Jump to content
 • 0

MAK czy Newton


Question

Pytanie jak w temacie.

Teoretycznie nazbierałem kasy na GSO dobson 10"

ale się zastanawiam, czy na podmiejskiej wsi gdzie teraz mieszkam i głównie obserwuję niebo, nie byłoby lepiej zakupić MAKA

seeing nie jest najlepszy.

Mam teraz Newtona i podejrzewam że na pięknym ciemnym niebie pokaże dużo więcej niż na tej mojej "wsi".

 

jakie macie doświadczenia, zwłaszcza posiadacze MAKów ?

Wiadomo że chciałbym pooglądać DSy, bo planety i księżyc to już są oklepane. Trzeba szukać nowych wyzwań :)

 

obraz.thumb.png.3793a85462876276199dfcf4cc44d2f8.png

 

 

Link to post
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Jeśli Mak - to bierz model 150/1800.

Ale w Twoich warunkach mimo wszystko pozostałbym przy Newtonie - pod ciemnym niebem zajrzysz nim "głębiej" i szerzej w obiekty głębokiego nieba. Z dobrym okularem krótkoogniskowym (3 ~ 5 mm) dostaniesz świetne obrazy planet.  Mak studzi się dłużej ale rzadziej go będziesz kolimował.

 

I nie żałuj kasy na DOBRE okulary! 

Link to post
Share on other sites
 • 0

Newtona 10" od biedy wrzucę w auto i wywiozę gdzieś pod fajne niebo

wiadomo że MAK jest bardziej kompaktowy

 

ja mam straszne opory przed kolimacją

myślałem że MAKa w ogóle nie trzeba kolimować, albo od wielkiego dzwona np 1x 5 lat :)))

w końcu się będę musiał nauczyć kolimować, widziałem na forum całkiem fajnie opisaną procedurę kolimacji więc da się to zrobić

 

Link to post
Share on other sites
 • 0

A jaki masz teraz teleskop?

 

Chcąc oglądać DSy, to raczej newton, albo krótki refraktor, a nie MAK. MAKi mają dość długie ogniskowe, przez które sporo obiektów nie mieści się w polu widzenia. No i w konsekwencji małą światłosiłę... Oczywiście da się nimi oglądać DSy, ale często obraz trzeba przewijać. To jednak teleskopy do obiektów o małych rozmiarach kątowych. Seeingu żaden teleskop nie poprawi, ale generalnie będzie mniej dokuczliwy przy słabszych powiększeniach i mniejszej aperturze.

To czy refraktor czy newton zależy od rozmiarów kątowych obiektów które chcesz oglądać i ich jasności. Tu musisz już zdecydować co wolisz: szersze pole i większą ostrość np. na gromadach, czy tańszą i większą aperturę do ciemncych mgławic.

 

MAKi używa się... no jak każdy teleskop. Nie odbiegają od refraktorów czy newtonów jakoś mocno. Są małe i poręczne, lekkie już nie tak bardzo, szkło swoje waży, w zimne dni muszą być wychłodzone. Światło przechodzi trzykrotnie przez tubus i jest mocno nieostro w niewychłodzonej tubie. Lepiej schłodzić przed obserwacjami w domu na balkonie, albo w lodówce, inaczej będziesz musiał czekać 30-60 minut. Obraz pozbawiony aberracji chromatycznej i komatycznej, przez małą światłosiłę tuby nawet kiepskie okulary dają przyzwoity obraz. I jeszcze jedna charakterystyczna rzecz: ostrzą w 99% przypadków z wszystkimi akcesoriami. To nie newtony i refraktory, w których trzeba cudować z barlowem albo przedłużkami. Do tego mają sztywny nieruchomy wyciąg, więc nasadka bino z ciężkimi okularami grzecznie siedzi i nic się nie ugina. Wadą ostrzenia lustrem głównym jest to, że czasem sobie przeskoczy więc ostrością kręci się na wyczucie, a nie licząc obroty. MAKi i krótkie refraktory są dobre na spontaniczne wypady - wrzucasz do plecaka, dopinasz lekki montaż do roweru i w długą. Newton 10" swoje waży więc zastanów się czy będzie Ci się chciało go nosić i wozić. Lepiej mieć mały, ale taki który chce się użyć, niż za duży i mówić "nie chce mi się".

 

Co do tej kolimacji... nie wzbraniaj się tak przed tym :) Fakt, że teleskop można skolimować to zaleta, a nie wada. W MAKach zwykle można kolimować lustro główne, lustro wtórne jest napylone na menisku. I kolimuje się je raz na kilka lat, o ile w ogóle. Mój od 2.5 roku nadal trzyma fabryczną dobrą kolimację. Newtony - masz więc wiesz, że to nie jest czasochłonne, i wcale nie musisz mieć idealnej kolimacji przynajmniej do wizuala. Zauważalna degradacja obrazu jest dopiero przy mocno zezujących zwierciadłach. Refraktory nie zawsze można skolimować, i wtedy jest źle, bo się nic nie da zrobić.

Link to post
Share on other sites
 • 0

Kup to czego będziesz używać częściej, między mak 127 a 150 możesz nie widzieć różnicy, jak przeskok to na 180, ale ja bym brał 127.

 

Ps niedawno sam sprzedałem newtona gso 8 i zostałem przy maku :)

a twoje niebo? Cóż, Czerwonak to raczej kiepskie niebo :) Jeździmy na południe w kierunku Żabna za Mosiną.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 14 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 112 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 183 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 84 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.