Skocz do zawartości

Z seri pytań podstawowych - PHD2


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

znowu głupie pytanie, ale warto się uczyć.

Do tej pory zawsze kiedy usiłowałem używać PHD2 (jak wiecie tylko z montażami EQ6 i Linear mi to jakoś szło) wykonywałem taka sekwencję przed startem:

- włączałem montaż w sterowniku, CDC, SGP

- podłączałem wszystkie urządzenia. Zarówno do SGP jak i do CDC.

- włączałem PHD2 i podłączałem montaż i kamerę do guidingu.

- próbowałem coś tam robić

 

Dzisiaj widziałem na YT już chyba trzeci film, gdzie jakoś człowiek, który wydaje się wiedzieć co mówi podkreślał, że podłączając mont do CDC należy rozłączyć go w PHD2 i odwrotnie, ponieważ jakoby mont nie może być podłączony do kilku program wo na raz.

Bardzo mnie to zdziwiło, więc pytam.

 

Jak to jest?

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaję możliwą "solucję" ;-) wszystkie programy którymi łączysz się z driverem w ASCOM muszą mieć ten sam "priorytet" najwygodniej żeby wszystkie programy uruchamiać jako administrator.  Porobić skróty do "execów" i zawsze jako admin. Powinno działać.

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie sterowniki ASCOM potrafią się komunikować z wieloma programami - to zależy od sterownika. I nie jest to jakaś "wrodzona" właściwość ascoma - to musi zaimplementować programista. Akurat EQMod oraz iOptron obsługują łączenie z wielu aplikacji, ale dla innych montaży może być inaczej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, delaa napisał:

A widzisz - to bardzo ciekawe. Warto wiedzieć, u mnie problem @_Spirit_ -a  występował właśnie z powodu tego że nie było "równych uprawnień". Stąd napisałem.

Jak najbardziej w sytuacji, gdy już sterownik obsługuje taką funkcję możliwe, że są dodatkowe wymagania i problemy - czyli właśnie równość priorytetów :) 

Ja tylko piszę, że nie każdy sterownik to musi obsługiwać.

 

Dodam jeszcze, że można sobie poradzić też ze sterownikiem, który nie obsługuje wielości - wystarczy wybrać w programach "hub" ascoma (dostępny na liście), a w nim wybrać właściwy sterownik - ten hub właśnie obsługuje komunikację z wieloma programami.

Edytowane przez MateuszW
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kubaman napisał:

Jak to jest?

 

Ale o co chodzi, masz jakiś realny problem z komunikacją pomiędzy urządzeniami?

Niestety nie rozumiem skrótów, których używasz.

* "włączałem montaż w sterowniku" - co to znaczy "włączyć montaż w sterowniku?

* Co oznaczają skróty CDC, SGP? Potraktujecie mnie jak niedouczonego laika, trudno... ;)

Gdy dostanę odpowiedź, może spróbuję odnieść się jakoś do tematu, bo mnie zaciekawił.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

włączam montaż w sterowniku - iOptron ma aplikację/sterownik do uruchamiania monta

CDC - Cartes du Ciel

SGP = no nie, to chyba wiesz Sequence Generator Pro

 

Nie używam, bo mi nie działa. A może mógłbym zacząć.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, kubaman napisał:

iOptron ma aplikację/sterownik do uruchamiania monta

 

Jeżeli to iOptron, to odniosę się za jakiś czas, bo dopiero zamawiam CEM70G. ;)

Wszystko już jasne, ale ponieważ aktualnie używam zupełnie innego sprzętu i oprogramowania - zamilknę. Ale dzięki za odpowiedź. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku miesięcy używam montażu iEQ30 Pro i Optron'a.  Jego sterownik (iOptron_ASCOM_DriverInstaller5750), bezproblemowo komunikuje się z wszystkimi uruchomionymi programami do sterowania montażem. Czyli  z APT, PHD 2, CDC, Stellarium, NiNa. Ustawiając montaż na wybrany obiekt w CDC, mogę zmienić go z poziomu Stellarium, APT, czy też NiNA. Program do guidingu, PHD 2, działa także prawidłowo, i nie ma żadnych konfliktów ze współpracą z jakimkolwiek wymienionym powyżej, uruchomionym programem. Nie wiem jak działa z EQ Mod i SPG, bo takowych nie mam zainstalowane. Przypuszczam jednak, że będzie dobrze działał i z nimi.

Edytowane przez kiniu-13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale żeby była jasność - u mnie montaż i programy działają. Pytanie zadałem w celu wyjaśnienia jak powinno być, bo to już któryś tam materiał w którym o tym mówią. Zastanawiałem się czy niemożliwość guidowania cem wynika z mojej lamerki czy może jakiś ukrytej dysfunkcji sposodowanej uruchamianiem monta w kilku programach jednocześnie. 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.