Jump to content

Z seri pytań podstawowych - PHD2


kubaman
 Share

Recommended Posts

Cześć

 

znowu głupie pytanie, ale warto się uczyć.

Do tej pory zawsze kiedy usiłowałem używać PHD2 (jak wiecie tylko z montażami EQ6 i Linear mi to jakoś szło) wykonywałem taka sekwencję przed startem:

- włączałem montaż w sterowniku, CDC, SGP

- podłączałem wszystkie urządzenia. Zarówno do SGP jak i do CDC.

- włączałem PHD2 i podłączałem montaż i kamerę do guidingu.

- próbowałem coś tam robić

 

Dzisiaj widziałem na YT już chyba trzeci film, gdzie jakoś człowiek, który wydaje się wiedzieć co mówi podkreślał, że podłączając mont do CDC należy rozłączyć go w PHD2 i odwrotnie, ponieważ jakoby mont nie może być podłączony do kilku program wo na raz.

Bardzo mnie to zdziwiło, więc pytam.

 

Jak to jest?

 

Edited by kubaman
Link to comment
Share on other sites

Podaję możliwą "solucję" ;-) wszystkie programy którymi łączysz się z driverem w ASCOM muszą mieć ten sam "priorytet" najwygodniej żeby wszystkie programy uruchamiać jako administrator.  Porobić skróty do "execów" i zawsze jako admin. Powinno działać.

Edited by delaa
Link to comment
Share on other sites

Nie wszystkie sterowniki ASCOM potrafią się komunikować z wieloma programami - to zależy od sterownika. I nie jest to jakaś "wrodzona" właściwość ascoma - to musi zaimplementować programista. Akurat EQMod oraz iOptron obsługują łączenie z wielu aplikacji, ale dla innych montaży może być inaczej.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, delaa napisał:

A widzisz - to bardzo ciekawe. Warto wiedzieć, u mnie problem @_Spirit_ -a  występował właśnie z powodu tego że nie było "równych uprawnień". Stąd napisałem.

Jak najbardziej w sytuacji, gdy już sterownik obsługuje taką funkcję możliwe, że są dodatkowe wymagania i problemy - czyli właśnie równość priorytetów :) 

Ja tylko piszę, że nie każdy sterownik to musi obsługiwać.

 

Dodam jeszcze, że można sobie poradzić też ze sterownikiem, który nie obsługuje wielości - wystarczy wybrać w programach "hub" ascoma (dostępny na liście), a w nim wybrać właściwy sterownik - ten hub właśnie obsługuje komunikację z wieloma programami.

Edited by MateuszW
 • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, kubaman napisał:

Jak to jest?

 

Ale o co chodzi, masz jakiś realny problem z komunikacją pomiędzy urządzeniami?

Niestety nie rozumiem skrótów, których używasz.

* "włączałem montaż w sterowniku" - co to znaczy "włączyć montaż w sterowniku?

* Co oznaczają skróty CDC, SGP? Potraktujecie mnie jak niedouczonego laika, trudno... ;)

Gdy dostanę odpowiedź, może spróbuję odnieść się jakoś do tematu, bo mnie zaciekawił.

 

Link to comment
Share on other sites

włączam montaż w sterowniku - iOptron ma aplikację/sterownik do uruchamiania monta

CDC - Cartes du Ciel

SGP = no nie, to chyba wiesz Sequence Generator Pro

 

Nie używam, bo mi nie działa. A może mógłbym zacząć.

Edited by kubaman
Link to comment
Share on other sites

44 minuty temu, kubaman napisał:

iOptron ma aplikację/sterownik do uruchamiania monta

 

Jeżeli to iOptron, to odniosę się za jakiś czas, bo dopiero zamawiam CEM70G. ;)

Wszystko już jasne, ale ponieważ aktualnie używam zupełnie innego sprzętu i oprogramowania - zamilknę. Ale dzięki za odpowiedź. :)

Link to comment
Share on other sites

Od kilku miesięcy używam montażu iEQ30 Pro i Optron'a.  Jego sterownik (iOptron_ASCOM_DriverInstaller5750), bezproblemowo komunikuje się z wszystkimi uruchomionymi programami do sterowania montażem. Czyli  z APT, PHD 2, CDC, Stellarium, NiNa. Ustawiając montaż na wybrany obiekt w CDC, mogę zmienić go z poziomu Stellarium, APT, czy też NiNA. Program do guidingu, PHD 2, działa także prawidłowo, i nie ma żadnych konfliktów ze współpracą z jakimkolwiek wymienionym powyżej, uruchomionym programem. Nie wiem jak działa z EQ Mod i SPG, bo takowych nie mam zainstalowane. Przypuszczam jednak, że będzie dobrze działał i z nimi.

Edited by kiniu-13
Link to comment
Share on other sites

Ale żeby była jasność - u mnie montaż i programy działają. Pytanie zadałem w celu wyjaśnienia jak powinno być, bo to już któryś tam materiał w którym o tym mówią. Zastanawiałem się czy niemożliwość guidowania cem wynika z mojej lamerki czy może jakiś ukrytej dysfunkcji sposodowanej uruchamianiem monta w kilku programach jednocześnie. 

Edited by kubaman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.