Jump to content

Godziny dla seniorów - dyskusja o obecnej sytuacji na świecie

Recommended Posts

Zmieniając temat, ale pozostając w klimatach covidowych, to akurat uczelnie państwowe mogą sporo zaoszczędzić/zarobić na obecnej sytuacji i przechodzeniu na naukę online. O wiele mniejsze koszty bieżące (media) i o wiele mniejsze koszty nauki studentów. Np. u mnie połączono grupy studenckie w o wiele większe - z trzech grup zrobili jedną. Ilość sprawozdań, kolokwiów ta sama, ale zapłacą 3 razy mniej. Bardzo miłe i motywujące do lepszej pracy.

5 minut temu, dobrychemik napisał:

to akurat uczelnie państwowe mogą sporo zaoszczędzić/zarobić na obecnej sytuacji i przechodzeniu na naukę online. O wiele mniejsze koszty bieżące (media) i o wiele mniejsze koszty nauki studentów.

Ja ostatnio tak sobie pomyślałem, przy okazji "ewakuacji" mojej firmy informatycznej na pracę zdalną - a gdyby tak zrobić firmę, której wszyscy pracownicy są zdalni, dajesz im kompa, umowę i tyle - niech pracują w domu. Wtedy oszczędzasz nie tyle na mediach itp, ale wręcz nie trzeba budować żadnych budynków, kupować działek itp - oszczędności gigantyczne. Na pewno takie firmy są, ale podejrzewam że w zdecydowanej mniejszości  - bo jednak wydajność pracy w domu spada i to by się pracodawcy nie opłaciło. W edukacji jest podobnie i odmiennie - podobnie, bo też wydajność nauki spada, ale odmiennie, bo nikt z tego bezpośredniej straty nie odczuwa. Oby jednak z powodu tego pozornego "braku straty" nikt nigdy nie wymyślił takiego rozwiązania na stałe.

33 minuty temu, MateuszW napisał:

Ja ostatnio tak sobie pomyślałem, przy okazji "ewakuacji" mojej firmy informatycznej na pracę zdalną - a gdyby tak zrobić firmę, której wszyscy pracownicy są zdalni, dajesz im kompa, umowę i tyle - niech pracują w domu. 

Tak, to się nazywa samozatrudnienie ;)

Albo freelancing, lepiej brzmi.

Gdy jesteś zatrudniony b2b i rozliczasz się z tego, co naprawdę zrobisz, to nagle okazuje się że produktywność w domu jest bardzo duża.

Swoją drogą gdy wszyscy pracują zdalnie to nagle różnica między firmą polską a niemiecką albo południowo-afrykańską staje się zabawnie nieistotna, w przeciwieństwie do zarobków, które nieco się jednak różnią ;)

Istnieją też firmy zatrudniające tylko zdalnie. Poważnie się zastanawiam nad tym, bo i tak siedzę w domu;)

(Programista C++)

• Like 2
2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Nie zgodzę się z Tobą. Pracowałam w systemie b2b. Praca ta wyglądała jak zwykły etat, jedyną różnicą było to że wystawiałam faktury na świadczenie usług w kwocie brutto i składki opłacałam sobie sama. Dla mnie pomyłka bo albo prowadzę swoją firmę i sama ustalam jak i gdzie pracuję albo podpisuję umowę o pracę i wtedy pracuję tak jak życzy sobie tego pracodawca. 

• Like 2
16 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

No nie. Samozatrudnienie to realnie jest 4 forma zatrudnienia, obok umowy o pracę itd. Gdy się rekrutowałem, mogłem sobie wybrać - umowa o pracę, czy samozatrudnienie. W obu przypadkach bym chodził do biura i pracował na sprzęcie pracodawcy, różnica jest wyłącznie w rozliczeniach, podatkach i papierach. Zresztą mój kuzyn pracuje b2b i wygląda to tak jak piszę.

• Like 1
6 godzin temu, dobrychemik napisał:

... musi niemal codziennie chodzić do zapełnionego kościoła i później stać w długiej kolejce do księdza po podpis, bo musi być bierzmowana...

