Jump to content

Godziny dla seniorów - dyskusja o obecnej sytuacji na świecie

Recommended Posts

Właśnie na rządowej stronie dotyczącej obostrzeń (https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia) znalazłem coś takiego:

GODZINY DLA SENIORÓW

Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 w sklepie, drogerii, aptece oraz na poczcie mogą przebywać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Obowiązuje od: 15 października 2020

Co z tego wynika? Że wszyscy pracownicy sklepów w wieku poniżej 60 lat mają obowiązkowy wypad z lokalu na dwie godziny. Emeryci obsłużą się sami :)

• Like 2

To ja się podepnę pod temat - po 19 zakaz sprzedaży alkoholu. Ale w radiu np. Lidl się reklamował, że niektóre sklepy będą całodobowo. No i teraz - zakaz jest od 19, ale do kiedy? Do zamknięcia sklepu, w przypadku sklepu całodobowego, to chyba nie bardzo. Do północy, bo po północy jest nowy dzień? Czy jak?

Nie. To się wyjaśniło już podczas poprzedniego obowiązywania takiego przepisu.

Miejmy nadzieję, że młodzi sprzedawcy nie zapomną o używaniu maseczek a sklepy, w miarę możliwości, będą dobrze wietrzone lub z szeroko otwartymi drzwiami, itp.

Ja czasem staję przed małym sklepikiem i wywołuję sprzedawcę do drzwi (by nie wchodzić) - chce zarobić, godzi się na sprzedaż przez próg. ;)

Tytuł dałeś dobry choć można by go rozszerzyć bo problem jest KOLOSALNY.   Czas dla seniorów. Ochrona seniorów.

Rysuje się dyskusja, jak przejść przez te epidemię.

Jedną z koncepcji jest pogodzenie się z tym, że bardzo modzi ludzie prawie nie przechorowują tego dotkliwie i warto (może) jakoś sprytnie chronić tylko tych starszych.

Tylko to też może kosztować. Szwedzi są zapewne w stanie zapewnić starszakom osobne lokum, donoszenie zakupów itp. My ... no nie wiem.

Tak czy owak apeluję do młodych o solidarność. Noszenie maseczek i trzymanie dystansów!

Siema

p.s.

Można się ratować kasą (ja czasem proszę [+25zł] firmę taxi o kupno czegoś w niebezpiecznym sklepie

i maseczkami typu FFP3 (ponoć 99% skuteczności).

Tam mój opis maseczek trafił niedawno

Edited by ekolog
1 minutę temu, Krzysztof z Bagien napisał:

To ja się podepnę pod temat - po 19 zakaz sprzedaży alkoholu. Ale w radiu np. Lidl się reklamował, że niektóre sklepy będą całodobowo. No i teraz - zakaz jest od 19, ale do kiedy? Do zamknięcia sklepu, w przypadku sklepu całodobowego, to chyba nie bardzo. Do północy, bo po północy jest nowy dzień? Czy jak?

Jeśli rząd nie narzuca godziny zakończenia zakazu, to chyba jest to w gestii sklepu. Np. może być do 20:00, albo lepiej do 20:15 - niezdrowo jest się od razu rzucać na alkohol, dobrze odczekać kwadrans.

mnie to od razu skojarzyło się z komuną, a wtedy alkohol był sprzedawany po godzinie 13

dobrze, że pić pozwalają o dowolnej porze ;)

mnie lekarz kazał pić 2 litry wódy (albo wody już nie pamiętam) dziennie. W wyznaczonych godzinach nie dałbym rady :(

pozdrawiam

• Haha 4

Dziś ze względu na godziny dla seniorów wyrzucili mnie z Lidla w Żukowie (powiat Kartuzy, strefa bardzo czerwona). No dobra, pozwolili pójść do kasy.

