Skocz do zawartości

Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Wrzucę swoje parę groszy. Wydatki sprzętowe rosną równie szybko jak wymagania. Po zmianie teleskopu na 10 cali ujrzałem wady w okularach i na tym aktualnie skupiam swoje fundusze. Ostatnio jednak zacząłem mieć bzika na punkcie natychmiastowego wyszukiwania określonych obiektów. Te, które dopiero poznaje z 10 calami nie są łatwe do znalezienia i często traciłem dużo czasu na znalezienie słabej mgiełki, której nie ujrzalbym w 6 calach. Krótko mówiąc szukacz 8*50 przestał mi odpowiadac. Zmieniłem go na pentaflexa 80/400 z założonym gso 15mm oraz laserem. Ułatwia to szukanie oraz skraca jego czas. Co zatem nietypowego?  Ano to, że konkretne obejmy na 10 calowy teleskop kosztują tyle że wolę sobie dołożyc tą kwotę do ESA 14/82. Tańszym rozwiązaniem, może mniej prestiżowym, ale jednak tańszym jest zamówienie obejm na rury oraz wyprofilowanie ich do tuby, następnie obłożenie miękka pianką (z pracy), aby tej tuby nie uszkodzic, przewiercenie dovetaila na dane otwory i założenie penty 80/400.

W praktyce laser zgrany z ,, nowym szukaczem" idealnie, a pole szukacza idealnie z tym co widzę w scoposie podczas poszukiwań. Może mało estetycznie to wygląda ale łącznie wyniosło mnie z przesyłką 46zl i po ciemku nie widać braku prestiżu :) pozdrawiam.

IMG_20211019_133322.jpg

IMG_20211019_133332.jpg

Edytowane przez Ftraw
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja się zastanawiam, dlaczego „wizualowcy” nie korzystają z dobrodziejstw plate solve? Gdyby do szukacza założyć kamerkę, choćby najprostsze t7c z AliExpress które jest tańsze niż przyzwoity okular, to można by skorzystać z powiewu nowoczesności i po prostu spojrzeć na komputerze gdzie patrzy teleskop i jaką poprawkę trzeba zrobić. Źle myślę? :) Chyba że to niezgodne z jakąś religią, wtedy przepraszam za swoją ignorancję 

  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, janekosa napisał:

prostu spojrzeć na komputerze gdzie patrzy teleskop

I o to chodzi. Po co im/nam ( bo częściowo jestem też wizualowcem) komputer? Dużą część całej zabawy w obserwacje, jest nawigowanie po niebie i szukanie obiektów. Większa satysfakcja jest właśnie wtedy, kiedy znajdzie się "ręcznie" jakąś mgiełkę w gąszczu gwiazd. 

 

Edytowane przez OnlyAfc
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@OnlyAfc bo to pewno młodzi nie umieją już żyć bez tych ekranów. Stare metody obserwacji są dziś niejako oldskulowymi, ale właśnie ci oldskulowi sami poszukują obiektów by czuć te adrenalinę polowania i poczuć się na koniec jak zdobywcy. 2puchar.gif.c12b8367768c6f0d48b8402858775ba2.gif Mnie jakoś nie rajcuje wogóle podane na tacy, pod nos, wyłapane przez kogoś.

Edytowane przez soczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie jest to kwestia roznicy pokoleniowej a temperamentu :) 

Natomiast faktycznie jak widzę laser na dużym szukaczu to linia między tym a pomocą komputera wydaje mi się dość mętna ;) dla mnie to po prostu lepszej jakości mapa. Coś jak różnica między Google Maps a papierową mapą połączoną z ręcznym gpsem ;) w żaden sposób tego nie wartościuje, to jak kto podchodzi do tego hobby jest absolutnie nieistotne. Ważne ze sprawia przyjemność :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio wpadlem przypadkiem na ciekawy pomysł. .Zawsze mnie denerwowało ustawiane lasera/szukacza....te obejmy z śrubkami sie slabo sprawdzają, daje sie wyregulowac ale ile to trwa.... Miałem głowiczki fotograficzne ,,skrecilem je razem robiąc coś jak montaż AZ . Do tego już normalnie wkreciłem lunetkę, a caly ten montaż na obejme gdzie wystaje taka sruba foto w teleskopach typu refraktor Sw 80/400 102/500.    Ustawienie blyskawicze. Po przyjscu do domu zaraz znalazłem takie wejscie foto i dokleiłem do lasera by nastepnym razem zamontowac na tym AZ ten laser.

 

 

IMAG0234.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, janekosa napisał:

plate solve?

 

A co to ? :D 

 

Jak taka kamera by miała ułatwiać szukanie obiektów bez montażu z GoTo ? Pytam jako laik w astrofoto i obserwator. 

 

Po drugie, jasne obiekty łatwo znaleźć więc po co iść w koszty a ciemne przy dobrej wprawie też szybko się znajduje (*generalnie mówiąc) a świecący ekran laptopa czy smartfona jest wręcz nie wskazane przy nich. 

 

*Generalnie bo obiekty z dala od "nawigacyjnych" gwiazd lub jeśli są to galaktyki w jakiejś grupie (typu Abell 1656) ciężko je znaleźć. Kamera chyba nie wiele by tu pomogła bo musiała by mieć już spore "przybliżenie (skalę)" więc też i precyzyjny (czytaj: drogi) montaż. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, astrokarol napisał:

Jak taka kamera by miała ułatwiać szukanie obiektów bez montażu z GoTo ? Pytam jako laik w astrofoto i obserwator. 

