Jump to content
 • 0

MAK czy Newton


Przemo Monia Ba
 Share

Question

Pytanie jak w temacie.

Teoretycznie nazbierałem kasy na GSO dobson 10"

ale się zastanawiam, czy na podmiejskiej wsi gdzie teraz mieszkam i głównie obserwuję niebo, nie byłoby lepiej zakupić MAKA

seeing nie jest najlepszy.

Mam teraz Newtona i podejrzewam że na pięknym ciemnym niebie pokaże dużo więcej niż na tej mojej "wsi".

 

jakie macie doświadczenia, zwłaszcza posiadacze MAKów ?

Wiadomo że chciałbym pooglądać DSy, bo planety i księżyc to już są oklepane. Trzeba szukać nowych wyzwań :)

 

obraz.thumb.png.3793a85462876276199dfcf4cc44d2f8.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Jeśli Mak - to bierz model 150/1800.

Ale w Twoich warunkach mimo wszystko pozostałbym przy Newtonie - pod ciemnym niebem zajrzysz nim "głębiej" i szerzej w obiekty głębokiego nieba. Z dobrym okularem krótkoogniskowym (3 ~ 5 mm) dostaniesz świetne obrazy planet.  Mak studzi się dłużej ale rzadziej go będziesz kolimował.

 

I nie żałuj kasy na DOBRE okulary! 

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Newtona 10" od biedy wrzucę w auto i wywiozę gdzieś pod fajne niebo

wiadomo że MAK jest bardziej kompaktowy

 

ja mam straszne opory przed kolimacją

myślałem że MAKa w ogóle nie trzeba kolimować, albo od wielkiego dzwona np 1x 5 lat :)))

w końcu się będę musiał nauczyć kolimować, widziałem na forum całkiem fajnie opisaną procedurę kolimacji więc da się to zrobić

 

Link to comment
Share on other sites

 • 0

A jaki masz teraz teleskop?

 

Chcąc oglądać DSy, to raczej newton, albo krótki refraktor, a nie MAK. MAKi mają dość długie ogniskowe, przez które sporo obiektów nie mieści się w polu widzenia. No i w konsekwencji małą światłosiłę... Oczywiście da się nimi oglądać DSy, ale często obraz trzeba przewijać. To jednak teleskopy do obiektów o małych rozmiarach kątowych. Seeingu żaden teleskop nie poprawi, ale generalnie będzie mniej dokuczliwy przy słabszych powiększeniach i mniejszej aperturze.

To czy refraktor czy newton zależy od rozmiarów kątowych obiektów które chcesz oglądać i ich jasności. Tu musisz już zdecydować co wolisz: szersze pole i większą ostrość np. na gromadach, czy tańszą i większą aperturę do ciemncych mgławic.

 

MAKi używa się... no jak każdy teleskop. Nie odbiegają od refraktorów czy newtonów jakoś mocno. Są małe i poręczne, lekkie już nie tak bardzo, szkło swoje waży, w zimne dni muszą być wychłodzone. Światło przechodzi trzykrotnie przez tubus i jest mocno nieostro w niewychłodzonej tubie. Lepiej schłodzić przed obserwacjami w domu na balkonie, albo w lodówce, inaczej będziesz musiał czekać 30-60 minut. Obraz pozbawiony aberracji chromatycznej i komatycznej, przez małą światłosiłę tuby nawet kiepskie okulary dają przyzwoity obraz. I jeszcze jedna charakterystyczna rzecz: ostrzą w 99% przypadków z wszystkimi akcesoriami. To nie newtony i refraktory, w których trzeba cudować z barlowem albo przedłużkami. Do tego mają sztywny nieruchomy wyciąg, więc nasadka bino z ciężkimi okularami grzecznie siedzi i nic się nie ugina. Wadą ostrzenia lustrem głównym jest to, że czasem sobie przeskoczy więc ostrością kręci się na wyczucie, a nie licząc obroty. MAKi i krótkie refraktory są dobre na spontaniczne wypady - wrzucasz do plecaka, dopinasz lekki montaż do roweru i w długą. Newton 10" swoje waży więc zastanów się czy będzie Ci się chciało go nosić i wozić. Lepiej mieć mały, ale taki który chce się użyć, niż za duży i mówić "nie chce mi się".

 

Co do tej kolimacji... nie wzbraniaj się tak przed tym :) Fakt, że teleskop można skolimować to zaleta, a nie wada. W MAKach zwykle można kolimować lustro główne, lustro wtórne jest napylone na menisku. I kolimuje się je raz na kilka lat, o ile w ogóle. Mój od 2.5 roku nadal trzyma fabryczną dobrą kolimację. Newtony - masz więc wiesz, że to nie jest czasochłonne, i wcale nie musisz mieć idealnej kolimacji przynajmniej do wizuala. Zauważalna degradacja obrazu jest dopiero przy mocno zezujących zwierciadłach. Refraktory nie zawsze można skolimować, i wtedy jest źle, bo się nic nie da zrobić.

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Kup to czego będziesz używać częściej, między mak 127 a 150 możesz nie widzieć różnicy, jak przeskok to na 180, ale ja bym brał 127.

 

Ps niedawno sam sprzedałem newtona gso 8 i zostałem przy maku :)

a twoje niebo? Cóż, Czerwonak to raczej kiepskie niebo :) Jeździmy na południe w kierunku Żabna za Mosiną.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.