Skocz do zawartości
  • 0

Filtr za obiektywem


Behlur_Olderys

Pytanie

Cześć,

Chciałbym umieścić filtr 1.25" za obiektywem Samyang 135mm f/2. 

Czy jeśli będzie za blisko obiektywu, to utnie część światła? W jakiej odległości od obiektywu można dać ten filtr, żeby nic nie ucinał? Czy to są zwykłe wzory na twierdzenie Talesa? :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Weź sam obiektyw, skieruj na mocne źródło światła o dużej powierzchni (np. przyłożyć flatownicę możesz), a z drugiej strony umieść białą kartkę i zobaczysz jaka powierzchnia będzie oświetlona w zależności od odległości.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, HAMAL napisał:

Najlepiej z Pitagorasa :D 

 

Jaki filtr ?

 

UV/IR cut. Dowolny filtr w oprawie 1.25" będzie chyba tak samo ucinał światło? 

 

 

Godzinę temu, luzikos napisał:

Może to się przyda ?

 

https://astronomy.tools/calculators/ccd_filter_size

 

 

Jak wrzuciłem dane Twojego obiektywu z APS-C to wychodzi, że 1.25 będzie winietować ..ale nie wiem jaka jest odległość filtra od matrycy, sam policz :P

 

 

Hm... ten kalkulator chyba liczy coś innego... Wydaje mi się, że mogę nie mieć winiety na malutkiej matrycy 6mm, a światło i tak będzie ucięte w sensie: nie będę korzystał z pełnej apertury... Ale właśnie nie wiem, jak to jest?

 

 

Jeszcze inaczej:
Na obrazku 1. narysowałem to, co rozumiem jako winietę. Natomiast na obrazku nr 2 narysowałem to, o co pytam :)


 

obrazki.png

 

Hm... a może to i to jest winieta? :D

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z obiektywami to chyba nie jest takie jednoznaczne. Przecież tylna/ostatnia soczewka nie ma rozmiaru np. 44mm, a obsługuje matrycę FF. 

Wydaje mi się, że rysowanie stożka światła w "prosty" sposób jest nieodpowiednie. 

Tak na chłopski rozum oczywiście.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W praktyce filtr 1,25" wystarcza do kamery ASI1600 z matrycą 4/3" w tym obiektywie, także dla matrycy 6 mm nie ma się co nawet rozwodzić :) 

9 minut temu, Piotr4d napisał:

Wydaje mi się, że rysowanie stożka światła w "prosty" sposób jest nieodpowiednie. 

No właśnie, to jest taka "dziwna" sytuacja. A szczególnie, że kąt tego stożka w obiektywie f/2 jest znacznie mniejszy, czyli zachowuje się, jakby obiektyw był ciemniejszy. Tak więc stąd nie ma jakiś problemów z pasmem filtrów, co by miało miejsce w "czystej" optyce f/2.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja zrobiłem coś takiego: 

Winieta nie przeszkadzała nawet na matrycy APS-C, jednakże problemem jest przechodzenie światła przez szczeliny między filtrem a bagnetem - nie da się tego zrobić w sposób całkowicie zamknięty, nie ma też dostatecznego "schodka" żeby filtr umieścić bez ucieczki światła i mimo, że wydaje się na początku, że jest ok, to potem, na długich naświetlaniach wychodzą bliki światła lub jakieś gradienty, szczególnie przy węższych filtrach. Przy takim IR/UV nie będzie to aż tak widoczne. Dlatego lepszym jednak sposobem, przynajmniej w lustrzankach jest zrobienie clip filtra z takiego filtru w body obiektywu - robiłem zarówno dla Nikona i Canona i nie ma tam prześwitów, ponieważ filtr osiada na wypustkach w środku body i światło nie ma jak wejść 'bokiem'. Jedyne mankamenty takiego rozwiązania, to delikatna winieta i koma w rogach dużej matrycy, myślę że światło załamuje się na krawędzi filtru, i mimo, że w nowych wersjach, które robiłem krawędzie przykrywam, to jakaś tam dyfrakcja się robi. Niemniej jednak, mi to nie przeszkadza, bo nie jest to uciążliwe do skorygowania :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

zrobi mi z Samyanga f/2.8 zamiast f/2

Filtr z tyłu wprowadza winietę, ale nie ogranicza światłosiły, a z przodu ogranicza światłosiłę, a nie robi winiety (dla dłuższych obiektywów)

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, MateuszW napisał:

Filtr z tyłu wprowadza winietę, ale nie ogranicza światłosiły, a z przodu ogranicza światłosiłę, a nie robi winiety (dla dłuższych obiektywów)

Tak intuicyjnie podejrzewałem....

