Skocz do zawartości

L-extreme nie dla jasnych teleskopów.


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Wychodzi na to, że czasem warto coś zmierzyć i podzielić się obserwacjami. Podejrzewam jednak, że jak z kazdym filtrem interferencyjnym dużą rolę odgrywa tu przypadek - na jaką sztukę się trafi. Ja mierzyłem dwa egzemplarze i były zupełnie różne.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Marek_N napisał:

Chińczyków to już trochę przerasta. W przypadku takiej światlosiły musisz sięgnąć po markowe filtry, projektowane z uwzględnieniem tak "szybkiej" optyki:

 

Zapowiadać można wszystko. Jak sam zmierzę parę egzemplarzy i okażą się wszystkie takie rewelacyjne, to będę ich "najpierwszym" piewcą. A na razie to tylko obietnice.

Tak jak w poniższym linku - można zobaczyć tylko symulację widma :)

https://www.astroshop.pl/filtr-uhc/opt-filtr-triad-ultra-quad-band-narrowband-filter-2-/p,61632

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, dobrychemik napisał:

Zapowiadać można wszystko. Jak sam zmierzę parę egzemplarzy i okażą się wszystkie takie rewelacyjne, to będę ich "najpierwszym" piewcą. A na razie to tylko obietnice.

Ciężko oceniać nowe, markowe filtry opierając się na pomiarach chińszczyzny i starych Astronomików, spektrometrem który żyje własnym życiem....

 

9 minut temu, HAMAL napisał:

Pada kolejny wydać by się mogło pewny bastion :uhm:

Co masz na myśli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marek_N, ok, nie mierzyłem jeszcze OPT lub Idasów - nie miałem okazji. Bardzo chętnie stałbym się ich entuzjastą, ale niestety właściciele nie są skorzy do ich udostępnienia. Sklepy też. Wcale się nie dziwię - mogą na tym tylko stracić. Filtr, który a priori ma świetną opinię, na pomiarze widma i weryfikacji obietnic może tylko stracić. Sytuacja bardzo korzystna dla producentów :)

 

Nie wiem czy Astronomika postrzegasz jako tą samą ligę, co wcześniej wspomniane. Wąskopasmowe Astronomiki mierzyłem nie jakieś stare, ale świeże klipy pod APS-C Canona. W żadnym razie nie powiem, że są złe, ale jak na to, jak są zachwalane, to mnie akurat rozczarowały. Przecież Astronomiki miały być fantastyczne! Ludzie przyzwyczaili się i bezkrytycznie powtarzają, że jak jest odpowiedni napis na oprawie, to z automatu jest to znakomity filtr. Z kolei jak jest "chińczyk", to musi być byle jaki - sam zawsze wypowiadasz się w takim tonie o chińskich produktach. To nie jest takie proste.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dobrychemik napisał:

Przecież Astronomiki miały być fantastyczne! Ludzie przyzwyczaili się i bezkrytycznie powtarzają, że jak jest odpowiedni napis na oprawie, to z automatu jest to znakomity filtr.

Nie jesteś jedyną osobą, która mierzy widma filtrów. To m.in. na podstawie pomiarów spektrum (i przede wszystkim obserwacji / zdjęć) wzięły się dobre opinie o tych filtrach. Nie mówię, że Astronomik ma 100% udanych egzemplarzy, ale z pewnością szansa, że trafimy na słabszy jest dużo niższa niż w przypadku chińszczyzny.

 

2 godziny temu, dobrychemik napisał:

Wąskopasmowe Astronomiki mierzyłem nie jakieś stare, ale świeże klipy pod APS-C Canona.

Nowe Astronomiki mają podane Transmitancje na pudełku. Podaj je proszę.

Clipy są produkowane od ponad dekady z tego co pamiętam. Sam miałem UHC w starej specyfikacji (szerokość ponad 30nm) i H-alfe z halo (pre 2008?).

