Skocz do zawartości
  • 0

Dylematy początkującego... (kompaktowy zestaw: MAK127 z krótkim refraktorem?)


teleskopowiec

Pytanie

Mam pewną rozkminę, otóż nie wiem jaki wybrać teleskop na początek. Ponieważ nie ma teleskopu uniwersalnego, to planuję posiadać w przyszłości taki kompaktowy zestaw planetarno-DSowy, tzn. MAK127 razem z krótkim refraktorem. Zauważyłem, że dużo użytkowników takie zestawy posiada. O sprzęcie początkowym do DSów już pytałem i wybór padł na achromat 120/600. Jednak zauważyłem, że na początek musiałbym w nim parę rzeczy zmodernizować, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dlatego pomyślałem sobie, może przygody teleskopowe zacząć od Maka127? Podobno kitowe okulary na początek wystarczą, poza tym jego światłosiła przyjmie każdy okular. Tylko nie wiem czy montaż AZ4 stalowy bez mikroruchów dobrze współpracowałby przy większych powiększeniach. Niektórzy narzekali, że w Maku poza planetami, księżycem i słońcem i paroma gromadami gwiazd, to nie ma co więcej obserwować, a podobno w achromacie 120/600 planety też na upartego da się oglądać. W sumie lornetką już parę obiektów DSowych zwiedziłem, a planet póki co to w ogóle. Ten dylemat chodzi już za mną parę dni i nie wiem co wybrać. Im więcej się czyta, tym większy galimatias...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Niby wszyscy psioczą na ten achromat, że aberracja, że f5... Czytając na różnych forach dowiedziałem się, że w praktyce nie jest aż tak źle. Ten teleskop będę porównywał do lornetki (a nie do ED80, czy ED100), więc raczej i tak będzie on dawał lepsze obrazy. Nie chcę też wydawać kupy kasy na pierwszy teleskop. Dodatkowo stopniowo w miarę możliwości będę go modernizował, gdzie lepsze akcesoria będę mógł wykorzystać później w lepszym teleskopie, jeśli będzie taka potrzeba. Ten refraktor mieści się u mnie w początkowym budżecie i się na niego jednak zdecydowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem m.in. kilka różnych Maków, w tym 127, sporo dłuższych i krótszych refraktorów, SCT i Newtona 8". Gdybym teraz miał jeszcze raz rozpoczynać przygodę z astronomią, to na początek wybrałbym refraktor SW 80 ED na montażu AZ-4.  A potem myślał, czym go uzupełnić. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mak 127 to dobry teleskop do planet ale całkiem przyzwoicie sprawdza się też na DS-ach. Ograniczeniem nie jest tu konstrukcja ale apertura. Zakup 2 teleskopów o zbliżonej aperturze, jednego do planet, a drugiego do DS-ów jest bez sensu. Achromat 120/600 jest świetny do szerokich pól ale jeśli masz lornetkę to szerokie pola masz już ogarnięte. Zestaw Mak127 i lornetka załatwi ci całkowicie temat szerokich pól, średnich powiększeń do DS-ów (źrenica 2-2,5 mm) oraz powiększeń planetarnych (źrenice poniżej 1 mm). Makiem zobaczysz sporo gromad otwartych i kulistych ale tych drugich nie rozdzielisz (to samo w achromacie 120/600). Jest też w jego zasięgu sporo mgławic i galaktyk, a te zwykle obserwuje się ze źrenicami 1-3 mm. W tanim erflu 32 mm mieści się M31 z koleżankami, a obraz jest ostry po samą diafragmę

 

jeśli chcesz coś bardziej do DS-ów to idź w większą aperturę. Zazwyczaj poleca się teleskopy 8" lub większe ale jeśli jesteś w stanie ogarnąć logistycznie coś większego to bierz 10", a nawet 12". Oba bez problemu rozbiją kulki, a ten drugi zbiera prawie 6 razy więcej światła niż teleskop 5" co przekłada się na 2 mag więcej w zasięgu

