Skocz do zawartości

Poziomowanie na pierze


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 25.10.2020 o 12:15, Auron84 napisał:

Nie do końca się zgodzę, te "zabawki" całkiem sprawnie pomogły wybudować mi dom. W zupełności wystarczy poziomica z marketu budowlanego.

Absolutnie się z Tobą nie zgodzę.

Mylisz dwie kompletnie rożne zastosowania.

 

Przypomnę Ci:

pierwsza to bardzo dokładne poziomowanie montażu,zalecana dokładność w sekundach kątowych.

druga: budowa domu : tu wystarczy dokładność do sporego ułamka stopnia.

Dwa rzędy wielkości różnicy.

 

ps. Do budowy domu wystarczy pion murarski czyli sznurek z ciężarkiem, węgielnica i wodna poziomica ze szklanymi "monitorami" poziomu (super dokładna ale bardzo upierdliwa).

Obędzie się nawet bez poziomicy z marketu..

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie znam, nawet nie byłem nigdy blisko takiego eleganckiego montażu - ale @kubaman co chciałeś pokazać/zmierzyć kładąc te libelki tak byle jak w rogach płyty pod montażem? Gdzie teraz mierzysz ten "poziom" i jak?  Bo moim zdaniem to nic nie wnosi (położenie poziomicy w taki sposób). Normalna skalibrowana(raz wte/raz wewte - tak mnie tata uczył) poziomica dopasowana wymiarem do szerokości tej aluminiowej płyty położona na prostopadłych bokach jeśli da identyczny pomiar (na dwie strony - żeby wykluczyć błąd narzędzia) i musi być ok. Nie szukaj kwadratowych jajec.

Zatranawiam się jeszcze nad samą mechaniką poziomowania jaką średnicę mają te śruby (nie mam skali) czy to jest podnoszone tymi tulejami czy nakrętkami i na nich się opiera, tam po drodze są jeszcze podkładki jakieś. Dla mnie wygląda to bardzo filigranowo w porównaniu do montażu.

Ja bym tak nie zrobił. Ale tak jak napisałem - ten montaż to widziałem raz czy dwa w internecie, nie moja liga, wolę luksusowe jachty i piękne kobiety;-)

Pozdr.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam kat spogladania na nie juz wprowadza blad. trzeba obserwowac idealnie pionowo, ale nie zawsze tak da rade. przeszkadza tuba, czapka, latarka i 1000 innych rzeczy....

dwie libelki (kazda w inna strone) + fabryczna ioptrona (jeszcze inaczej)

obraz.thumb.png.e754e6a1384e3f5043605cf79bd1605d.png

 

IMG_20200410_192410.thumb.jpg.3c2174f9e1bcde64b7eb25632fdc008e.jpg

 

IMG_20200410_181252.thumb.jpg.a04b6fd45dbc1a6cc5af4d3997dc1d66.jpg

 

fabryczna libelka po jej pstryknieciu palcem - zanowu inne ulozenie :)

Clipboard01.thumb.jpg.b2096f67b72f8c445dbdbe248097d2dd.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie pokazuje absurd pomiaru. Na dwóch skrajach jednego boku wynik jest przeciwny. Mierzę jak pisałem laserem (elektronicznie) i tym dużym oczkiem. 

 

 

Tomek, ta powierzchnia nie jest idealnie płaska niestety. 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

Zdjęcie pokazuje absurd pomiaru. Na dwóch skrajach jednego boku wynik jest przeciwny.

Nie @kubaman pomiar nie jest absurdalny wbrew pozorom, wręcz przeciwnie pozwala wywnioskować pewną sprawę ;-) Ale to trzeba potwierdzić pomiarem normalnie po boku a nie w narożnikach. Zrobić rysunek czy sam pomyślisz przez moment? Mam jednak wrażenie że trochę ignorujesz moje wpisy - więc Cię z tym zostawię. Złośliwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ignoruję twoich wpisów. Moje pytanie nie dotyczy solidności mojej konstrukcji tylko metody jej bardzo, niezwykle precyzyjnego wypoziomowania. Dlatego nie poruszam tematu na który dobrze znam. Płyta aluminiowa na której stoi montaż ma 20 mm grubości i jest płaska. Montaż ma podstawę grubości 15mm, też plaską. Jeśli sugerujesz że na skutek punktowego podparcia stalowym prętem fi 14 na rogach (rozstaw prętów ok 20 cm) płyta i baza montażu wygięły się w górę, przeciwenie do działania grawitacji, to bez zastanawiania mówię że niepotrzebnie w to brniesz, bo nie masz racji. 

 

Pomiaru dokonuję elektronicznym i samopoziomującym się przyrzadem z pierwszego zdjęcia na boku równym 100 mm. Nie wiem jednak czy jest dokładny bo libele pokazują inaczej, a tej dużej okrągłej całkiem wierzę. 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwyraźniej. 