 

2 godziny temu, dobrychemik napisał:

Z kolei jak jest "chińczyk", to musi być byle jaki - sam zawsze wypowiadasz się w takim tonie o chińskich produktach.

Generalnie problem z "chińczykami" jest taki, że nigdy nie wiadomo co sie dostanie. Np (wg mnie) ciekawy jest OIII 18nm z transmitancją dla 496 i 501 nm >90% (bo tani i przyzwoity).

Ale występuje on w takich wariantach:

- na pudełku 18 nm - w rzeczywistości 25nm

- na pudełku 25 nm - w rzeczywistości 18 nm

- co na pudelku to w rzeczywistości - jupi :D

 

Jak by się dało to kontynuujmy ten wątek w Twoim temacie pomiarowym.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Astronomiki zarówno RGB jak i NB. NB mam selekcjonowany przez Astronomika pod F2.

Jako że pozbyłem się wszystkich kamer i odłożyłem zakup mono, nie będę ich na razie używał.

Ktoś chce je pomierzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kubaman napisał:

Ja mam Astronomiki zarówno RGB jak i NB. NB mam selekcjonowany przez Astronomika pod F2.

Jako że pozbyłem się wszystkich kamer i odłożyłem zakup mono, nie będę ich na razie używał.

Ktoś chce je pomierzyć?

Jeśli bywasz w Krakowie, to możemy się spotkać. Wezmę je na parę dni i chętnie zmierzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Zmierzyłem już 5 sztuk Optolongów L-eXtreme. Każdy okazał się inny. Muszę jednak przyznać, że tegoroczne są lepsze zarówno pod względem ustawienia pasm jak i transmitancji. Znalazłem sztukę, która świetnie będzie współpracować nawet z F/3, a to nie takie oczywiste, gdy trzeba dobrze wycelować dwa wąskie pasma, a nie tylko jedno. Z moich pomiarów wynika, że wspólczynnik refrakcji L-eX w obu pasmach jest wyraźnie różny i w Ha ten model jest bardziej podatny na blueshift niż w OIII (odpowiednio ok. 1.60 i ok. 1.85). Myślę, że może nawet czasem się trafić egzemplarz pasujacy do RASA. Loteria.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Uwaga, niniejszym informuję, że da się trafić na L-eX świetnie współpracujący nawet z F/2! Oczywiście trzeba mieć dużo szczęścia lub długo szukać...

Na rysunku pokazuję symulacje dla dwóch egzemplarzy najlepiej współdziałających z bardzo dużą światłosiłą (poniżej 2.5).

 

Krzywe na wykresie odpowiadają średniej z transmitancji dla Ha oraz OIII całkowitej.

 

Wyedytowane:

 

Przepraszam za zamieszanie. Podczas symulacji widm pomyliłem wartości współczynnika refrakcji. Filtry są nadal bardzo dobre, ale nie do tak dużych światłosił, jak się początkowo wydawało. 

 

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Duser napisał:

Czytam ten wątek i musze przyznać, że jestem zaskoczony , że światłosiła może wpływać na właściwości filtra . Jaki proces fizyczny stoi za takim zjawiskiem? Czyżby zwykła zmiana kąta przechodzenia promieni przez filtr ?

 

Zgadza się, sławetny "blueshift" za tym stoi. Promienie padające pod kątem znacznie różniącym się od 90 stopni są wyraźnie inaczej filtrowane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autokorekta:

 

Oto poprawiony wykres dla wspomnianego wyżej filtra L-eX do dużej światłosiły. W F/2 wodór jest już słaby, ale można przyjąć, że od F/2.3 jest już ok, więc i tak bardzo dobry wynik jak na dwuzakresowy filtr wąskopasmowy.

 

image.png.a9378ff7afe9f93641462ad517a65fb2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, kubaman napisał:

a możesz zasymulować jakiej średnicy lustra w RASA 11 odpowiada to F2.3? Ile by się realnie traciło?

Jutro Ci przygotuję symulację dla RASy. Powyższy wykres dotyczy np. refraktora, czyli optyki bez przeszkody centralnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.