Mam piątkę dzieci, a najmłodsze stało się pełnoletnie w tym roku. Przerabiałem to. Zmień parafię w której dziecko będzie bierzmowane - nie w każdej są wymagane książeczki. Nam nie było po drodze z poprzednim proboszczem i dwie córki bierzmowały w innej parafii. Bierzmowanie to nie zawsze sakrament dojrzałości ale często sakrament "pożegnania z kościołem", chodzi może z połowa dzieci. Z nich część i tak nie dotrwa do  końca. Ciesz się, że dziecko nie jest "lemingiem" i robi coś więcej niż rówieśnicy.

BTW, u nas po ostatnim komunikacie o dyspensach itd, ubyło 50% ludzi na Mszy. Na 8.00 było 45 osób na jakieś 650 m2. Zobaczymy jutro, bo krzywa zachorowań rośnie i ludzie się boją.

Edited by OBERON RD
literówka
  • Like 1
2 godziny temu, MateuszW napisał:

No nie.

Ja rozumiem to że samozatrudniony to osoba prowadząca działalność gospodarczą i wystawiająca faktury za swoją pracę.

Wydaje mi się, że to o czym piszecie, to szef-Janusz i umowy śmieciowe dla zmniejszenia wydatków pracodawcy kosztem ubezpieczeń pracownika. Tymczasem prowadząc działalność możesz też szukać firmy, z którą się dogadasz, zaoferujesz swoje usługi i sam ustalisz sobie wynagrodzenie itp. Pewnie nie będzie to międzynarodowa korporacja... Ale jest wielu freelancerów, wydaje mi się, że programista to nie jedyny zawód tak działający...

Nie zawsze chodzi o szefa janusza. Tak jak pisał @MateuszW samozatrudnienie staje się czwartą formą zatrudnienia. Wiem to z doświadczenia, mam za sobą wiele rozmów kwalifikacyjnych i wybór formy zatrudnienia (umowa o pracę lub działalność) są nagminne. 

Z freelancerki chyba ciężko wyżyć, wydaje mi się że jest to dobra opcja kiedy chce się dorobić do głównego źródła zarobku. 

3 godziny temu, Nova napisał:

Z freelancerki chyba ciężko wyżyć, wydaje mi się że jest to dobra opcja kiedy chce się dorobić do głównego źródła zarobku. 

Słucham? Jest dokładnie odwrotnie, jeżeli potrafisz robić rzeczy wpisujące się w tzw. cyfrową rewolucję (programista, grafik, itp.) to jeżeli chcesz naprawdę zarabiać sensowne pieniądze, to możesz to zrobić tylko jako freelancer. Dzisiaj internet daje magiczne możliwości i w zasadzie całkowicie nieograniczone w skali i teorytorium. Co więcej, specjaliści łączą się w międzynarodowe syndykaty, obrabiając nie tylko usługi, ale robią także swoje produkty (biblioteki, templates, całe narzędzia, etc.) i potrafią zarabiać naprawdę dobrze. Sky is the limit.

Oczywiście wymaga to trochę więcej "oleju w głowie" niż tylko rzucenia pracy i siedzenia przed komputerem. Ale mówienie, że bycie ekspertem pracującym na własny rachunek, który ma przed sobą całą najbardziej zaawansowaną machinę promocji w historii tej planety czekającą tylko żeby wykorzystać ją do budowania swojego personal brandingu, to tylko "dobra opcja kiedy chce się dorobić do głównego źródła zarobku", jest bardzo sporym niedoszacowaniem.

• Like 1
  • Thanks 1
15 godzin temu, Charon_X napisał:

Przepraszam za odświeżanie tematu, ale chciałem to wrzucić. Więcej o Szweckim modelu, tak krytykowanym przez niektórych.https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-na-swiecie,szwecja-uniknela-drugiej-fali-pandemii-koronawirusa-dzieki-konsekwentnej-polityce-i-zaufaniu-do-wladz,artykul,50773905.html

Obecnie na Covida mamy tam po 1 zgonie na kilka dni. Restrykcje są łagodniejsze i w wielu przypadkach mają formę zaleceń, a nie przymusu. Ponadto trzymali się długi czas tych samych ograniczeń, przez co władza cieszy się większym zaufaniem. U nas dokładnie odwrotnie. 

