Jump to content

L-extreme nie dla jasnych teleskopów.

Recommended Posts

Czasami za szybko staram się tu dzielić wynikami. Wczorajszy mój falstart podziałał na moją ambicję i postanowiłem od podstaw zweryfikować symulator L-eX. W tym celu wziąłem się dzisiaj za dokładniejsze wyznaczenie współczynników refrakcji dla L-eX przy pomocy nowego zestawu do pomiarów kątowych. Jako wzorzec posłużył mi SVB Ha 7nm, dla którego miałem już wcześniej bardzo dokładnie wyznaczony WSP.ref.: było 1.93, a z dzisiejszych pomiarów 1.94 - zgodność świetna. Stąd wnoszę, że dzisiaj wyznaczone "n" dla L-eX też są bardzo wiarygodne. Co istotne są trochę wyższe niż wcześniej używane w modelowaniu. 

Podsumowując: L-eX jest mniej podatny na blueshift niż myślałem wcześniej. Po drugie, wspomniany wyżej filtr jednak będzie dobry nawet w F/2. Szczegóły jednak podam po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich obliczeń - nie chcę więcej falstartów :)

Edited by dobrychemik
literówki
  • Thanks 1

Mam nadzieję, że to już ostateczna wersja :)

Oto wyniki dla egzemplarza L-eX wyselekcjonowanego pod kątem współpracy z optyką dużej światłosile:

- współpraca z RASA (F/2.22 + przeszkoda centralna):

image.png.0c53b18f12295f72b904128a9c59441a.png

- a tutaj refraktor/obiektyw F/2:

image.png.85148a1fdf0738e47b8be39d565d29a7.png

Podsumowując: TAK, DA SIĘ TRAFIĆ NA L-eXtreme ŚWIETNIE WSPÓŁPRACUJĄCY Z OPTYKĄ O BARDZO DUŻEJ ŚWIATŁOSILE.

Edited by dobrychemik
1 godzinę temu, dobrychemik napisał:

Przy okazji daję znać, że rzeczony egzemplarz jest na sprzedaż, bo sam działam w zakresie od F/4 i mam sztukę lepiej się tu sprawującą.

Proponuje dla kolegi łatkę "Biznes", bo ze swoją ofertą wyselekcjonowanych filtrów już jest wszędzie ;)

• Confused 2
34 minuty temu, Marek_N napisał:

Proponuje dla kolegi łatkę "Biznes", bo ze swoją ofertą wyselekcjonowanych filtrów już jest wszędzie ;)

Biznes?

Byłby to ciekawy model biznesowy, za który nikt by się nie chciał brać. Nie masz pojęcia ile czasu i zachodu wymaga organizowanie, wykonanie pomiarów, a na koniec opracowanie wyników. Nie masz też pojęcia ile już osób skorzystało z darmowych pomiarów, za które ani grosza nigdy nie wziąłem. Jeśli Administratorzy Forum uznają, że model "pomiary dla wszystkich i okazjonalny zarobek" to ewidentnie biznes, to skończę z tym. Z mojego punktu widzenia jednak to nie jest biznes, a część hobby, dzięki której mogę być pomocny środowisku astroamatorów.

• Like 1
1 godzinę temu, dobrychemik napisał:

model "pomiary dla wszystkich i okazjonalny zarobek"

Ale na prawdę nie musisz sie tłumaczyć ze swojego "modelu"

Ile czasu, zachodu i wiedzy wymaga stworzenie "ambitnego" tematu wiem, bo sam kilka takich przygotowałem. Jak i masa innych osób na forum, które z tego powodu nie domagają się specjalnego traktowania.

A przechodząc do meritum - handluj sobie do woli, nic mi do tego. Chodzi o to, żebyś ogłoszeniami o sprzedaży nie zaśmiecał wątków tematycznych - masz giełdę. Zresztą miało to mieć żartobliwy wydźwięk ale cóż.... nie wyszło. Adresat połknął kij i jest afera ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Like
      • 21 replies
    • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D  (tutorial gratis)
      Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
        • Like
      • 130 replies
    • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
      Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
        • Like
      • 247 replies
    • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
      Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.

Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
      • 85 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.