Rozglądam się po autochtonach i pełna zdziwka. Okazuje się, że tu na Kaszubach, w czerwonej strefie maseczki w markecie nosi się inaczej niż gdzie indziej, mianowicie na brodzie. Nos i usta obowiązkowo muszą być wolne. Tylko ja w masce i rękawiczkach, nawet personel Lidla z maską na szyi. Jak zwróciłem uwagę, to prawie mnie pobili... 

Ale sklep się wyludnił, podjechało tylko para seniorów i mieli sklep dla siebie. To musieli być przejezdni - mieli maseczki na właściwym miejscu. 

• Like 2
  • Thanks 1

Ja kiedyś rozmawiałem z kasjerką która przyznała, że to są najtrudniejsze dwie godziny na zmianie. Zawsze jakieś awantury, a to cena się nie zgadza, a to inna Pani zwróci uwagę drugiej, pouczy jak się wybiera owoce i dlaczego ta nie ma rękawiczek. Wydaje mi się, człowiek człowiekowi wilkiem niezależnie od czasu i swojego wieku. Obecna sytuacja tylko obnaża wszelkie patologie w społeczeństwie. Pozdrawiam. Odkażajmy się zatem regularnie ;)

Ja od niedzieli do wczoraj byłem na obowiązkowej kwarantannie. W ankiecie dla Sanepidu było pytanie czy zgadzam się na to, by ktoś w tym czasie odbierał ode mnie śmieci komunalne. Zgodziłem się. Do tej pory nikt się nie pojawił. Pewnie przyjdzie za dwa tygodnie i mnie opieprzy, że zawracam głowę, skoro już sam sobie wyniosłem :)

Na oficjalną odpowiedź z Sanepidu potwierdzającą datę początku i końca kwarantanny na potrzeby pracodawców też się jeszcze nie doczekaliśmy. Trzeba było nie odbierać wiadomości ze szkoły na temat kwarantanny. Mam nauczkę.

W sumie niezbyt w temacie godzin dla seniorów, ale nie chciałem robić kolejnego podobnego tematu.

Edited by dobrychemik
  • Haha 1
12 minut temu, Darek_B napisał:

A może by tak wprowadzić godziny dla seniorów na forum ?  :Lighten:

Np. między 3a 4 rano .

W odpowiedzi na żywotne problemy społeczności forum, sygnalizowane już w tym wątku, seniorzy powinni się tradycyjnie zająć pokątną sprzedażą alkoholu po godzinie 19:00. Proponuję utworzenie osobnego działu na Giełdzie.

• Like 1
  • Haha 1
28 minut temu, mirekk napisał:

Z mojego doświadczenia wiem że seniorzy już szykują się na zakupy od 7 do 10 i od 12 do zamknięcia. sklepu. 

Powiem Ci tak- jakby cała reszta stosowała się do zaleceń-maski, rękawiczki i nie układanie się na plecach klienta przed nim to i godziny dla seniorów byłyby zbędne. A jeśli obsługa nie reaguje na ABSów bez maseczek bo się boi , a zresztą sama też nie używa ( najbliższa mnie Biedronka jest tego świetnym przykładem - tam się zaopatrują budowlańcy lekceważący wszystko i wszystkich - mało tego - Ukraińcy udają że nie wiedzą o czym mowa). Staram się omijać dużym łukiem, no ale to najbliższy sklep i czasem muszę.

• Like 5

Myślę, że niektórzy tu dotarli już do granicy dobrego smaku i powinni trochę powstrzymać dobry humor i ironię...

Też jestem seniorem i nie jest mi obojętne jak zachowują się w sklepach, na ulicy i innych publicznych miejscach typy, które uważają, że ich to nie dotyczy.

Dotyczy to nas wszystkich. Wszyscy mamy dzieci, wnuki, synów, córki, matki, ojców, dziadków, babcie itd. itp. pomyślmy więc jak ich ochronić, nie narażać, a nie robić sobie jaja z poważnej sprawy.

Myślę, że czas ten temat zakończyć.

• Like 2
6 godzin temu, AdamK napisał:

Myślę, że niektórzy tu dotarli już do granicy dobrego smaku i powinni trochę powstrzymać dobry humor i ironię...

