Skocz do zawartości
  • 0

Red DOT


Przemo Monia Ba

Pytanie

23 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Tak jak pisze Maro21, red-dot pomaga w sprawnym wstępnym namierzaniu, tak aby obiekt znalazł się w szukaczu optycznym.

Nie zauważyłem żadnego wpływu na adaptację wzroku.
Dla mnie red-dot to dodatek warty inwestycji jak się już ma dobry szukacz optyczny i wprawę w jego używaniu.
Wtedy zysk z dodania red-dota może być znaczący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

ja sobie nie wyobrażam życia bez red dot'a ;) ale szukacz optyczny też się przydaje do niektórych obserwacji. Ważne aby dobrać red dot'a z regulowaną jasnością i wielkością punktu, co poprawi precyzję. Używam takiego: https://www.astroshop.pl/celowniki-i-szukacze/astoptics-red-dot-finder-for-dslr-hotshoe/p,57898   i jestem zadowolony.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja mam takiego najzwyklejszego reddota GSO, ale wymieniłem sobie w nim "celownik" (znaczy się ten wzorek, co się wyświetla, bo żaden z dostępnych mi nie pasował) i przesłoniłem diodę bodajże kilkoma kawałkami brązowej taśmy klejącej, żeby jednak znacznik był ciemniejszy - bo wg. mnie czasami nawet na najsłabszym ustawieniu było za jasno. Nie, żeby to oślepiało czy powodowało problemy z adaptacją wzroku, ale po prostu czasem chciałbym mieć słabiej świecący znacznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, peter5 napisał:

Zwykły red dot nie jest warty funta kłaków, ja więcej widzę gołym okiem niż przez ten wynalazek:laugh:.

Pewnie zależy też od sprzętu, ja z betoniarką C8 bez red dot nie mam szans na wstępne wycelowanie, a z tym wynalazkiem zawsze w punkt. I to bez mrużenia, zamykania oczu, strasznie wygodnie. Jeszcze jeden plus jest taki, że nie trzeba z tym jak z jajkiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, peter5 napisał:

Zwykły red dot nie jest warty funta kłaków, ja więcej widzę gołym okiem niż przez ten wynalazek:laugh:.

I tak powinno być jednym okiem patrzymy przez red-dot drugim gołym  które powinno być też jest otwarte przez red-dot nie patrzymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, kompas napisał:

I tak powinno być jednym okiem patrzymy przez red-dot drugim gołym  które powinno być też jest otwarte przez red-dot nie patrzymy

To jest szukacz dla ubogich, zresztą jak można nazwać szukaczem coś co jest bez powiększenia. Zwykły tandetny kawałek plastiku warty według mnie 20 zł.

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, peter5 napisał:

To jest szukacz dla ubogich, zresztą jak można nazwać szukaczem coś co jest bez powiększenia. Zwykły tandetny kawałek plastiku warty według mnie 20 zł.

Nie wszyscy są bogaci, kiedyś to prawie wszystkie teleskopy amatorskie były wyposażone w celownice przeziernikowe i nie ulega wątpliwości że te z czerwoną kropką są o wiele lepsze Pierwszy który kupiłem

był przeznaczony do wiatrówek i kosztował właśnie coś około tych dwóch dych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, kompas napisał:

Nie wszyscy są bogaci, kiedyś to prawie wszystkie teleskopy amatorskie były wyposażone w celownice przeziernikowe i nie ulega wątpliwości że te z czerwoną kropką są o wiele lepsze Pierwszy który kupiłem

był przeznaczony do wiatrówek i kosztował właśnie coś około tych dwóch dych

Chyba lepiej brzmi szukacz dla tych co chcą zaoszczędzić. Ja kupiłem go tylko z czystej ciekawości i zupełnie nie przypadł mi do gustu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, peter5 napisał:

Chyba lepiej brzmi szukacz dla tych co chcą zaoszczędzić. Ja kupiłem go tylko z czystej ciekawości i zupełnie nie przypadł mi do gustu. 

Każdy ma prawo do własnych odczuć. Jednemu pasuje to, innemu tamto. RedDot w połączeniu z szukaczem kątowym pozwala mi znajdować obiekty szybciej niż wcześniej kiedy używałem szukacza prostego. I to wyginanie się aby wycelować wpierw po szukaczu lub tubie teleskopu. Teraz patrzę jak już kolega napisał wcześniej obojgiem oczu i kieruję plamkę na obiekt lub gwiazdę i po kłopocie. 70% obiekt9w znajduję bez szukacza optycznego.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem zwykły szukacz w syncie 8" teraz mam Red Dota w LB 12". W zasadzie nie odczułem różnicy i jednym i drugim jest przyjemnie celować. W red docie mam czerwony celownik z regulacją jasności. Przy szukaczu kątowym tak jak wyżej koledzy piszą jest niezbędny przy prostym mając jakiś okular dlugoogniskowy raczej nie jest aż tak potrzebny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dementuję plotki. Przy szukaczu kątowym red dot też jest opcjonalny. W ogóle nawet nie trzeba mieć szukacza do jasnych obiektów np. planet. Jak któregoś wieczoru zapomnisz, to nie warto się wracać :D

W moim przypadku szukacz typu "red dot" się kompletnie nie sprawdził, dodatkowo odbijały mi się w nim światła latarń. Wycelować mniej-więcej tubę to można i bez szukacza, jest to całkiem proste (mam na myśli tubę zawieszoną na statywie, nie dobsonie), potem korygujesz optycznym.

A za dodawanie szukaczy prostych do newtonów, to powinien być dół z niegaszonym wapnem, albo dwa lata celowania we wszystkie obiekty z przedziału 8-12 magnitudo wokół zenitu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.