Skocz do zawartości

L-extreme nie dla jasnych teleskopów.


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Czasami za szybko staram się tu dzielić wynikami. Wczorajszy mój falstart podziałał na moją ambicję i postanowiłem od podstaw zweryfikować symulator L-eX. W tym celu wziąłem się dzisiaj za dokładniejsze wyznaczenie współczynników refrakcji dla L-eX przy pomocy nowego zestawu do pomiarów kątowych. Jako wzorzec posłużył mi SVB Ha 7nm, dla którego miałem już wcześniej bardzo dokładnie wyznaczony WSP.ref.: było 1.93, a z dzisiejszych pomiarów 1.94 - zgodność świetna. Stąd wnoszę, że dzisiaj wyznaczone "n" dla L-eX też są bardzo wiarygodne. Co istotne są trochę wyższe niż wcześniej używane w modelowaniu. 

 

Podsumowując: L-eX jest mniej podatny na blueshift niż myślałem wcześniej. Po drugie, wspomniany wyżej filtr jednak będzie dobry nawet w F/2. Szczegóły jednak podam po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich obliczeń - nie chcę więcej falstartów :)

 

Edytowane przez dobrychemik
literówki
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że to już ostateczna wersja :)

 

Oto wyniki dla egzemplarza L-eX wyselekcjonowanego pod kątem współpracy z optyką dużej światłosile:

 

- współpraca z RASA (F/2.22 + przeszkoda centralna):

image.png.0c53b18f12295f72b904128a9c59441a.png

 

- a tutaj refraktor/obiektyw F/2:

image.png.85148a1fdf0738e47b8be39d565d29a7.png

 

Podsumowując: TAK, DA SIĘ TRAFIĆ NA L-eXtreme ŚWIETNIE WSPÓŁPRACUJĄCY Z OPTYKĄ O BARDZO DUŻEJ ŚWIATŁOSILE.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobrychemik napisał:

Przy okazji daję znać, że rzeczony egzemplarz jest na sprzedaż, bo sam działam w zakresie od F/4 i mam sztukę lepiej się tu sprawującą.

Proponuje dla kolegi łatkę "Biznes", bo ze swoją ofertą wyselekcjonowanych filtrów już jest wszędzie ;)

  • Zmieszany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Marek_N napisał:

Proponuje dla kolegi łatkę "Biznes", bo ze swoją ofertą wyselekcjonowanych filtrów już jest wszędzie ;)

Biznes?

Byłby to ciekawy model biznesowy, za który nikt by się nie chciał brać. Nie masz pojęcia ile czasu i zachodu wymaga organizowanie, wykonanie pomiarów, a na koniec opracowanie wyników. Nie masz też pojęcia ile już osób skorzystało z darmowych pomiarów, za które ani grosza nigdy nie wziąłem. Jeśli Administratorzy Forum uznają, że model "pomiary dla wszystkich i okazjonalny zarobek" to ewidentnie biznes, to skończę z tym. Z mojego punktu widzenia jednak to nie jest biznes, a część hobby, dzięki której mogę być pomocny środowisku astroamatorów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobrychemik napisał:

model "pomiary dla wszystkich i okazjonalny zarobek"

Ale na prawdę nie musisz sie tłumaczyć ze swojego "modelu"

 

Ile czasu, zachodu i wiedzy wymaga stworzenie "ambitnego" tematu wiem, bo sam kilka takich przygotowałem. Jak i masa innych osób na forum, które z tego powodu nie domagają się specjalnego traktowania.

 

A przechodząc do meritum - handluj sobie do woli, nic mi do tego. Chodzi o to, żebyś ogłoszeniami o sprzedaży nie zaśmiecał wątków tematycznych - masz giełdę. Zresztą miało to mieć żartobliwy wydźwięk ale cóż.... nie wyszło. Adresat połknął kij i jest afera ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.