"Dr Anders Wallensten, podczas wczorajszego webinarium w Królewskim Towarzystwie Medycznym, tłumaczył, dlaczego jego ojczyzna nie odnotowuje obecnie znaczącego wzrostu infekcji."  - a koronawirus na to:
image.png
Ponad 1500 przypadków dziennie, to ekwiwalent ponad 6 tys w Polsce, a dopiero się rozkręcają. Ale nie to jest istotne. Jeżeli nawet w tym sezonie faktycznie nie mieliby drugiej fali, to do 25 tys. ofiar w Polsce nadal należy stwierdzić, że nasza strategia była lepsza. A póki co, jeszcze sporo nam brakuje, a i Szwecja w międzyczasie dorobi się na pewno większej ilości ofiar.

Warto jeszcze zauważyć zasadniczą różnicę w geosocjologii Szwecji w stosunku do PL, ich mentalności (social distancing mają w DNA od zawsze). Próba wdrożenia tego typu podejścia w PL (czyli brak obostrzeń) oznaczałoby totalną masakrę. Zresztą - każdy może sobie porównać jak działają obostrzenia. Na wiosnę mieliśmy je wdrożone szybko i w dużej skali, co przełożyło się praktycznie na brak epidemii (przez to niestety urośli spiskowcy, wszak "wirusa nie ma, wszystko to ściema"). Teraz na jesieni rząd zapatrzył się na Szwecję i chciał przykozaczyć - efekt wszyscy możemy obserwować w szpitalach. Niestety...

• Like 2

Porównywanie sytuacji w Szwecji i u nas najeżone jest pułapkami. Choćby taką, że tam gęstość zaludnienia wynosi 23 os./km2, a u nas 123 os./km2. Z tego choćby powodu to co działa tam niekoniecznie musi działać tu - i odwrotnie.

• Like 2
1 minutę temu, lulu napisał:

Porównywanie sytuacji w Szwecji i u nas najeżone jest pułapkami. Choćby taką, że tam gęstość zaludnienia wynosi 23 os./km2, a u nas 123 os./km2. Z tego choćby powodu to co działa tam niekoniecznie musi działać tu - i odwrotnie.

Dokładnie. Co więcej, przykład Szwecji pojawia się zawsze jako kontra dla obostrzeń, a przecież Szwecja chwiali się wysokim zaufaniem politycznym i ludzie nie potrzebują konkretnych zakazów, żeby stosować się do zwykłych zaleceń (np nie musili zamykać knajp, żeby ludzie bardzo mocno ograniczyli wizyty). Inaczej mówiąc, obywatele Szwecji sami sobie potrafią założyć lockdown.

• Like 2

Gdy czytam o tym dystansie społecznym w Szwecji, to zawsze się dziwię. Mieszkałem tam kilka miesięcy i jakoś tego nie widziałem.

Po prostu jest tam mniejsza gęstość zaludnienia, ale to wynika z ilości mieszkańców przeliczonych na obszar większy niż Polska. Jeśli się pojedzie na północ, to można godzinami nie spotkać nikogo. Ale to jak u nas kiedyś (ćwierć wieku temu i lepiej) było w Bieszczadach, zanim trafiły tam tłumy.

Natomiast w miastach wygląda to zupełnie inaczej. Szwedzi chętnie się spotykają w klubach, w lecie lubią imprezy na dworze (ogniska, grille itp). Dzieci się mieszają i obściskują podczas zabawy jak każde dzieci (mieszkałem obok przedszkola), chodzą na spacery za rękę...

Dystans mają do obcych i może to zapamiętują odwiedzający. Przy czym obcy, to też ktoś z innego miasta, nie koniecznie z innego kraju.

Jednak gdy się poznają to potrafią przyjechać do kogoś kilkaset kilometrów. Inaczej odbierają odległość niż Polacy nadal często siedzący w jednym mieście/województwie całe życie. (Wiem że to się zmienia, ale powoli.)

Jednego im nie można odmówić. Przestrzegają przepisów i cenią naukę. Skoro od poważnych osób dostali wytyczne co można a czego nie, to tak się zachowują.

Hochsztapler z internetu przekonujący do "cudownych" terapii, kariery tam nie zrobi.

• Like 2

Będą kolejne pandemie koronawirusowe ale jest światełko w tunelu. News z dziś! 

Tylko czy my, astromaniaczne starszaki, doczekamy? :g:

Jakby co to tam gdzie spocznie moja pozostałość kazałem wygrawerować napis "Wszystkie wszechświaty są wieczne".

