Skocz do zawartości

Problem z prowadzeniem.


Imar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z prowadzeniem w montażu Eq6-R a dokładniej nasila się on czym większa deklinacja.

Dodam że wykres guidingu jest nie do odróżnienia w każdej pozycji na niebie na jaką skieruje teleskop.

Przeważnie jest średnio taki :

guiding.jpg

Jedynie co normalne jakość prowadzenia ulega nieznacznej zmianie w nie długo przed i po meridian flipie.

Sprzęt to SW 130/650 Atik 428EX lunetka do guide to ZWO 60/280 z T7C

Biegun w sharpcap ustawiony perfekt (dziś poprawiałem)

 

Na delkinacji 25 mogę naświetlać 15 minut (myślę że nawet 20 minut by dało radę) (okolica plejad)

2020-10-24_23-58-25__-15.02_900.00s_0000.jpg

Na delkinacji 57 nawet na 120 sekund ekspozycji już pojawia się pojazd.

(okolica NGC 884, popularne hihoty)

2020-10-24_23-15-49__-15.02_120.00s_0000.thumb.jpg.c64704bacc41d0ce8417b13ab42ace68.jpg

I Melotte 15 pojazd jest jeszcze większy a deklinacja 61. (90 sekund maksymalnie punktowe) tu 600s exp.

2020-10-25_00-40-14__-15.02_600.00s_0009.thumb.jpg.0806325259625acfedba17897ecdb46b.jpg

Co może to powodować ?

Musze jak najszybciej rozwikłać zagadkę bo marnuje kolejne pogodne noce które teraz są rzadkością.

Ktoś ma jakieś pomysły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większy min mov dla obu osi, jaśniejsza gwiazdka, kalibracja pod wg instrukcji? 

 

Aaa... załącz okrag referencyjny. Średnica to twója skala.

 

Prawdopodobnie całość to ugięcia i bez oaga się nie obędzie. Om wyższa dec tym lustro bardziej w pionie w celi  i mam więcej luzów. Niższa Dec lustro opiera się i jest sztywno. Co Ty na to? 

 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tayson napisał:

Prawdopodobnie całość to ugięcia i bez oaga się nie obędzie. Om wyższa dec tym lustro bardziej w pionie w celi  i mam więcej luzów. Niższa Dec lustro opiera się i jest sztywno. Co Ty na to? 

Ten problem znam i go wyeliminowałem już dawno stosując podkładki w celi.

No kiedyś używałem OAG,a i nie widziałem czegoś takiego..ale go sprzedałem bo miałem bardzo ciężko o gwiazdę do guide.

Moja lunetka jest grzbiecie Newtona na osobnej szynie, nie wiem co tam się może uginać, co powinienem sprawdzić ?

Też miałeś tak zanim przeszedłeś na oag ?

7 godzin temu, Tayson napisał:

Większy min mov dla obu osi, jaśniejsza gwiazdka, kalibracja pod wg instrukcji? 

Nie zauważam różnicy. żadnej.

 

 

Jak można wyelimonować takie ugięcia ?

@_Spirit_ Miałeś też problem z ugieńciami, jak sobie z tym poradziłeś. ?

 

Pozdro.

 

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Selmak napisał:

No kiedyś używałem OAG,a i nie widziałem czegoś takiego..ale go sprzedałem bo miałem bardzo ciężko o gwiazdę do guide.

Moze lepiej byloby zakupic czulszy guider typu lodestar x2?

Jade tym guiderem u siebie w oagu juz prawie 3rok i zero problemow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tayson napisał:

Moze lepiej byloby zakupic czulszy guider typu lodestar x2?

Jade tym guiderem u siebie w oagu juz prawie 3rok i zero problemow.

Jasne ze było by lepiej, a najlepiej od razu zakupić ASA 85DDM..tylko skąd kasę brać !?

Jak się orientowałem to OAG pod moje koło filtrowe SX to 800 zł i sama kamera prawie 2,5 k.

O tym pomyślę gdy już naprawdę nie będę miał wyjścia.

 

Tym czasem znalazłem dwa słabe punkty.

 

1. W lunetce nie było jednej z trzech śrub blokujących helikalny fokuserek i jak złapało się ręką i dało trochę siły to klekotało. ----- Uzupełniłem brakującą śrubę.

2. Jak złapać za lunetkę i dać trochę siły to stopka na której siedziała lunetka się lekko uginała. ----- usunąłem stopkę i obejmy lunetki bezpośrednio do dovetaila przykręciłem.

 

Mam nadzieje że to pomoże. Bo już żadnych słabych punktów tam nie widzę. I zabraknie mi pomysłów jak to nie zda egzaminu.

 

@Tayson Mam kalibrować guider za każdym razem gdy zmieniam obiekt ? Czy mogę sobie skalibrować raz na stałe blisko deklinacji 0 ?.

 

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Selmak napisał:

Mam kalibrować guider za każdym razem gdy zmieniam obiekt

Dokumentacja phd2:

 

If you're using an ASCOM (or Indi) connection for either the 'mount' or 'aux-mount', a good calibration can be re-used for a long time, and that is the preferred way to operate.  These  connection options allow PHD2 to know where the telescope is pointing, so a calibration done at one point in the sky will be automatically adjusted as you slew to different targets.  The old method of having to re-calibrate whenever you slewed the scope or switched the side-of-pier is a thing of the past so long as PHD2 has pointing information.  With this type of set-up, you would only re-calibrate if you rotate the position of the guide camera by more than a few degrees or make other major changes to the hardware configuration.  In general, the best practice is to get a good calibration within about +/- 20 degrees of the celestrial equator and high enough in the sky to avoid major seeing (turbulence) problems. 

