Jump to content

Godziny dla seniorów - dyskusja o obecnej sytuacji na świecie

Recommended Posts

10 minut temu, dobrychemik napisał:

Otóż nie, nadal księża działają zgodnie z tym podejsciem: brak maski, brak rękawiczek, zapraszanie tlumu ludzi.

Czyli, jeśli widzimy lekarzy, który kwestionują obecne zagrożenie, to nazwiesz to "wykładnią medycyny na temat wirusa"?

Tyle tutaj było wałkowane na temat pozyskiwania i weryfikacji informacji, żeby wypowiedzi i działań pojedynczych osób (nawet mających pewne teoretyczne kompetencje) nie przenosić na ogół, niezależnie od "dziedziny"...

• Like 4
46 minut temu, dobrychemik napisał:

Tu jest wykładnia kościoła na temat wirusów w kościele

Czyli analogicznie np. Ziemba to wykładnia stanowiska medycyny ?

• Like 2
Cytat

Tu jest wykładnia kościoła na temat wirusów w kościele:

Widzę, że bezrozumne hejterstwo kościoła wkracza już na Astropolis? @dobrychemik nie spodziewałem się po Tobie takiego mówiąc dosadnie - prostactwa. Wyciągasz argumenty sprzed 7 miesięcy, które już dawno temu zostały obalone? Tak trudno użyć google i sprawdzić, jak kościół odniósł się do przytoczonej wypowiedzi? Zrobię to za Ciebie: "Wypowiedzi ks. prof. Guza na antenie TV Trwam stoją w sprzeczności z katolicką nauką o przeistoczeniu oraz stanowiskiem Episkopatu Polski." 

https://ekai.pl/wypowiedzi-ks-prof-guza-sprzeczne-z-katolicka-nauka-i-stanowiskiem-episkopatu/

Wystarczy?

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

Nowe przepisy: spotkania są teraz dozwolone maksymalnie do pięciu osób, ale kościół z setką ludzi w środku oraz księdzem bez maski i rękawiczek rozdającym opłatki dozwolone. 

Dlaczego porównujesz ograniczenia w kościele do ograniczeń w spotkaniach, a nie na wydarzeniach kulturalnych? W tych drugich obowiązuje limit 25% osób. Nie da się tego wprost porównać do 1 os/7m^2 w kościele, ale moim zdaniem jest to podobna ilość. Zresztą w praktyce w kościołach jest teraz mniej ludzi niż to dozwolone (i ich woli). Jeśli chodzi o udzielanie komunii, to w moim kościele przykładowo ksiądz dezynfekuje ręce przed tą czynnością, a więc daje to taki sam efekt, jakby miał rękawiczki lub nawet lepszy. Natomiast co do masek - w trakcie większości mszy ksiądz jest tak daleko od ludzi, że nic to nie zmienia, natomiast podczas komunii, czas przebywania księdza koło danego człowieka to sekundy - owszem, istnieje tu możliwość zarażenia, ale moim zdaniem bardzo mała dla ludzi (ryzyko jest dla księży, którzy tych krótkich kontaktów mają dużo).

• Like 3
  • Thanks 2

W sklepach ustanowiono godziny (10-12) tylko dla seniorów.

Najpewniej wychodzi się z (słusznego IMHO) założenia, że młodzi mogą bezobjawowo lub skąpo-objawowo chodzić i zarażać

natomiast senior, jak się zarazi, to częściej zacznie kaszleć lub odczuje inne objawy i po prostu nie pójdzie.

Idealnie (i ładnie analogicznie) by zatem było gdyby msze też były podzielone dla seniorów i dla młodszych.

MateuszW ma znakomitą rację logiczną w sensie geometrii. Faktycznie sytuacja w kinie  i w kościele geometrycznie niczym się nie różni.

Natomiast w sensie społecznym i statystycznym sytuacja nie jest równa.

Starsi ludzie łatwo rezygnują z rozrywki kulturalnej (unikając przy okazji wirusa i wydatków) natomiast w tej drugiej kwestii mogą obawiać się, że  zaniedbują ważny (ich zdaniem) obowiązek.

Jest jeszcze różnica. W kinie ludzie raczej milczą. W kościele śpiewają i wypowiadają słowa co może tylko trochę ale najpewniej zwiększa emisyjność wirusów.

