Skocz do zawartości
  • 0

Patryk Zubała

Pytanie

Tak jak w tytule, szukam tuby która nada się pod mój montaz czyli heq5 pro oraz pod mój aparat czyli nikon d750 full frame/pełna klatka

w poprzednim poście proponowaliśmy mi ed80 po czym powiedzieliście ze jednak nie ponieważ mam pełna klatkę...

Urwanie głowy z tą matrycą haha!

Wracając... budżet na tube to 4000zl max, już i tak dołożyłem aż za dużo ale nadal wiem że ciężko znaleźć konkretne apo pod pełna klatkę w tej cenie, nie pogardzę tez fajnym Newtonem! Dlatego proszę was o pomoc w dobraniu na prawdę fajnej tuby w ten cenie...

W poprzednim prosicie napisałem że szukam tuby o konkretnych rozmiarach, napisałem tam ze minimum 700mm ogniskowa, w wiec osoby które czytały tamten post są proszone o nie sugerowanie się tymi wymiarami ;p 

Oczywiście tuba pod astrofoto

Dziękuję i proszę o pomoc! ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
57 minut temu, delaa napisał:

TS65Q - serio. Obmacany na wszystkie możliwe strony.

Dwa dni ryczałem jak sprzedałem.

Poluj - zostanie ci z 1200 pln na pierdoły.

 

Znaczy i tak 2tys przeznaczam na zestaw do guidingu wiec jak nie znajdzie się nic lepszego to zostanę przy tym, byle było warte kupna i było pod full frame

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Patryk Zubała napisał:

2tys przeznaczam na zestaw do guidingu

Rozumiem że tancerki go-go też wliczasz? 

Powiem tak nic nie jest warte kupna, niezależnie od ceny,

rzadko działa w 100% zgodnie ze specyfikacją a jeszcze rzadziej zgodnie z oczekiwaniami 

kupującego. Sztuką jest kupić dobrze coś w miarę OK.

Niezależnie czy z CHRLD, USA, czy NRF-u sprzęty dostępne dla 

"amatorów" są kompromisowe. I tyle. Ba 50% "od nowości" ma wady produkcyjne

wykluczające jakiekolwiek użytkowanie zgodne z przeznaczeniem.

Są tu ludzie którzy sprzętu przewalili w cenie domów na mazurach, większość

w cenie dobrych samochodów... Nie kombinuj czytaj co tu piszą. TS65q jest jaki jest

ale chociaż wiadomo czego się spodziewać. Mam taką pracę że siedzę dużo w internecie i przeglądam 

fora astrofotograficzne - kęci mnie to jak księży spowiedź ;-) Każdy teleskop i każdy montaż jest 

do kitu. Serio. Są ludzie którzy potrafią coś z tym zrobić lub nie.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@delaa zgadzam się z Tobą. Tylko jakim nakładem pracy?. 2 sezony mi zajęło doprowadzenie Newtona TS 150/600 żeby mógł robić zdjęcia. Koszt tuby 600 PLN, ilość osprzętu dokupionego (kolimatory itd. to dwukrotna albo 3x cena samego teleskopu) ale mam satysfakcję i liczyłem się z tym że nie będzie łatwo. 

@Patryk Zubała masz FF weź na początek zwykły obiektyw stałoogniskowy i pomacaj temat. Ogniskowa 700mm to nie jest ot tak że postawisz i będą piękne fotki. Chyba że znasz już temat i wiesz dokładnie czego chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przykre to, ale @delaa ma całkowitą rację.

Za 4000 zł nie kupisz sprzętu, który spełni Twoje oczekiwania. Z pewnością takim teleskopem byłby Takahashi FSQ 106, ale to ok 30 000 zł. Tak więc pozostaje pójść na kompromis i tu TS65q (o ile trafisz przyzwoity egzemplarz) jest jak najbardziej godny polecenia. Polecany przeze mnie ED 80 to teleskop raczej bez ukrytych wad i przykrych niespodzianek. Zakup jego nie wiąże się z z dużym ryzykiem, ale faktem jest, że nie obsłuży matrycy FF. Cropujesz, ale za to masz nieco większą skalę zdjęcia niż TS65q.