'Związki, które potencjalnie mogą stać się lekami dla chorych na COVID-19, udało się zidentyfikować naukowcom pod kierunkiem

prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej we współpracy z kolegami z Belgii i Niemiec.
Ich odkrycie zostało opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma Nature Chemical Biology.
...
Jak podkreślił prof. Drąg, fakt, że proteazy wirusów SARS-CoV-1 i SARS-CoV-2 są niemal identyczne w centrum aktywnym, oznacza,
że są one dobrze konserwowane (nie mutują w centrum aktywnym).
Znacznie zmniejsza to ryzyko, iż wirus będzie się uodparniał na leki z grupy inhibitorów proteaz.
...
- To jest doskonała informacja, ponieważ oznacza również, że gdy opracujemy lek, który zadziała na SARS-CoV-2,
to będziemy go mogli również stosować w przypadku kolejnej epidemii wywołanej przez innego koronwirusa z tej samej klasy
- zaznaczył specjalista. Dodał, że kolejne pandemie spowodowane przez koronawirusy są kwestią czasu. :noexpression::ninja:
- Musimy być na to przygotowani i posiadać leki.
W przeciwnym razie konieczne będzie znowu opracowywanie szczepionki, co zajmie wiele miesięcy lub lat - podkreślił.'

Zwracam uwagę na maseczkę. Zapewne klasy FFP3 lub lepsza. Polecam kupowanie najlepszych maseczek na jakie Was stać. :icon_idea:

https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,171710,26426248,koronawirus-polscy-naukowcy-coraz-blizej-nowych-lekow-dla-chorych.html

Siema
Link:

z26334532IH,Koronawirus-na-Lubelszczyzni

Edited by ekolog
9 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

- a koronawirus na to:

[...]

Jeżeli nawet w tym sezonie faktycznie nie mieliby drugiej fali, to do 25 tys. ofiar w Polsce nadal należy stwierdzić, że nasza strategia była lepsza.

nie tak szybko z tą lepszością, u nas spodziewamy się za to większej fali samobójstw oraz ofiar niedziałającej służby zdrowia. takie rzeczy można będzie porównać dopiero za parę lat.

w artykule o szwecji zwróciłem też uwagę na ciekawe (nawet jeżeli demagogiczne) stwierdzenie, że tam zmarły osoby, które u nas już nie żyły - zabiliśmy je wcześniej smogiem, słabą opieką, codziennym polskim stresem. co przesada to przesada ale co prawda to prawda! :P

a na razie cierpliwie siedzimy i czekamy, w międzyczasie można patrzeć w szklaną kulę zestawień i łudzić się że dzięki temu jesteśmy mądrzejsi ^_^

poniżej wykresy w przeliczeniu na milion mieszkańców do bezpośredniego porównywania Polski i Szwecji

liczba wykrywanych przypadków w przeliczeniu na milion mieszkańców

pol-swe-cases.png.5e131cca3dd7a8ad952b5f0857ccbbd9.png

liczba zgonów w przeliczeniu na milion mieszkańców

pol-swe-deaths.png.66d13dcd7dbac808d3ffb6931d7fdf21.png

procent testów pozytywnych (poniżej 5% przyjmuje się że epidemia jest pod kontrolą)

pol-swe-tests.png.5a7c36f1cca6c0aa4d4d52b655e4d451.png

• Like 1
  • Love 1

pół miliona zmarło w ciągu 20 lat z powodu nadużywania leków? w stanach to znaczy że oszczędzono im śmierci z powodu otyłości i cukrzycy więc nie jestem pewien czy akurat tę firmę należy potępiać za to że sprzedawała za dużo czy za to że za mało :P

1 minutę temu, szuu napisał:

pół miliona zmarło w ciągu 20 lat z powodu nadużywania leków? w stanach to znaczy że oszczędzono im śmierci z powodu otyłości i cukrzycy więc nie jestem pewien czy akurat tę firmę należy potępiać za to że sprzedawała za dużo czy za to że za mało :P

To najlepiej zabić wszystkich. Oszczędzimy im śmierci z powodu różnych chorób, wypadków i naturalnego procesu starzenia :)

• Thanks 1
4 godziny temu, szuu napisał:

nie tak szybko z tą lepszością, u nas spodziewamy się za to większej fali samobójstw oraz ofiar niedziałającej służby zdrowia. takie rzeczy można będzie porównać dopiero za parę lat.