 

jeśli chcesz refraktor to poszukaj czegoś ze stajni TS na szkle FPL-51. Nie są tak dobre optycznie jak ED od SW ale całkiem przyzwoicie sprawdzą się na planetach i DS-ach, a ceny używek są całkiem rozsądne. Jednak do tych celów nie schodziłbym z aperturą poniżej 100 mm. Całkowita powierzchnia zbierająca światło jest wtedy zbliżona do lornetki 70 mm. Jest też opcja z Bresserem 127S, a jeszcze lepiej 152S. To teleskopy w układzie Petzwala. Mają zredukowaną aberrację chromatyczną względem zwykłych achromatów więc mimo dużej światłosiły można ich używać do obserwacji planetarnych bez przysłaniania obiektywu do apertury szukacza jak w achromacie 120/600

 

AZ4 jest całkiem stabilny ale nadaje się tylko do małych powiększeń. Przy większych doprowadza mnie do szału. Lepszym rozwiązaniem będzie EQ3-2 lub EQ5 (w zależności od obciążenia), choć jest mniej intuicyjny niż montaż azymutalny to da się do niego przyzwyczaić. Gorsza sprawa, że szukacz potrafi znaleźć się pod tubą co znacznie utrudnia celowanie. Za to mikroruchy pozwalają na precyzyjne śledzenie, a ewentualny napęd nawet w jednej osi eliminuje całkowicie problem uciekających z pola widzenia obiektów

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To ile widać zależy od jakości nieba, seeingu i apertury (+ adaptacji wzroku), nie konstrukcji teleskopu. MAKi (i SCT) nie mają żadnych tajemniczych własności niepozwalających widzieć nic poza obiektami układu słonecznego. One po prostu mają długie ogniskowe, co oznacza że jest problem z osiągnięciem szerokiego pola. I w sumie tyle. Za to mają skorygowane aberracje: chromatyczną i komatyczną, czego achromaty w pierwszym przypadku i newtony w drugim przypadku nie mają. Ale mają za to inne zalety np. newtony puszczają lepiej pasmo UV i IR, są duże i tanie, refraktory można zrobić na szerokie pola, a apochromaty można sprzedać bardzo drogo itd. :D długo by pisać.

W MAKu widać prawie wszystkie obiekty z katalogu Messiera w całości, a jest 5 albo 6 rozleglejszych w których trzeba przewinąć obraz. Na galimatias dobre jest ustalenie priorytetów:

- co przede wszystkim oglądać

- co w drugiej kolejności

- wymagania co do mobilności (czy to musi być lekkie, czy może być ciężkie, czy raczej mniejsze, czy może być bardzo duże, czy ma wejść na rower, czy pod dom na stoliku, czy na balkon itd.)

Zrób to tak z ręką na sercu, bez udawania, że dźwiganie 10kg tuby na plecach z 4. piętra, a potem przez 500m, to świetny pomysł, i tak właśnie będziesz robić codziennie. Bo nie będziesz, i raczej skończy się to pierwszego dnia w połowie drogi. To ma być teleskop który będziesz używać z chęcią, i to większą niż lornetki :)

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@teleskopowiecrozumiem, że standardowy zestaw na początek, czyli 8" Newton F6 na montażu Dobsona odpada? Dlaczego? Odpowiedź pozwoli na lepsze porady. 

Jakie masz tam niebo, gdzie chcesz prowadzić obserwacje? Widzisz Drogę Mleczną? Jaki budżet? 

 

Moim zdaniem najbardziej uniwersalny a idioto-odporny sprzęt to refraktor 80-100mm ED lub lepiej APO (wystarczy doublet) F6-F7 na montażu z mikroruchami.

Lub SCT8 ale tu pewnie będziesz potrzebować kogoś z kamerką, kto zrobi Ci kolimację. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minuty temu, Arek79 napisał:

Radziłbym Ci Mak 127~150 na montażu Az5 to jest optymalny sprzęt. 

 

AZ-5 to był  chyba najgorszy montaż jaki miałem.  Bardzo niedopracowana konstrukcja. Jeśli jej nie poprawili, to lepszym wyborem pod te teleskopy byłby AZ-4 moim zdaniem daniem. Poza tym żadnej z tych tub nie nazwałbym optymalnym sprzętem, nawet na miejski balkon. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, lumen napisał:

 

AZ-5 to był  chyba najgorszy montaż jaki miałem.  Bardzo niedopracowana konstrukcja. Jeśli jej nie poprawili, to lepszym wyborem pod te teleskopy byłby AZ-4 moim zdaniem daniem. Poza tym żadnej z tych tub nie nazwałbym optymalnym sprzętem, nawet na miejski balkon. 