Ale potem pomyślałem: A gdzie jest przesłona w obiektywach? Z przodu czy z tyłu? :)

Dlatego wolałem się upewnić :)

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, MateuszW napisał:

No właśnie, to jest taka "dziwna" sytuacja. A szczególnie, że kąt tego stożka w obiektywie f/2 jest znacznie mniejszy, czyli zachowuje się, jakby obiektyw był ciemniejszy.

Taka "dziwna" cecha układu optycznego nazywa się Telecentrycznością....

 

2 godziny temu, MateuszW napisał:

W środku :) Jakoś magicznie działa. Bo w krótkich obiektywach, zarówno filtr z przodu, jak i z tyłu powodowałby już winietę.

To "magiczne" miejsce to Ognisko układu optycznego.... 

 

Jak rozumiem na naukę powołujesz się tylko tam, gdzie nie jest ona ścisła (czyt. można "farmazonić" ile wlezie) w dziale "covidowym"? :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Tayson napisał:

do samyanga dawalem zwykle baader, zwykle chromy - wszystko dzial ajak nalezy.

1.25" i 36mm to za malo pod APSC. Potrzeba 2".

 

oczywiscie filtr maksymalnie blisko matrycy.

 

No to byłem już pewien, że wiem, a teraz znów wiem, że nie wiem :)

 

Jak mam koło filtrowe i złączki itd. to moje "maksymalnie blisko matrycy" wypadnie pewnie jakieś 8-10mm od tylnej soczewki Samyanga :)

Nie używam mojego APS-C z filtrami. Miałem na myśli dedykowaną mono kamerę, na razie mam te żałosne 6mm, i raczej nie będę przekraczał 20mm przekątnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Trochę mało czytelnie określiłeś swoją matrycę. 

Jak ona ma bok, czy przekątną 6mm to 1.25 starczy.

 

Matryca filtr obiektyw to 3 nierozłączne elementy.  Bez znajomości któregokolwiek nie ma sensu dyskutować o pozostałych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Samyanga f/2.8 zamiast f/2

Może to będzie niepopularna opinia ale większość obrazków na szeroko otwartych Samyangach które widziałem tu i nie tylko - jest mówiąc delikatnie suboptymalna. 

Więc nie martwiłbym się na zapas ;-)  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Marek_N napisał:

Jak rozumiem na naukę powołujesz się tylko tam, gdzie nie jest ona ścisła (czyt. można "farmazonić" ile wlezie) w dziale "covidowym"? :D

Nie, tutaj nie powołuję się na nic. Wiem jak się to zachowuje w praktyce i o tym piszę, a podstaw naukowych tego zagadnienia nie znam i tyle. Dzięki Tobie już wiem - czyli zadziało na plus :) 

3 godziny temu, Marek_N napisał:

Taka "dziwna" cecha układu optycznego nazywa się Telecentrycznością....

Skoro ta wiązka za ostatnią soczewką jest telecentryczna, to dlaczego ma znaczenie odległość, w jakiej znajduje się matryca? Dla równoległej wiązki to chyba nie powinno robić różnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, trouvere napisał:

Filtr IR cut możesz pozyskać z dowolnej kamery tzw. "przemysłowej", kamerę zwłaszcza uszkodzoną kupić można za niewielką kwotę, rzędu 20-30 zl, z tym, że musi być to kamera typu day/night wyposażona w taki filtr. Sam filtr możesz wyjąć z oprawki i przykleić wprost do matrycy, zero winietowania i innych artefaktów. O promieniowanie UV bym się nie troszczył specjalnie, jego udział jest znikomy i dostatecznie silnie jest pochłaniane przez atmosferę.

 

Wielu tym filtrom zakres kończy się sporo przed Ha :D:P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.