Ciekawą propozycją może też być Czerwony Kot.

 

Podobnie jak @_Spirit_ sporo zmagałem się z Newtonem, a doświadczenie mam ponad 40-letnie i szczerze odradzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, _Spirit_ napisał:

@delaa zgadzam się z Tobą. Tylko jakim nakładem pracy?. 2 sezony mi zajęło doprowadzenie Newtona TS 150/600 żeby mógł robić zdjęcia. Koszt tuby 600 PLN, ilość osprzętu dokupionego (kolimatory itd. to dwukrotna albo 3x cena samego teleskopu) ale mam satysfakcję i liczyłem się z tym że nie będzie łatwo. 

@Patryk Zubała masz FF weź na początek zwykły obiektyw stałoogniskowy i pomacaj temat. Ogniskowa 700mm to nie jest ot tak że postawisz i będą piękne fotki. Chyba że znasz już temat i wiesz dokładnie czego chcesz.

Aktualnie bawię się samyangiem 135mm i jest sztosik, chce mieć w końcu jakiś teleskop dlatego szukam czegoś ciekawego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, Grzędziel napisał:

Przykre to, ale @delaa ma całkowitą rację.

Za 4000 zł nie kupisz sprzętu, który spełni Twoje oczekiwania. Z pewnością takim teleskopem byłby Takahashi FSQ 106, ale to ok 30 000 zł. Tak więc pozostaje pójść na kompromis i tu TS65q (o ile trafisz przyzwoity egzemplarz) jest jak najbardziej godny polecenia. Polecany przeze mnie ED 80 to teleskop raczej bez ukrytych wad i przykrych niespodzianek. Zakup jego nie wiąże się z z dużym ryzykiem, ale faktem jest, że nie obsłuży matrycy FF. Cropujesz, ale za to masz nieco większą skalę zdjęcia niż TS65q.

Ciekawą propozycją może też być Czerwony Kot.

 

Podobnie jak @_Spirit_ sporo zmagałem się z Newtonem, a doświadczenie mam ponad 40-letnie i szczerze odradzam.

Skoro już zacząłeś o WO to co powiesz o zenithstar 71 lub 81? Jest w cenie wiec dlatego pytam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To i

1 godzinę temu, delaa napisał:

Rozumiem że tancerki go-go też wliczasz? 

Powiem tak nic nie jest warte kupna, niezależnie od ceny,

rzadko działa w 100% zgodnie ze specyfikacją a jeszcze rzadziej zgodnie z oczekiwaniami 

kupującego. Sztuką jest kupić dobrze coś w miarę OK.

Niezależnie czy z CHRLD, USA, czy NRF-u sprzęty dostępne dla 

"amatorów" są kompromisowe. I tyle. Ba 50% "od nowości" ma wady produkcyjne

wykluczające jakiekolwiek użytkowanie zgodne z przeznaczeniem.

Są tu ludzie którzy sprzętu przewalili w cenie domów na mazurach, większość

w cenie dobrych samochodów... Nie kombinuj czytaj co tu piszą. TS65q jest jaki jest

ale chociaż wiadomo czego się spodziewać. Mam taką pracę że siedzę dużo w internecie i przeglądam 

fora astrofotograficzne - kęci mnie to jak księży spowiedź ;-) Każdy teleskop i każdy montaż jest 

do kitu. Serio. Są ludzie którzy potrafią coś z tym zrobić lub nie.

To i ja pozwolę sobie dorzucić swoje trzy grosze. Nie tak dawno temu (początek 2019 roku) sam zacząłem kompletować sprzęt.