Oczywiście jak nie masz goto to kamera sama cię nie naprowadzi. Ale pokaże ci dokładnie gdzie patrzysz co nie zawsze jest oczywiste :) 

na tej podstawie możesz wywnioskować o ile i w która stronę się przesunąć 

44 minuty temu, astrokarol napisał:

po co iść w koszty

Jakie koszty? Kamera t7c z AliExpress kosztuje lekko ponad 400 zł. To jest mniej niż taki szukacz z tuby 80mm z okularem ;) 

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem właśnie w trakcie robienia takiego goto bez elektroniki. Opartego na danych w jakim dokładnie miejscu jest obiekt, którego szukam. Co z tego wyjdzie nie wiem. Pomysł z zagranicznego forum pożyczyłem, gdzie bardzo chwalą. W przyszłości chyba upre się jeszcze na mikroruchy do mojego dobsona, ale taniej będzie zrobić platformę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.10.2021 o 21:04, janekosa napisał:

A ja się zastanawiam, dlaczego „wizualowcy” nie korzystają z dobrodziejstw plate solve? Gdyby do szukacza założyć kamerkę, choćby najprostsze t7c z AliExpress które jest tańsze niż przyzwoity okular, to można by skorzystać z powiewu nowoczesności i po prostu spojrzeć na komputerze gdzie patrzy teleskop i jaką poprawkę trzeba zrobić. Źle myślę? :) Chyba że to niezgodne z jakąś religią, wtedy przepraszam za swoją ignorancję 

ja korzystam. z oag-a przechodze na guider lunetką i guiding, a kamerę na okular zamieniam.

 

ale... to zakłada ze masz już setup astrofotograficzny, i że umiesz go używać... i już siebie bym "wizualowcem" nie nazwał... i wizualuje tylko przy okazji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.10.2021 o 12:09, janekosa napisał:

Oczywiście jak nie masz goto to kamera sama cię nie naprowadzi. Ale pokaże ci dokładnie gdzie patrzysz co nie zawsze jest oczywiste :) 

na tej podstawie możesz wywnioskować o ile i w która stronę się przesunąć 

Fakt, zapomniałem o takim rozwiązaniu jak DSC. 

 

Ale mimo to, raz jeszcze:

"(...) jasne obiekty łatwo znaleźć więc po co iść w koszty a ciemne przy dobrej wprawie też szybko się znajduje (*generalnie mówiąc) a świecący ekran laptopa czy smartfona jest wręcz nie wskazane przy nich. 

 

W dniu 30.10.2021 o 12:09, janekosa napisał:

Jakie koszty? Kamera t7c z AliExpress kosztuje lekko ponad 400 zł. To jest mniej niż taki szukacz z tuby 80mm z okularem ;) 

 

Rozwiązanie nada się do jasnych obiektów. A jeśli tak to starczy szukacz 30 lub 50 mm za 100-150 zł ... Pomijam całą filozofię związaną z obsługa takiej kamery (zdobycie teorii a potem używanie tego w "polu"). Szukacz to kawałek "rurki". Kamera to luneta (np. szukacz), kamera, laptop, kable, akumulator .... Co kto lubi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkładki pod nogi statywu.  Koszt: od 18 zł za komplet 3 szt +KW. Powszechnie dostępne na znanym portalu na "A", ukryte pod nazwą "krążek hokejowy".

Czy są antywibracyjne - chyba nie, ale jest na to jakaś szansa. Za to na pewno doskonale chronią podłogę i całkiem nieźle chronią przed poślizgiem np. na kafelkach na balkonie.

 

 

 

 

 

20211102_093003.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, piotrs napisał:

Podkładki pod nogi statywu.  Koszt: od 18 zł za komplet 3 szt +KW. Powszechnie dostępne na znanym portalu na "A", ukryte pod nazwą "krążek hokejowy".

Czy są antywibracyjne - chyba nie, ale jest na to jakaś szansa. Za to na pewno doskonale chronią podłogę i całkiem nieźle chronią przed poślizgiem np. na kafelkach na balkonie.

 

 

 

 

 

20211102_093003.jpg

 

https://allegro.pl/listing?string=podkładki pod pralkę

I dostajesz jedną zapasową gratis. 

 

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, karp_killer napisał:

https://allegro.pl/listing?string=podkładki pod pralkę

I dostajesz jedną zapasową gratis. 

Swego czasu z Ali zamówłem chyba z 5 rodzajów, także mam pod pralki, statywy i na zlot też się weźmie dla kolegów. :)

I to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 tygodnie później...

Mój wkład w ten wartościowy wątek. Przyczepiłem szczelną miseczkę Mepal do teleskopu, w miejsce dekielka na celi LG, z tyłu. W wieczku wywierciłem dziury a do środka włożyłem pochłaniacz wilgoci.

 

Teleskop to zamknięta konstrukcja Maksutow-Newton, którą chłodzę wiatraczkiem, który właśnie w tym miejscu instaluję. Problem był, bo nawiewał wilgotnego, wieczornego powietrza do tubusu. O świcie para wodna się skraplała na LG i na menisku od wewnątrz. Teraz godzinę- dwie wentylator chłodzi tubus a tuż przed sesją na jego miejsce zakładam ową miseczkę. Rano nie ma żadnego roszenia. Sukces!

 

mepal_cirqula_miska_8711269985114.jpg.cbc9ef77823a32769dc5ef072591aa16.jpg

 

signal-2023-05-27-21-30-07-922.jpg.d1029ff86bc0439e95bea330e1fd5d01.jpg

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.