Czyli mimo geometrycznie identycznej sytuacji skutki społeczne i zdrowotne różnicują te sytuacje !

Siema

Edited by ekolog

Mateusz, zamiast zarzucać mi "bezrozumne hejterstwo" pofatyguj się jutro do dowolnego kościoła i sam popatrz.

Moja córka teraz np. musi niemal codziennie chodzić do zapełnionego kościoła i później stać w długiej kolejce do księdza po podpis, bo musi być bież(rz?)mowana. Wczoraj na pytanie jak to się ma do zaleceń odnośnie zapobiegania epidemii ksiądz odpowiedział że nic nie wie na ten temat i nie widzi problemu. Dziecko nie chce się wyłamywać, więc upiera się, że nadal chce chodzić, choć jest to dla mnie zwykłą głupotą. Oczywiście głupotą nie dziecka, ale osób przymuszających do takich nieodpowiedzialnych zachowań.

Guest Winter

Wirusa w kościele nie ma bo chroni go siłą wyższa. Gdzie indziej jest np. na basenach czy siłowniach bo tam czas spędzają ludzi niegodziwi :d
Obrażanie kościoła tak poza tym to nie tylko przyjemność ale i obowiązek. Tfu na tych obłudników.

Zamiast obrażać kościół można się też z niego wypisać. Ja tak zrobiłam i polecam każdemu, kto ma problem z tą instytucją. Satysfakcja i spokój ducha bezcenne :)

Edited by Nova
  • Like 3

ale z drugiej strony, pierwsi chrześcijanie nie lękali się wyjść na arenę gdzie jadły ich lwy - czym jest w porównaniu do tego jakiś nędzny wirus?

z punktu widzenia kogoś kto naprawdę wierzy, zakłócanie uroczystości religijnej dla ochrony przed zarażeniem jest zwątpieniem w opatrzność, jest tchórzostwem i wyparciem się boga w godzinie próby. co z tego że trochę dłużej pożyjesz skoro grzeszysz?

• Thanks 1

Fajny wątek. Było już o antycovidianach, antyszczepionkowcach a teraz na ruszt wrzucono Kościół Katolicki. 

Polecam przeczytać wywiad z profesorem Piotrem Kuną

https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,prof--piotr-kuna--nie-ma-dowodu-na-to--ze-lockdown-pomoze-nam-wygrac-wojne-z-wirusem,artykul,67740489.html

Profesor zwraca uwagę m.in. na ważny aspekt profilaktyki covida jakim jest dbanie o prawidłowe leczenie i nie zaniedbywanie chorób najbardziej niebezpiecznych w przypadku zrażenia koronawirusem, czyli chorób serca, układu oddechowego i cukrzycy. Podejrzewam, ale nie mam na to żadnych dowodów, że sporo przypadków śmierci osób z wymienionymi chorobami współistniejącymi to osoby zaniedbujące leczenie, świadome swoich chorób ale nadal np. pijące alkohol czy palące papierosy, nieregularnie zażywające leki albo w ogóle z nich rezygnujące "bo już się lepiej czuję". Sam mógłbym podać co najmniej kilka przykładów lekceważącego podejścia do zdrowia osób z mojego otoczenia.  

Edited by anatol
  • Like 1

Mateusz, zamiast zarzucać mi "bezrozumne hejterstwo" pofatyguj się jutro do dowolnego kościoła i sam popatrz.

Moja córka teraz np. musi niemal codziennie chodzić do zapełnionego kościoła i później stać w długiej kolejce do księdza po podpis, bo musi być bież(rz?)mowana. 

Bezrozumnym hejterstwem była Twoja wypowiedź twierdząca, że słowa jednego księdza stanowią oficjalną wykładnię kościoła na ten temat, podczas gdy kościół odrzucił to stanowisko 7 miesięcy temu. Ten nawias to tak dla podkreślenia swojej pogardy? Autokorekta przeglądarki radzi sobie ze słowem "bierzmowana".

O pozostałych kwestiach można podyskutować.