1. Słuchaj rad kolegów z forów - jeśli większość pod postem ma zasadniczo podobne o czymś zdanie, to najprawdopodobniej zjedli na tym zęby, sami stracili czas oraz pieniądze i po prostu przetestowali to na sobie. Tobie chcą tego oszczędzić (uwierz mi, kasa to najmniej istotny element którego chcą/chcemy Ci oszczędzić - bardziej czasu i frustracji). Przykład - moja pierwsza tuba to SW 200/1000 kupiona z EQ5. Działała? No nie do końca. Zamiast posłuchać od razu i zacząć od HEQ5 to ja w zaparte. Po kilku sesjach gdzie minimalny wiaterek uniemożliwił jakiekolwiek sensowne focenie zmieniłem montaż. Tak jak mówili koledzy.

2. Nie warto lecieć do sklepu i kupować sprzęt z półki - używka, dopieszczona i zadbana przez kogoś kto robił nią zdjęcia, a nie tylko ją oglądał czy używał jako element wystroju wnętrza to praktycznie prezent. Zapłacisz mniej, a dostaniesz sprzęt ustawiony, poprawiony i dopieszczony. Sam mam TS APO 65Q od Aurory i powiem tak - dostałem cacko gotowe do pracy pierwszej nocy.

3. Nie kombinuj, kup coś. Cokolwiek :-) Zacznij w końcu robić zdjęcia tym sprzętem, a potem przemyśl czy to jest to i rób kolejny krok. U mnie to jest większa tuba (GSO 254/1000) i NEQ6. Nie zrobiłbym takiej fotografii to nie dowiedziałbym się, że to jest to "coś". Nie spasuje Ci taka skala to sprzedasz choćby tutaj.

Amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Tuvoc napisał:

To i

To i ja pozwolę sobie dorzucić swoje trzy grosze. Nie tak dawno temu (początek 2019 roku) sam zacząłem kompletować sprzęt.

1. Słuchaj rad kolegów z forów - jeśli większość pod postem ma zasadniczo podobne o czymś zdanie, to najprawdopodobniej zjedli na tym zęby, sami stracili czas oraz pieniądze i po prostu przetestowali to na sobie. Tobie chcą tego oszczędzić (uwierz mi, kasa to najmniej istotny element którego chcą/chcemy Ci oszczędzić - bardziej czasu i frustracji). Przykład - moja pierwsza tuba to SW 200/1000 kupiona z EQ5. Działała? No nie do końca. Zamiast posłuchać od razu i zacząć od HEQ5 to ja w zaparte. Po kilku sesjach gdzie minimalny wiaterek uniemożliwił jakiekolwiek sensowne focenie zmieniłem montaż. Tak jak mówili koledzy.

2. Nie warto lecieć do sklepu i kupować sprzęt z półki - używka, dopieszczona i zadbana przez kogoś kto robił nią zdjęcia, a nie tylko ją oglądał czy używał jako element wystroju wnętrza to praktycznie prezent. Zapłacisz mniej, a dostaniesz sprzęt ustawiony, poprawiony i dopieszczony. Sam mam TS APO 65Q od Aurory i powiem tak - dostałem cacko gotowe do pracy pierwszej nocy.

3. Nie kombinuj, kup coś. Cokolwiek :-) Zacznij w końcu robić zdjęcia tym sprzętem, a potem przemyśl czy to jest to i rób kolejny krok. U mnie to jest większa tuba (GSO 254/1000) i NEQ6. Nie zrobiłbym takiej fotografii to nie dowiedziałbym się, że to jest to "coś". Nie spasuje Ci taka skala to sprzedasz choćby tutaj.

Amen.

Znaczy ja wiem i doceniam to co piszą tutaj, za to wszystko wszystkim bardzo dziękuję na prawdę.

Jeśli chodzi o sprzęt używany, bardzo chetnie, codziennie przeglądam ogłoszenia ale na razie nikt nic nie wystawia, jak pojawi się coś ciekawego to oczywiście przemyśle zakup.

na obecna chwile, jak nie znajdzie się nic godnego uwagi, i raczej tak będzie bo nie chce kupować sprzętu który No nie działa xd, to zostanę przy mojej 135mm i do kupie do niej sprzęt do guidingu koniec. 
Jeszcze raz każdemu bardzo dziękuję za odpowiedzi 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.