Skocz do zawartości

16" vs Hubble ;) czyli Ngc 7026 w szkicu.


MichalKaczan

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, MarcinSn napisał:

Dla pocieszenia: przy tak ciemnym obiekcie przypuszczam, że Barlow prawie 2x nic by nie dał, a tylko ściemnił wszystko, ale z drugiej strony... nigdy nie patrzyłem przez 16"...

 

Przy takim seeingu musiał by dać ;) A ona wcale nie taka ciemna, 10.5 magnitudo. Zwłaszcza te dwa płatki mają sporą jasność powierzchniową. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michale gratuluję ładnego szkicu. 

Szkoda, że tak mało na forum szkiców a coraz więcej fotografii. 

Osobiście prawie przestałem cieszyć oko fotografiami a już w szczególności szerikimi polami. Na forach i w sieci jest tego wysyp a szkic to zawsze coś subtelnego i zgodnego z rzeczywistoscią jaką widzę przez teleskop. 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dark1 napisał:

Michale gratuluję ładnego szkicu. 

Szkoda, że tak mało na forum szkiców a coraz więcej fotografii. 

Osobiście prawie przestałem cieszyć oko fotografiami a już w szczególności szerikimi polami. Na forach i w sieci jest tego wysyp a szkic to zawsze coś subtelnego i zgodnego z rzeczywistoscią jaką widzę przez teleskop. 

 

 Dzięki! Również nad tym ubolewam. Pomimo, że też bawię się w krótkoczasowe foto, to jednak na forach bardzo mi brakuje relacji i szkiców. Już o obserwacjach jakichś bardziej egzotycznych obiektów spoza katalogu Messiera nie wspomnę.

Prawda jest taka, że czasami czerpię inspirację z for zachodnich (tam jednak to jakoś żyje) i niektórych dokonań naszych astrofotografów.

Ps wydaje mi się, że ludzie nie doceniają piękna wizuala. Większość jednak chce robić ładne kolorowe zdjęcia (z całym szacunkiem dla wielu pieknych fotografii)

Edytowane przez MichalKaczan
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MichalKaczan napisał:

Obserwacje prowadziłem 16" na platformie paralaktycznej. W użyciu Delite(370x)

Mi bardzo imponuje zakres powiększeń z jakimi pracujesz, jakies 0.17 stopnia pola widzenia. Dla mnie miłośnika lornetek to bardzo mało.

Rozumiem że platforma jest bardzo pomocna ale to ciągle ręczne prowadzenie, tak?

 

Pozdrawiam

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, jerzej napisał:

Mi bardzo imponuje zakres powiększeń z jakimi pracujesz, jakies 0.17 stopnia pola widzenia. Dla mnie miłośnika lornetek to bardzo mało.

Rozumiem że platforma jest bardzo pomocna ale to ciągle ręczne prowadzenie, tak?

 

Pozdrawiam

 

Dzięki, faktycznie pole jest niewielkie. Raz, przez to, że przeważnie nie obserwuję okularami 100 i 82 stopniowymi (oprócz przeglądowych). W dobrych warunkach widać wyższość np Delite, czy ortoskopów nad nimi. 

Dwa, że zasięg rośnie wraz z powiększeniem, więc nie mam wyboru ;) .Platforma prowadzi i utrzymuje obiekt w polu widzenia, jednak, w moim przypadku, to napęd od Eq-1 prowadzący 16" teleskop. Pewne korekty podczas obserwacji są niezbędne, jednak platforma pozwala lepiej skupić się na obiekcie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam jakość Delite. Szczerze mówiac nie są zbyt wygodne w parze (w lornecie) ale mam wrażenie że jak obserwuję nimi to tak jakbym patrzył bez okularu. Obraz jest jakiś taki czysty i klarowny w odbiorze - nie umiem tego opisać technicznie. Myśle więc o zakupie 11mm. 

Wczoraj bez problemu rozdziliłem oba Epsolony przy 110x, co jest dla mnie max powiększeniem (ogniskowa 5 mm).

 

Też uważam że topowe okulary z mniejszym polem są wspaniałe. Troche niezgodne z "trendami" co mnie tym bardziej cieszy :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular z wielkim polem nie zawsze jest konieczny. To zalerzy od obiektu. Mała M57 w dobrym ortho jest piękna. Ale Miotła w dużym teleskopie jak 14-16" wygląda przecudnie kiedy można zobaczyć całą. Wtedy nawet rozmyte gwiazdy mi nie przeszkadzają w okularze 80-100°.

Edytowane przez dark1
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.