Akurat w moim "dowolnym kościele" sytuacja wygląda zgoła inaczej - ilość osób w niedzielę jest odpowiednia do obecnych wymogów, a nawet mniejsza, natomiast w tygodniu kościół jest prawie pusty. W Krakowie masz bardzo dużo kościołów - myślę, że bez problemu znajdziesz bardziej pusty, skoro u Ciebie jest dużo ludzi.

Wczoraj na pytanie jak to się ma do zaleceń odnośnie zapobiegania epidemii ksiądz odpowiedział że nic nie wie na ten temat i nie widzi problemu.

To źle świadczy o księdzu, a nie kościele. Niektórzy nie potrafią zrozumieć tego rozgraniczenia, skąd bierze się często ten bezrozumny hejt - nie mówię o Tobie, tylko ogólnie.

Godzinę temu, Winter napisał:

Obrażanie kościoła tak poza tym to nie tylko przyjemność ale i obowiązek. Tfu na tych obłudników.

Gratuluję braku szacunku do innych ludzi, wzorowy obywatel! Nie sądziłem, że tacy ohydni ludzie są na tym forum.

@Paether proszę o interwencję.

Już widzę, dlaczego dyskusje o sprawach związanych z religią są zabronione w regulaninie - niektórzy ludzie nie potrafią się powstrzymać przed wyrażaniem swojej pogardy wobec innych. Ludzie mają różne poglądy i można się o nie kłócić, ale szacunek do innych to jest kwestia kultury i dobrego wychowania.

Edited by MateuszW
  • Like 3
19 minut temu, szuu napisał:

z punktu widzenia kogoś kto naprawdę wierzy, zakłócanie uroczystości religijnej dla ochrony przed zarażeniem jest zwątpieniem w opatrzność, jest tchórzostwem i wyparciem się boga w godzinie próby. co z tego że trochę dłużej pożyjesz skoro grzeszysz?

Nikt nie udowodnił że taki czy inny światopogląd jest słuszny, więc państwo powinno bazować tylko na twardych czyli naukowych teoriach i bezdyskusyjnej logice.

Narażanie  siebie na wirusy miałoby sens gdyby ktoś był samotnikiem mieszkającym w kawalerce i nie miał kontaktów z rodziną, współpracownikami, itp.

Ponadto nawet wtedy tacy odważni ludzie (uczestnicy mszy) nie podpisują oświadczenia, że jak się źle poczują to rezygnują z pomocy medycznej.

Czyli dociążą służbę zdrowia odbierając często szanse innym chorym.

Dlatego państwo powinni zabraniać szalonych (z naukowego punktu widzenia) zachowań gdy gdzieś tak je oceni.

Siema

Edited by ekolog
  • Like 1
13 minut temu, MateuszW napisał:

Gratuluję braku szacunku do innych ludzi, wzorowy obywatel! Nie sądziłem, że tacy ohydni ludzie są na tym forum.

@Paether proszę o interwencję.

Już przez dłuższą chwilę zastanawiam się jak potraktować deklarację, że "obrażanie to przyjemność i obowiązek"...

• Thanks 2
8 minut temu, Paether napisał:

Już przez dłuższą chwilę zastanawiam się jak potraktować deklarację, że "obrażanie to przyjemność i obowiązek"...

Dla mnie to jest ewidentny brak szacunku do osób z innymi poglądami, oraz nawoływanie do nienawiści. Tamten komentarz traktuję również jako osobistą zniewagę i nie życzę sobie takich wypowiedzi na forum.

29 minut temu, szuu napisał:

Zostawmy może tę kwestię teologom? Z informacji, które czytam wynika, że kościół ma w tym temacie inne zdanie niż piszesz.

Godzinę temu, Nova napisał:

Zamiast obrażać kościół można się też z niego wypisać. Ja tak zrobiłam i polecam każdemu, kto ma problem z tą instytucją. Satysfakcja i spokój ducha bezcenne :)

I to jest prawidłowe zachowanie. Nikt nikogo nie zmusza. Okażmy tylko szacunek ludziom z innymi poglądami, niż nasze.

Edited by MateuszW
  • Like 1
  • Thanks 1

Paether - jednoznacznie jest to niedopuszczalne.