Mam nową wersję SW AZ5 na stalowych nogach i jest świetna. W porównaniu z AZ4 to przepaść. Używam z zadowoleniem z makiem 127 + bino oraz z SW 120/600. AZ4 sprzedałem z powodu braku mikroruchów, w AZ5 chodzą idealnie - montaż bardzo polecam.

 

118784180_1031627463924069_6338870976890355221_n.jpg.a796adb8e50757afe91ded566eaa9eba.jpg

 

Wracając do wątku. Posiadam maka 127. Miałem jeszcze GSO 8", ale niedawno go sprzedałem i kupiłem w zamian refraktor SW 120/600.

Także jak widać dla niektórych to jest dobry wybór. Oczywiście decyzja musi być przemyślana.

 

ps. pamiętaj jednak, że mak = tańsze okulary. Refraktor 120/600 to okulary, które są droższe niż sama tuba, do tego od razu wymieniłem w nim wyciąg na GSO.

 

1008969109_2020-10-1922_50_24.jpg.b41a8d421afb2e557b0f641c0b91c46d.jpg

 

A tu SW z kątówką 2" + Baader Morpheus 17,5 mm:

565325334_2020-10-2021_26_02.jpg.bf3a24503459edd5ea84505348c41481.jpg

 

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, teleskopowiec napisał:

Tyle ile użytkowników, tyle zdań, każdy chwali to czym obserwuje. Zostanę jednak przy achromacie 120/600. Jak mnie astronomia wciągnie, to kupię coś lepszego.

Mało jeszcze wiesz. Jeśli masz w miarę dobre niebo, to achro 120/600 będzie OK. Tylko to sprzęt do małych i średnich powiększeń, do szerokich pól i lubi dobrze skorygowane okulary jak ES 82deg.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No jestem początkujący, dopiero będę się uczył. Niebo mam ciemne, że czasami widać gołym okiem obrys Drogi Mlecznej. Na aż bardzo dużych powiększeniach póki co mi nie zależy. W sumie potrzebowałbym takie coś jak lornetka z możliwością obejrzenia bardziej szczegółowo planet (nie tak jak obecnie że Satrun to taki prążek w lornetce) i chyba ten achromat dla mnie jak znalazł, jak dla nowicjusza :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Refraktor 120/600 to jest achromat. Nie za bardzo nadaje się do jasnych obiektów - to jedno.

Szczegółów planet za bardzo nie zobaczysz - patrz moje explanation wyżej. Będzie lepiej jak w lornetce.

Kupuj z giełdy, będzie znacznie taniej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@teleskopowiec co nie kupisz, to się nada. Kwestia jest taka, że achromaty dają dużą aberrację na jasnych planetach. Stąd moje sugestie żebyś najpierw określił swoje wymagania co do wygody, obiektów i budżetu. Bez tego rzucanie konkretnymi modelami na konkretnym montażu to strzelanie na oślep i trudno będzie Ci uzyskać prostą i klarowną odpowiedź. Teleskopy wybiera się drogą eliminacji po ich wadach w konkretnych zastosowaniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minuty temu, teleskopowiec napisał:

Niby wszyscy psioczą na ten achromat, że aberracja, że f5... Czytając na różnych forach dowiedziałem się, że w praktyce nie jest aż tak źle. Ten teleskop będę porównywał do lornetki (a nie do ED80, czy ED100), więc raczej i tak będzie on dawał lepsze obrazy. Nie chcę też wydawać kupy kasy na pierwszy teleskop. Dodatkowo stopniowo w miarę możliwości będę go modernizował, gdzie lepsze akcesoria będę mógł wykorzystać później w lepszym teleskopie, jeśli będzie taka potrzeba. Ten refraktor mieści się u mnie w początkowym budżecie i się na niego jednak zdecydowałem.

Może tak. W swoim zakresie zastosowania oraz z lepszymi okularami achromat 120/600 pokaże pazurki zwłaszcza pod ciemniejszym niebem. 

Pamiętaj o jego ograniczeniach i testuj je. 

Montaż AZ4 będzie tu bardzo dobrym rozwiązaniem. 

Możesz jeszcze pomyśleć o achro 150/750. Ja miałem je dość długo. Ma lepszy zasięg od 120/600. 