 

P. S. 

Ach, jeśli chodzi Ci o to że libelka leży po skosie i dlatego tak wychodzi ze płyta leci po całości (na obu końcach) to znowu za bardzo się przyczepiłeś jednego zdjęcia. Pomiar oczywiście robię po całym obwodzie i na prostopadłym boku wychodzi tak samo śmiesznie jak na tym który sfotografowałem. Myślę że Tomek najlepiej pokazał gdzie tkwi problem z. libellami

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał:

Jeśli sugerujesz że na skutek punktowego podparcia stalowym prętem fi 14 na rogach (rozstaw prętów ok 20 cm) płyta i baza montażu wygięły się w górę, przeciwenie do działania grawitacji, to bez zastanawiania mówię że niepotrzebnie w to brniesz, bo nie masz racji. 

A ja nie rozumiem dlaczego próbujesz zgadywać co myślę? Nie wpadł bym na coś takiego co napisałeś powyżej - to jest poza konkursem. 

Chciałem tobie pokazać że pomiar jaki nazwałeś absurdalnym wcale absurdalny nie jest. Skontrowałeś mój film który pokazywał jak zachowuje się poziomica w pewnej sytuacji którą nazwałeś absurdalną (a nią nie jest) jakimś mało śmiesznym żartem o "długiej łacie"... 

Chłopie... spokojnie.

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Darek_B napisał:

Absolutnie się z Tobą nie zgodzę.

Mylisz dwie kompletnie rożne zastosowania.

 

Przypomnę Ci:

pierwsza to bardzo dokładne poziomowanie montażu,zalecana dokładność w sekundach kątowych.

druga: budowa domu : tu wystarczy dokładność do sporego ułamka stopnia.

Dwa rzędy wielkości różnicy.

 

ps. Do budowy domu wystarczy pion murarski czyli sznurek z ciężarkiem, węgielnica i wodna poziomica ze szklanymi "monitorami" poziomu. Obędzie się nawet bez poziomicy z marketu.( super dokładna ale bardzo upierdliwa).

 

Oczywiście masz rację, ale chciałem nawiązać do pewnej historii z własnego doświadczenia choć trochę w innej skali :), kiedy byłem w Chile La Serena jeden z inżynierów opowiadał mi, że poziomowali podstawę do teleskopu laserowymi poziomicami, które to były dostępne nomen omen markecie tudzież internecie, najważniejsza jest nośność montażu np. jeśli montaż potrafi udźwignąć 40 kg to spokojnie da radę z prowadzeniem sprzętu, który waży do 20 kg bez prowadzenia przy błędzie niwelacji poziomu podstawy o jakieś kilkunastu sekund kątowych. Także w naszych warunkach myślę, że poziomica z marketu spokojnie spełni swoją rolę. Widzę, że kolega zrobił Pier z rury kanalizacyjnej mam podobnie, należy uważać, ażeby cement zeschnął równomiernie bo inaczej będzie dopiero poziomowanie :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie libelki, poziomice i inne mierniki można sobie wsadzić w ..... 

Widzę to tak, ale nie wiem, czy będzie to u Ciebie wykonalne ze względu na uwarunkowania działki, położenia kopuły.

Wyznacz 4 punkty geodezyjne niwelatorem. To jest Twoje zero. Może być w osiach NSEW. Im dalej od piera tym lepiej, nie wiem ile możesz się oddalić, ale ok 5 metrów w każdy kierunku będzie ok. Im dalej tym lepiej. Na płytę piera postaw laser krzyżowy, liniowy, wyłącz funkcję samopoziomowania. Laser musi być z wyższej półki taki o dokładności 0,2/0,3 mm/m. I tyle, wyreguluj płytę piera na równo do każdego zero na łacie/znaczniku obserwując wiązkę lasera. Lepiej nie ustawisz.

Najlepiej cały sprzęt pożyczyć od kogoś znajomego z branży budowlanej. Normalna firma powinna mieć to na stanie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kubaman tak sobie myślę czy nie prościej jest to zrobić poprzez pomiar kąta ? .. robisz pomiar na jednym i calość ustawiasz pod ten jeden właśnie ....  chyba najprościej i najdokładniej budżetowo

 

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Tayson napisał:

To co pokazałeś w pierwszym poście (unit lm80) to przecież elektroniczna metrówka, a nie poziomica. Tzn poziomica też w tym jest ale....

Urządzenie ma pomiar kąta z dokładnością do 0,1 stopnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo to przeleć wszystkie boki (po środku ich długości) i powinno styknąć .. ewentualnie jak nie masz jak położyć tego ustrojstwa to będziesz musiał robić rogami ale każdy 2 razy ... pion i poziom kąt - więcej liczenia i zapisków

EDIT

no w sumie to nie 2 razy .. bo po co :D powaliło mi się z inną rzeczą ...

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.