A Wam powiem tak - żeby o czymś pisać to warto coś o tym wiedzieć. Znam dobrze polski kościół od kuchni, przez parę lat właziłem z kamerą w miejsca niedostępne dla zwykłych śmiertelników. I powiem tak - kościół prawdziwy to kościół zakonny. Kościół diecezjalny to fasada niszcząca wiarę. Acha, jestem ateistą.

I dlatego wkurza mnie traktownie mszy jako innego zgromadzenia niż zlot fanów motocykli.

Edited by wessel
  • Like 3
1 minutę temu, MateuszW napisał:

Z informacji, które czytam wynika, że kościół ma w tym temacie inne zdanie niż piszesz

Owszem. Drugie przykazanie miłości. 

31 minut temu, szuu napisał:

ale z drugiej strony, pierwsi chrześcijanie nie lękali się wyjść na arenę gdzie jadły ich lwy - czym jest w porównaniu do tego jakiś nędzny wirus?

Narażonie siebie na atak lwa a narażanie siebie i innych na chorobę to inne sprawy.

• Like 1
17 minut temu, Paether napisał:

Wydaje mi się, że na gruncie języka polskiego taka sentencja nie obraża tylko oznacza że Winter gdzieś indziej, jak będzie miał okazję, to powie coś obraźliwego.

Moim zdaniem jego post był zbędny (w tym osobistym fragmencie - sam się opisał).

Siema.

p.s.

W drugim zdanku zarzucił jakiejś organizacji/społeczności obłudę. Well. Skoro w tytule dopisano sytuację na świecie ...

Edited by ekolog

Ja tylko wtrącę w temacie epidemii:
Zakażenie na COVID dotknęło moją rodzinę i przyjaciół w liczbie, której naiwna ekstrapolacja kazałaby mi zakładać, że 20% Polski już ma za sobą infekcję, a liczba testów ma się do realnie przebytych zakażeń jak mniej więcej 1 do 5.

Jaki wniosek?
Za miesiąc, dwa liczba zachorowań drastycznie spadnie, bo już wszyscy będą mieli to za sobą. Jednocześnie rząd w międzyczasie wprowadzi jakieś absurdalne ograniczenia, po czym ogłosi historyczny sukces w walce z pandemią.

Niczym strażacy lejący z jednej sikawki wodę na pożar hektarowego składowiska odpadów chwalący się po kilku dniach, gdy paliwo się już skończyło, że pożar ugasili sami...

To taka moja fantazja, ale zobaczmy, o piwko bym się z kimś założył... 2 miesiące i wielki sukces rządu - co myślicie? :)

• Like 2

Mateusz, jak to jest, że w imię religii od razu innych okreslasz jako ohydnych? Oczekujesz szacunku, a sam w jaki sposób się wyrażasz? Czy ja w którymkolwiek miejscu odważyłem się na ten sam poziom wypowiedzi?

Wzajemne poszanowanie powinno działać w obie strony. Niestety w Polsce przyjęte jest, że szacunek należy się tylko poglądom i uczuciom osób religijnych. Z ateistami jest prościej: nie mają wierzeń religijnych, więc ich  poglądów i uczuć nie trzeba szanować. A nawet jak mają, to są na pewno złe, bo bezbożne.

Zwróciłem uwagę na to, że obecne przepisy epidemiczne znowu są niekonsekwentne i nielogiczne w sferze dotyczącej działalności kosciołów. Dla Ciebie byl to pretekst by wszcząć niemalże wojnę religijną. Stop!

P.S. Co do pisowni "bierzmowanie". Nie byłem jej pewien, a autokorektę mam na stałę wyłączoną. To też była dla Ciebie religijna obraza? Zlituj Ty się!

8 minut temu, wessel napisał:

A Wam powiem tak - żeby o czymś pisać to warto coś o tym wiedzieć.

Popieram.

Moim zdaniem duża część "agresywnych" przeciwników kościoła wywodzi się albo ze śladowej wiedzy na ten temat i wyrabiania poglądu na bazie bzdurnych i nieobiektywnych informacji z mediów i Internetu, albo z jakiegoś osobistego negatywnego doświadczenia, za które winą zamiast obarczać np konkretnego księdza (który działał wbrew nauce kościoła), obarczają cały kościół. Podobnie jest z medycyną - niektórzy ludzie obrażają lekarzy dlatego, że jakiś jeden lekarz coś źle robi, albo odwracają się nawet całkiem od medycyny, gdy spotka ich przykre osobiste doświadczenie wynikające ze spotkania się z takim "złym" lekarzem.