A niby w jaki sposób ucierpiała służba zdrowia przez lockdown na wiosnę? Egzystencjonalny problem ma dopiero teraz - na jesieni, czyli w efekcie nie tylko braku obostrzeń, ale totalnego frywolnego olania przez społeczeństwo. Fali samobójstw? Litości... jak poumierają ci wszyscy dziadkowie, babcie, sąsiad, paru znajomych, to na pewno będziesz rozkwitał emocjonalnie.

My (jako PL) nie mamy żadnego wyjścia, bo nasza służba zdrowia jest niewydolna od dekad. COVIDowe zapalenia płuc totalnie ją dobiły, a w momencie zapchania śmiertelność poszybuje, a w zasadzie wróci do początku, czyli do czasów, kiedy medycyna była w rękach leśnych wiedźm i uzdrowicieli. 

Inaczej mówiąc, jakakolwiek opcja strategiczna prowadząca do sparaliżowania służby zdrowia zawsze będzie gorsza od tych twoich "samobójstw" (ilościowo). W zasadzie to jest na tyle proste, że sprowadza się do tego jednego wskaźnika. Jeżeli moglibyśmy ratować wszystkich COVIDowców, bez paraliżowania całego systemu, to proszę bardzo - możemy sobie stosować strategię YOLO.

7 godzin temu, TomaszB napisał:

Gdy czytam o tym dystansie społecznym w Szwecji, to zawsze się dziwię. Mieszkałem tam kilka miesięcy i jakoś tego nie widziałem.

Po prostu jest tam mniejsza gęstość zaludnienia, ale to wynika z ilości mieszkańców przeliczonych na obszar większy niż Polska. Jeśli się pojedzie na północ, to można godzinami nie spotkać nikogo. Ale to jak u nas kiedyś (ćwierć wieku temu i lepiej) było w Bieszczadach, zanim trafiły tam tłumy.

Natomiast w miastach wygląda to zupełnie inaczej. Szwedzi chętnie się spotykają w klubach, w lecie lubią imprezy na dworze (ogniska, grille itp). Dzieci się mieszają i obściskują podczas zabawy jak każde dzieci (mieszkałem obok przedszkola), chodzą na spacery za rękę...

Dystans mają do obcych i może to zapamiętują odwiedzający. Przy czym obcy, to też ktoś z innego miasta, nie koniecznie z innego kraju.

Jednak gdy się poznają to potrafią przyjechać do kogoś kilkaset kilometrów. Inaczej odbierają odległość niż Polacy nadal często siedzący w jednym mieście/województwie całe życie. (Wiem że to się zmienia, ale powoli.)

Jednego im nie można odmówić. Przestrzegają przepisów i cenią naukę. Skoro od poważnych osób dostali wytyczne co można a czego nie, to tak się zachowują.

Hochsztapler z internetu przekonujący do "cudownych" terapii, kariery tam nie zrobi.

Z tym akurat ciężko będzie dyskutować, bo posługujesz się typowym dowodem anegdotycznym (nic w tym złego, własna obserwacja często odbiega od wiedzy o całym zbiorze). Akurat w temacie tzw szwedzkiego "Friendly at a Distance" jest sporo badań socjologicznych, także prowadzonych przez samych Szwedów (vide pierwszy z brzegu: link). Dla jasności - bardzo lubię Szwecję i ich pragmatyzm. Bywałem wiele razy i oczywiście dostrzegam zasadniczą różnicę między wioską na północy, a większymi miastami na południu (w Sztokholmem trudno szukać nietowarzyskości Szwedów).  To trochę tak, jakby próbować zrozumieć Polskę przez pryzmat Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska, czy innych dużych ośrodków. Przez ten błąd wielu przegrywa wybory w naszym kraju :P

• Like 1
6 godzin temu, szuu napisał:

poniżej wykresy w przeliczeniu na milion mieszkańców do bezpośredniego porównywania Polski i Szwecji

liczba wykrywanych przypadków w przeliczeniu na milion mieszkańców

liczba zgonów w przeliczeniu na milion mieszkańców

procent testów pozytywnych (poniżej 5% przyjmuje się że epidemia jest pod kontrolą)

