superia 800.

Negatywy rzeczywiście warto skanować profesjonalnym skanerem bo wyciąga się wtedy większość informacji zawartej w filmie, skanowanie odbitki to utrata na starcie conajmniej 80% danych z obrazka

To jest skan negatywu, nie odbitki. Co do jego profesjonalności, coź, jak się nie ma co się lubi...

Dzięki za pomoc i uwagi.

 

pozdrawiam :Salut:

Edytowane przez Kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.