Skocz do zawartości

Ja już nie mam pomysłów- pomocy!


Antek Staszewski

Rekomendowane odpowiedzi

Walczę z podobnymi problemami. W tej chwili największe podejrzenie idzie w stronę klinu lub statywu. Wczoraj robiłem testy z samym guiderem na Lce i po ustawieniu polarnej za pomocą sharp cap na poziomie excelent było widać sinusowy dryft na dec. Poprawiłem ustawienie polarnej za pomocą drift alignmentu w PHD2 i efekt był znacznie mniejszy. To mogłoby sugerować, że w trakcie ruchu o 90 stopni w sharp cap coś się ugina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, spock napisał:

Ja będę testował teraz taki setup. Jak chmury pozwolą. Słaby element to ten kątownik, może uda mi się zmienić na coś grubszego.

thumbnail_20201026_173703.jpg

Dlaczego takie kombinacje? Przecież kot ma miejsce na guidera na sobie. Kwestia tylko zbalansowania tego przeciwwaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Piotr4d napisał:

Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, to nie będzie dobrze działać.

Popieram kolegę. W tej pozycji guider będzie cały czas wskazywał biegun, a w jego pobliżu autoguiding dobrze nie działa.

Idealna sytuacja to taka, w której śledzona przez guider gwiazda znajduje się jak najbliżej fotografowanego obiektu. W praktyce oznacza to, że guider ma wskazywać ten sam kierunek 

co teleskop/obiektyw. Idąc tym tropem, najlepiej zamontować guider na teleskopie/obiektywie lub dać dużo dłuższą szynę (najlepiej typu arca swiss ze względu na mniejszą masę) i na szynie zamontować guider.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też guider jest na głowicy kulowej tak aby umożliwić odjechanie od bieguna. Problem w tym ze jak posadzę guider na kocie to wtedy nie mam jak zrezygnować z 1kg przeciwwagi. Oczywiście robiłem tak i od czasu do czasu dryft na deklinacji był ok ale ostatnio mam z tym pecha. Może to kwestia ew. wymiany klinu na WO.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guider niech "patrzy" tam gdzie zestaw obrazujący. Dla guidingu istotna jest kalibracja, aby była wykonana w okolicach nieba możliwie daleko od biegunów niebieskich. 

Wywal tą głowicę i kątownik, i zamocuj sztywno do dovetaila jako przeciwwagę.

Odpal setup i zrób kalibrację guidingu jw., następnie wybierz kadr do obrazowania i odpal guiding. Ciesz się nieporuszonymi  klatkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tz. jeżeli zależy Ci na korzystaniu z  guidera jako przeciwwagi, to wywal elementy o których pisałem i zamontuj guider na jednym, solidnym i sztywnym łączniku zamocowanym do głównego devotaila.

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.