Od czegoś trzeba zacząć. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@teleskopowiec Jeżeli musi być soczewa ;) , i widzę że budżet nie jest jakoś super napięty to zastanów się nad tą rurką:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2229_TS-Optics-RFT-152mm-f-5-9-Gro-feld-Refraktor-mit-2-5---Zahntriebauszug.html

Apertura konkretna do DSów. W wizualu, z fitrami da radę na Układzie Słonecznym.

Wyjdzie więcej niż achro + mak, ale ten teleskop może być Twoim docelowym. Potem tylko będziesz kompletował okulary. Do tego AZ5

Skytee (edit: nie wiem czemu TS nazwał to AZ5..)

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4537_TS-Optics-AZ5-Alt-azimuthal-Mount-with-tripod-and-fine-adjustment.html

+ siodełko widzę trzeba dokupić:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7887_TS-Optics-Optics-XL-Premium-Dovetail-Clamp-adaption-for-big-telescopes-and-cameras.html

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Albo bardziej budżetowo nad:

https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Messier-AR-102XS-102/460-OTA-(wyciag--HEXAFOC;-obiektyw--ED)-teleskopy-5034.html

 

Nie miałem okazji patrzeć przez tą tubkę ale ma dość dobre opinie, sam poszukaj. To nie jest EDek, raczej lepsze achro(?). 

 

EDIT 

Ta tuba i montaż wyżej - post kolegi @bartolinito faktycznie może być sprzęt docelowy albo na dłużej. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, lumen napisał:

 

AZ-5 to był  chyba najgorszy montaż jaki miałem.  Bardzo niedopracowana konstrukcja. Jeśli jej nie poprawili, to lepszym wyborem pod te teleskopy byłby AZ-4 moim zdaniem daniem. Poza tym żadnej z tych tub nie nazwałbym optymalnym sprzętem, nawet na miejski balkon. 

To jest alternatywa tego co jest na rynku ,sprzęt jest Chiński i w żaden sposób nie zrobisz z tego Japończyka nie za te pieniądze. Zadowolony jestem z Az5 co i Eq5. Mam achromat Messera 152s na balkonie 120cm szerokości w mieście w bloku na 3 piętrze i daje rade. Każdy ma swoją opinię.

Edytowane przez Arek79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Arek79 napisał:

To jest alternatywa tego co jest na rynku ,sprzęt jest Chiński i w żaden sposób nie zrobisz z tego Japończyka nie za te pieniądze. Zadowolony jestem z Az5. Każdy ma swoją opinię.

Mianem AZ5 nazywane jest kilka różnych montaży. Wprowadza to duże zamieszanie. Dlatego każdy z Was ma swoją rację. 

Stary SW AZ5 to był słaby montaż. Dwa identyczne z zewnątrz miały nieco inne bebechy w środku. Takie coś kiedyś przerabiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, kjacek napisał:

Albo bardziej budżetowo nad:

https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Messier-AR-102XS-102/460-OTA-(wyciag--HEXAFOC;-obiektyw--ED)-teleskopy-5034.html

 

Nie miałem okazji patrzeć przez tą tubkę ale ma dość dobre opinie, sam poszukaj. To nie jest EDek, raczej lepsze achro(?). 

Właśnie niedawno sprawiłem sobie tę rurę - jak na tak jasny sprzęt, to aberracja chromatyczna jest niewielka; choć na poważnie nie było okazji jeszcze przez niego popatrzeć, bo jak nie brak czasu, to pogoda nie pozwala. Na "tabliczce znamionowej" nie ma o tym mowy, ale wg producenta w obiektywie jest szkło ED - dzięki czemu właśnie AC jest stosunkowo nieduża, choć oczywiście zauważalna - czyli to w sumie taki trochę EDek.

Natomiast nie powiedziałbym, że to sprzęt docelowy czy coś, bo to jednak w dalszym ciągu (trochę lepszy) achromat o niewielkiej ogniskowej. Do specyficznych zastosowań jak najbardziej (a ja akurat takie sobie wymyśliłem), ale jako sprzęt "ogólnowojskowy" to raczej nie.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moja kombinacja refraktor Bresser 102XS / Mak127 pokrywa wszystkie bazy balkonowej astronomii.

 

Opcjonalnie dla maksimum komfortu dodaj Baader Zoom (2 teleskopy 1 okular!) oraz AZ-GTI GoTo co wszystko ładnie znajduje i podąża za celem.  Dla mnie takie combo jest nie do pobicia (mając na uwadze normalny budżet).

Edytowane przez licho52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.