Skocz do zawartości

Okular Omegon Panorama II 21mm/100°


dark1

Rekomendowane odpowiedzi

 

Jeśli APM okaże się dobry to kupię jeszcze 13mm. Lubię błądzić po niebie i szerokie pole jest dla mnie jak najbardziej przydatne. Gdyby jeszcze tak odległość źrenicy była na poziomie 20mm to byłby to miód dla moich oczy. Ale do Lunta 50ki używam okularów 5,5 i 8mm 60°.

Edytowane przez dark1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 29.10.2020 o 18:22, dark1 napisał:

Jeśli wierzyć że ogniskowa jest rzeczywiście równa 21mm to pole jest jakby troszeczkę większe od 90°. Ale należy przyznać, że transmisja jest na super poziomie. Okular odeslalem i zamówiłem APM 20mm. 

Odgrzeję - czy przed odesłaniem Omegona miałeś okazję rzucić okiem na ten sam obiekt przez APM 20mm i stwierdzić, że rzeczywiście Omegon ma 900 a APM ma te deklarowane 1000?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam. Jesli to bedzie pomocne dla kogos to 4tego października około godziny 20:00 sprawdzałem omegona 15mm na księżycu w sct 8" (power 135x) i cała tarcza sie mieściła w polu widzenia, prawie całe pole było wypełnione. Mam oba okulary 15 i 21mm i jestem zadowolony, chociaz jestem początkujący (słabo jeśli chodzi o doświadczenie) - moja przygoda zaczela sie od lutego tego roku. Okulary sprawdzalem też w achromacie sw 120/600 to 21mm  wypada tak na 6 (w skali od 1 do 10). Nieostrość gwiazd występuje w polu które wiadac dopiero jak sie popatrzy na boki, patrzac na wprost jest ok, występują również pojaśnienia na brzegach. Za to jesli chodzi o 15mm w achromacie to jestem zadowolony, i nie żałuje kupna nowej sztuki. Za 21mm chyba nie dalbym tyle, jesli chodzi o nówke ze sklepu. Chociaz moze w F6 - F7 sprawuje sie lepiej, to inaczej juz bym podszedl do tej ogniskowej. Oczywiście w SCT jest ostro aż po brzegi w jednym i drugim. W obu przypadkach transmisja ostrosc detal jest naprawde na fajnym poziomie - sprawdzane narazie jedynie na planetach. Obserwacje tymi okularami w SCT to dla mnie sama przyjemność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.