(Aby cytowanie nie było wielgaśne, to wykresy usunąłem)

Takie wykresy są niewiele warte. Kryteria oceny komu należy zrobić test w różnych państwach są zapewne różne. Co więcej, nawet w danym kraju ulegają one zmianom. Np. teraz w Polsce jest tendencja, żeby testy robić dopiero, gdy delikwent wygląda na chorego lub ważnego. Za to we wrześniu z kolei były bezsensowne akcje hurtowego sprawdzania "jak leci". Na przykład na mojej uczelni można było się zapisać na taki test. Ja sobie darowałem, ale podejrzewam, że dużo osób zdecydowało się na zasadzie "skoro za darmo, to czemu nie?"

Przy zgonach na Covid-19 powinno już być trochę lepiej z wiarygodnością, ale też nie do końca. Od kiedy szpitalom finansowo opłaca się stwierdzać zgon z powodu Covida, to nie sposób ocenić wiarygodności polskich statystyk. Właściwie najsensowniej byłoby tylko porównywać całkowitą liczbę zgonów niezależnie od przyczyn w przeliczeniu na milion mieszkańców i porównywać do poprzednich lat.

Edited by dobrychemik
16 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Dokładnie. Co więcej, przykład Szwecji pojawia się zawsze jako kontra dla obostrzeń, a przecież Szwecja chwiali się wysokim zaufaniem politycznym i ludzie nie potrzebują konkretnych zakazów, żeby stosować się do zwykłych zaleceń (np nie musili zamykać knajp, żeby ludzie bardzo mocno ograniczyli wizyty). Inaczej mówiąc, obywatele Szwecji sami sobie potrafią założyć lockdown.

Byc może zalecenia mają w tym przypadku lepszy skutek niż nakazy i zakazy. Poza tym u nas nie było nigdy jasnego przekazu, wszystko budziło kontrowersje. Jak chociażby te maski czy przyłbice. 

A wciąż nie wiemy jak długo epidemia potrwa, i tak możemy sobie robić lockdowny i żonglować obostrzeniami nawet przez parę lat co może doprowadzić do całkowitej katastrofy ekonomicznej, głodu i wojny. 

15 minut temu, dobrychemik napisał:

Od kiedy szpitalom finansowo opłaca się stwierdzać zgon z powodu Covida

FAKE NEWS ALERT!

Nie, nie opłaca się. Szpitale dostają pieniądze za leczenie pacjenta z covid, a nie za przyczynę zgonu.

16 minut temu, dobrychemik napisał:

Właściwie najsensowniej byłoby tylko porównywać całkowitą liczbę zgonów niezależnie od przyczyn w przeliczeniu na milion mieszkańców i porównywać do poprzednich lat.

To też nie jest takie proste. Pomijając fakt, że liczba zgonów w ciągu lat zmienia się z różnych powodów, to przede wszystkim pandemia działa tak na prawdę na 3 sposoby - jest zwiększenie zgonów z powodu śmierci na sam covid, jest zmniejszenie zgonów z powodu ograniczeń w życiu, choćby kwestia wypadków samochodowych, jest zwiększenie zgonów z powodu pogorszenia "obsługi" innych chorób. Patrząc na sumę, nie możesz rozgraniczyć tych czynników.

• Like 1
6 godzin temu, szuu napisał:

2 godziny temu, Adam_Jesion napisał:

A niby w jaki sposób ucierpiała służba zdrowia przez lockdown na wiosnę? [...] Egzystencjonalny problem ma dopiero teraz - na jesieni, czyli w efekcie nie tylko braku obostrzeń, ale totalnego frywolnego olania przez społeczeństwo

bo ja wolałbym porównywać całościowy wpływ na kraj a nie tylko wiosnę i tylko liczbę zmarłych.

2 godziny temu, Adam_Jesion napisał:

My (jako PL) nie mamy żadnego wyjścia, bo nasza służba zdrowia

może i tak, to nawet wygodne, cokolwiek się wydarzy to my i tak nie mieliśmy innego wyjścia :P

20 minut temu, dobrychemik napisał:

Takie wykresy są niewiele warte.[...]

tak, i po to był trzeci wykres żeby pokazać że pierwszy na pewno jest fałszywy :D i liczby zarażeń tak naprawdę nie znamy.