Skocz do zawartości

C/2020 M3 (ATLAS)


napoleon

Rekomendowane odpowiedzi

Przy Waszych wstawka, moje zdjęcie wygląda średnio dobrze :-). Ale skoro udało mi się upolować C/2020 M3 (ATLAS) ze środka blokowiska, nad światłami kilkupasmowej jezdni, to pokażę co mi wyszło. "Upolować", bo ledwie widziałem Bellatrix, nad którą była kometa. Ostrość też wyszła "prawie" :-).

Nikon D 7100, Sigma 150 mm f 2,8, przymknięta do 3,2. T=15 s ISO 2500 i sporo klatek :-).

 

2020_11_19 ATLAS-2.JPG

Edytowane przez TomaszB
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, TomaszB napisał:

Przy Waszych wstawka, moje zdjęcie wygląda średnio dobrze :-). Ale skoro udało mi się upolować C/2020 M3 (ATLAS) ze środka blokowiska, nad światłami kilkupasmowej jezdni, to pokażę co mi wyszło. "Upolować", bo ledwie widziałem Bellatrix, nad którą była kometa. Ostrość też wyszła "prawie" :-).

Nikon D 7100, Sigma 150 mm f 2,8, przymknięta do 3,2. T=15 s ISO 2500 i sporo klatek :-).

 

2020_11_19 ATLAS-2.JPG

Biorąc pod uwagę warunki to podziwiam :-) Astrofoto ekstremalne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wczorajszej nocy na Koskowej Górze.

Cirrusy przechodziły całą noc z mniejszą lub większą intensywnością, do tego wiatr, więc szału nie ma. 

Patrząc na prognozy, to już lepiej nie będzie ;)

54 klatki ze 106, po 2 min, ASi294 MC Pro, gain 100, Samyang 135, f/3.2.

436553889_@kometaC32020_afcopy2.jpg.a68d38bbe51c446a7de7c7f616f13ec1.jpg457419523_@kometaC32020_afcopy2_as2.jpg.fceb12df4d199fdc706e8219633d7cdc.jpg

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Nie wiem dlaczego ale Stellarium nie chce aktualizować mi bazy komet. Robię wszystko tak jak zawsze i zgodnie ze wszystkimi wskazówkami. Menu, Wtyczki, Edytor Układu Słonecznego, wybieram Komety, serwer z bazą itd., i w kolejnym okienku gdzie można wybrać obiekty do zaimportowania jest pusto. Pobrałem nawet ten plik txt z internetu i dałem import ręczny z pliku. Efekt ten sam.  Wcześniej działało bo aktualizowałem dla komety NEOWISE. Co mogło się stać albo co robię nie tak? Czy ktoś miał taki problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, AviatorL napisał:

Cześć.

Nie wiem dlaczego ale Stellarium nie chce aktualizować mi bazy komet. Robię wszystko tak jak zawsze i zgodnie ze wszystkimi wskazówkami. Menu, Wtyczki, Edytor Układu Słonecznego, wybieram Komety, serwer z bazą itd., i w kolejnym okienku gdzie można wybrać obiekty do zaimportowania jest pusto. Pobrałem nawet ten plik txt z internetu i dałem import ręczny z pliku. Efekt ten sam.  Wcześniej działało bo aktualizowałem dla komety NEOWISE. Co mogło się stać albo co robię nie tak? Czy ktoś miał taki problem?


Po wejściu w edytor układu słonecznego ->konfiguruj->na okienku zakładka Układ Słoneczny i na dole importuj elementy orbitalne MPC -> okno "zaimportuj dane", typ komety, pobierz listę obiektów z internetu Obserwable Comets -> pobierz elementy orbitalne i na końcu okno Dodaj obiekty

obraz.png.bb60ec9a9fa29c3dc6da4eeb7fcadd9d.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w ten sposób to robię i załączone przez Ciebie okienko to jest to które mam puste. Chyba konieczny będzie reset do domyślnych ustawień a chciałem tego uniknąć, bo parę rzeczy mam pokonfigurowane po swojemu.

 

Edycja:

tak to wygląda u mnie.