Trzeba zrozumieć, że są ludzie dobrzy i źli, w każdej grupie społecznej, czy to w kościele, czy w szpitalu, szkole czy gdziekolwiek. Nie należy wyrabiać sobie opinii o danej grupie na podstawie jednostek.

• Like 2
2 minuty temu, dobrychemik napisał:

Mateusz, jak to jest, że w imię religii od razu innych okreslasz jako ohydnych? Oczekujesz szacunku, a sam w jaki sposób się wyrażasz?  Niestety w Polsce przyjęte jest, że szacunek należy się tylko poglądom i uczuciom osób religijnych. Z ateistami jest prościej: nie mają wierzeń religijnych, więc ich  poglądów i uczuć nie trzeba szanować. A nawet jak mają, to są na pewno złe, bo bezbożne.

Ja szanuję poglądy innych grup - zarówno ateistów, jak i wszystkich religii. Nie toleruję za to osób, które nie szanują innych.

Nie wiem "co jest przyjęte w Polsce", ale ja szanuję każde odmienne zdanie i co więcej, zawsze staram się je zrozumieć. I jak najbardziej rozumiem osoby, które są ateistami.

Oczekuję za to szacunku z drugiej strony.

9 minut temu, dobrychemik napisał:

Zwróciłem uwagę na to, że obecne przepisy epidemiczne znowu są niekonsekwentne i nielogiczne w sferze dotyczącej działalności kosciołów. Dla Ciebie byl to pretekst by wszcząć niemalże wojnę religijną. Stop!

Co do tego się odniosłem. Uważam, że dużo zależy tutaj od indywidualnego podejścia danych księży. Zgoda, że przepisy są niekonsekwentne i pewnie powinny być bardzie doprecyzowane (wcześniej nie pomyślałem o kwestii bierzmowania/pierwszej komunii itp, faktycznie to jest problem). Za to cały czas nie odniosłeś się do kwestii filmu, który przytoczyłeś. Potrafisz przyznać się do tego błędu?

14 minut temu, dobrychemik napisał:

P.S. Co do pisowni "bierzmowanie". Nie byłem jej pewien, a autokorektę mam na stałę wyłączoną. To też była dla Ciebie religijna obraza? Zlituj Ty się!

Przepraszam, zbyt głęboko doszukiwałem się w tym podtekstu. Mój błąd.

1 minutę temu, piotrkusiu napisał:

Eeee tam...  Napiszcie lepiej dlaczego piwo jest tak mocno gazowane, że już normalnie nalać do szklanki nie można tylko połowa to piana.

He he, albo dlaczego mleko już nie kipi tylko gotuje się jak woda.

• Like 2
  • Haha 1
2 minuty temu, piotrkusiu napisał:

Eeee tam...  Napiszcie lepiej dlaczego piwo jest tak mocno gazowane, że już normalnie nalać do szklanki nie można tylko połowa to piana.

Bo trzeba umić :P 

25 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

naiwna ekstrapolacja kazałaby mi zakładać, że 20% Polski już ma za sobą infekcję, a liczba testów ma się do realnie przebytych zakażeń jak mniej więcej 1 do 5.

ja kiedyś myślałem że https://covid19.healthdata.org/poland coś wie

(to są ci "amerykańscy naukowcy" o których czasem są niusy)

odróżniają "szacowaną liczbę zakażeń" od "potwierdzonej liczby zakażeń" i coś tam prognozują z uwzględnieniem zmian zachowań społecznych i innych warunków (obecna liczba zakażeń w polsce 40 tys dziennie, szczyt 80 tys dziennie w połowie listopada i potem spadek)

ale jednak chyba nie tak wiele wiedzą, bo na przykład w ogóle nie zauważają obecnej fali w niemczech.

choć miło zobaczyć że gdzieś ktoś w ogóle zakłada taką ewentualność że liczba rzeczywistych przypadków może być inna niż to objawiają namądrzejsi z mądrych w telewizji :D