Też jestem seniorem i nie jest mi obojętne jak zachowują się w sklepach, na ulicy i innych publicznych miejscach typy, które uważają, że ich to nie dotyczy.

Dotyczy to nas wszystkich. Wszyscy mamy dzieci, wnuki, synów, córki, matki, ojców, dziadków, babcie itd. itp. pomyślmy więc jak ich ochronić, nie narażać, a nie robić sobie jaja z poważnej sprawy.

Myślę, że czas ten temat zakończyć.

Nie z seniorów robimy jaja, broń Boże. Tylko z głupoty ludzkiej niezależnie od wieku. 

Każdego z nas może ten wirus chwycić. Każdy z nas może zostać jego ofiarą... 

Ze względu na zupełnie niejasny przekaz od rządu w ciągu pandemii, ludzie ignorują słuszny nakaz noszenia maseczek przyczyniając się do wzrostu zachorowań. W końcu musieli zrobić wybory, to już wirusa pokonali, a teraz niby znowu jest?...

Ochrona Zdrowia nigdy nie miała szczęścia do ministrów, z wyjątkiem czasów Religi. W ostatnim czasie ministrami byli przecież idiota, złodziej a teraz ignorant. Kolejność istotna. 

Zatem bez robienia sobie jaj z sytuacji. Jeszcze sporo osób zachoruje i niestety umrze. Dlatego chrońcie siebie. 

• Like 7
  • Confused 1

Przeważnie wstaje o g9. Zanim się zbiorę w sobie i pójdę po pieczywo na śniadanie jest g9.55. Będąc pod sklepem jest 10.02. Żona i dzieci głodne, a ja nie mogę zrobić zakupów. Jedyny sposób to wysłanie do sklepu mamy. 

Punkt widzenia młodego człowieka. 

• Like 1
  • Haha 1

Trzeba uczciwie obserwować do rana, to potem śpi się do południa, to potem już nie trzeba chodzić do sklepu bo żona wcześniej była. A potem to już z górki - no bo tak: śniadanko na obiadek, to na kolację już nie trzeba jeść obiadu. I jest dziewiętnasta za piętnaście. To jeszcze po zakupy zdanża się. Chłodzić sprzętu nie trzeba bo już wcześniej schłodzony, zakupy też - więc tylko do lodówki i punkt dwudziesta pierwsza załączamy napędy, a obostrzenia nam niestraszne...

Edited by lulu
  • Like 2
  • Haha 2

Kiedyś codziennie przed robotą robiłem zakupy w jednym sklepie, w godzinach największego szczytu ludzi do pracy i młodych do okolicznego gimnazjum w kolejce stała zawsze babcia kupująca proszek, skarpetki, robiąca opłaty. Kasjerki wiele razy prosiły ją aby przychodziła 20 min później, że blokuje kasę ludziom kupującym szybko śniadanie do pracy/szkoły. Nic nie dało.

22 godziny temu, dobrychemik napisał:

Od czasu wybuchu tej strasznej epidemii znacznie zmalała liczba zgonów w Polsce. Branża funeralna liczy straty, ZUS jest przerażony. Po prostu zgroza!

To teraz pomyśl dlaczego tak może być. Może dlatego że ludzie zaczęli i siebie dbać? Może dlatego że jak był lockdown to nie wyłazili z domów tylko siedzieli na czterech literach itp. A jak Cię to nie przekonuje to polecam analizę statystyk na Euromomo.

https://www.euromomo.eu/graphs-and-maps

19 minut temu, micropoint napisał:

A jak Cię to nie przekonuje to polecam analizę statystyk na Euromomo.

z której wynika wniosek przeciwny do tego co mówisz i która nie uwzględnia polski :P

tymczasem u nas...

zgony.png.f78b8e393bf1a1eab48ee85fc2a0fb63.png

• Paether changed the title to Godziny dla seniorów - dyskusja o obecnej sytuacji na świecie