 

Stellarium.JPG

 

Edycja 2:

Przywróciłem ustawienia domyślne i udało się dodać kometę, ale tylko z pliku wskazanego ręcznie na dysku. Metoda z internetu dalej nie działa nie wiedzieć czemu. Trudno.

Edytowane przez AviatorL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę wypatrzeć jej przez teleskop :/ Celuje w miejsce pokazywane przez Stellarium na komórce, ale nic w tym miejscu nie widzę,a zaraz obok byłem w stanie dostrzec gwiazdy około 12 magnitudo. Czy to możliwe, że jasne niebo (6 w skali Bortla) uniemożliwa dostrzeżenie jej nawet przez teleskop? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Dawid_m napisał:

Nie mogę wypatrzeć jej przez teleskop :/ Celuje w miejsce pokazywane przez Stellarium na komórce, ale nic w tym miejscu nie widzę,a zaraz obok byłem w stanie dostrzec gwiazdy około 12 magnitudo. Czy to możliwe, że jasne niebo (6 w skali Bortla) uniemożliwa dostrzeżenie jej nawet przez teleskop? 

Jeśli są wysokie chmury, przymglone, seeing słaby, to pewnie widzisz tylko jądro jak słabą gwiazdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę jeszcze powalczyłem z materiałem.

Mniej klatek na tło - 30.

Kometę zestakowałem z 90 (w sumie 3h).

Minimalnie lepiej to chyba wygląda:

@C3atlas2020_@@_stacked30_af.thumb.jpg.d0d9eeff86329138fb3f4e8bcebc2d3a.jpg

 

I jeszcze wycinek stack'u na kometę (crop, 100%). 

Widać jakie były warunki - ślady gwiazd jak smugi a nie eleganckie kreski.

 

1445933822_@C3atlas2020_cometA_stacked90af.jpg.95995e99da1dd406a7bade3ee83cb8f2.jpg

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jechałem wczoraj samochodem do rodziny, szlag mnie trafiał, że Orion świecił mi przed maską, więc potraktowałem go Nikonem bez prowadzenia i wyszło takie małe brzydactwo ;) Ale kometa jest!

 

150x2.5s, Nikkor 50mm + Nikon D610 @ ISO3200, OpelAstroNonTracker :D

 

Aha, te pseudowodorówki, to chyba chmury, jakoś nie wierzę, że w 5min uzbierałem wodór niemodyfikowanym DSLR :)

 

 

 

c2020m3_f2b.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Dawid_m napisał:

Nie mogę wypatrzeć jej przez teleskop :/ Celuje w miejsce pokazywane przez Stellarium na komórce, ale nic w tym miejscu nie widzę,a zaraz obok byłem w stanie dostrzec gwiazdy około 12 magnitudo. Czy to możliwe, że jasne niebo (6 w skali Bortla) uniemożliwa dostrzeżenie jej nawet przez teleskop? 


Ona jest dość duża i rozmyta przez co trudniejsza w zaobserwowaniu. Wczoraj w refraktorze 120/600 widoczna była słabo jako plackowate pojaśnienie (niebo Bortle 5), dopiero w stojącym obok Newtonie 12” stała się ewidentna z wyraźnym jądrem i dość dużym halo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem trudności z jej zidentyfikowaniem. Ale udało mi się w refraktorze 80/400 pod niebem Brotle 5, kiedy była jeszcze dość nisko nad horyzontem. Na pewno jest możliwe jej dostrzeżenie, tylko pewnie jako rozmytą gwiazdkę. Sam ją w ten sposób widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ją i ja!

Kadr bardzo wymęczony, niestety warunki nie pozwalały na więcej. Jedynie 40 minut materiału, jeszcze robionego przez mgłę. Jak dla mnie to i tak dużo z tego wyszło.

Niestety zdjęcie strasznie zaszumione, ale już bardziej nie potrafiłem go odszumić, a mała ilość materiału nie pozwalała na więcej.

M3 i Orion mniejsza rozdzielczosc app i ps.jpg

Edytowane przez Stachu
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

PRAWIE czyni różnicę :) było PRAWIE tyle samo cirrusa i PRAWIE tyle samo Księżyca :) że już  o PRAWIE takim samym SNR nie wspomnę...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.