 

https://openphdguiding.org/man-dev/Basic_use.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, isset napisał:

Dokumentacja phd2:

 

If you're using an ASCOM (or Indi) connection for either the 'mount' or 'aux-mount', a good calibration can be re-used for a long time, and that is the preferred way to operate.  These  connection options allow PHD2 to know where the telescope is pointing, so a calibration done at one point in the sky will be automatically adjusted as you slew to different targets.  The old method of having to re-calibrate whenever you slewed the scope or switched the side-of-pier is a thing of the past so long as PHD2 has pointing information.  With this type of set-up, you would only re-calibrate if you rotate the position of the guide camera by more than a few degrees or make other major changes to the hardware configuration.  In general, the best practice is to get a good calibration within about +/- 20 degrees of the celestrial equator and high enough in the sky to avoid major seeing (turbulence) problems. 

 

https://openphdguiding.org/man-dev/Basic_use.htm

Tak Isset ale wiesz teoria jedno a praktyka drugie. Znam ten manual.

Każdy ma inne doświadczenia. U ciebie się sprawdza ?

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, _Spirit_ napisał:

cyknij 60s 

No właśnie testy pokazaly że będą kształtem prawie że te same.

Możliwe że mam jakieś fotki poglądowe jeśli nie wykasowałem.

Po lepszym zamocowaniu guidera i lepszym okablowaniu całości, wszystkie punkciki guidera trafiają w okrąg referencyjny w obszar 0.5 na skali. Co świadczy że prowadzenie jest bardzo dobre i stabilne.

To musi być coś innego niż jakieś ugięcie na guiderze.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Temat się chyba powoli wyjaśnia.

Chyba problemem było kiwające się lustro wtórne( kolimacja pływała ) , wymieniłem śrubę na taką z łebkiem na klucz ampulowy bym mógł mocno zacisnąć.

I teraz jest sztywno, myślę że jest o wiele lepiej, i myślę że będzie lepiej bo po szarpaninie z kolimacją teleskopu nie poprawiałem ustawienia na biegun (nie miałem możliwości), więc na pewno jest przekoszenie ze 2-3 minuty.

Mimo to 15 minut tuż przy meridianie chyba w miarę punktowo, to już chyba można uznać za mniej więcej ok ?

Kamerę muszę obrócić bo kadr przedziwny :D

1359821281_2020-11-04_22-58-00_Filter6_-15.02_900.00s_0000Calibrated.thumb.jpg.b82ec005ba7ab22763a2870d5bc42019.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Temperatury się zmieniły i luzy. Znam to.

Ja myślę że raczej nie dokręcenie jak należy bo nie miałem czym a śrubokręt już przemykiwał, wraz z zmianą pozycji teleskopu to i pozycja LW się zmieniała.

Ale zmiany temperatury na pewno też coś wpływają

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Problem z prowadzeniem znów się odezwał i nagle pogorszył, mam tu log z wczoraj ponad 11 godzin guidingu, ktoś coś na jego podstawie może podpowiedzieć co mogę zrobić by polepszyć pracę całości ?

 

PHD2_GuideLog_2020-11-25_140101.txt

 

Mi to wygląda na jakieś drgania osi RA.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Niestety muszę odświeżyć temat, i chciałbym się zapytać szczególnie następujących osób co mają doświadczenie z tym montażem lub bardzo podobnym. (Eq6-R)

Może to nawet nie jest wina jego prowadzenia, a inne czynniki wchodzą w grę z których sobie nie zdaje sprawy.

@dziki @Antoni @Grzędziel

 

W pogoni za krągłymi gwiazdami zmieniłem guiding z lunetki 280mm na OAG (650mm) by mieć pewność że to nie jakieś ugieńcia na wyciągu lub coś w podobie, do gry włączyłem soft PemPro tworząc wykres PEC który wgrałem do swojego montażu, te podjęte kroki pomogły mi dwukrotnie wypłaszczyć wykres. i praktycznie mieszczę się w okręgu referencyjnym dla swojej skali, jednak realnie to nic nie zmieniło gwiazdy mam jakie miałem mimo dużo lepszego prowadzenia...

Co mogę zrobić jeszcze ? Wiele osób ma te montaże i uprowadzają duże teleskopy jak ts 130 apo czy 10 cali newtony z palcem w D .

Montaż ma paski i regulacje uważam że już praktycznie optymalną, nie widzę niczego do czego mogę się przyczepić. Co może to powodować, już wychodzę z siebie dwoje się i troje.

1970338814_porwnanie.thumb.jpg.e391abe428b0ff712bb05636f98c3dbc.jpg

Guiding przed.458039366_Oaggiuding.jpg.dcc19a978a7ef0ec4dfd661ca15713a0.jpg

Guiding z pomocą PemPro.

 

1397387400_PemProguiding.thumb.jpg.3b9d60ed636dfd966c04e98df930691b.jpg

 

No już wyciskam maxa z tej maszyny tym bardziej że ma założone na siebie 7-8 kg.

Mimo dwukrotnie lepszej jakości prowadzenia gwiazdy są identyczne.

Co tu jest grane ?

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno jednoznacznie określić co jest powodem eliptycznych gwiazdek. A oprócz prowadzenia na ich kształt może wpływać delikatny astygmatyzm obiektywu. Łatwo tą wadę zdiagnozować lekko rozogniskowując obraz w jedna i drugą stronę. Wówczas "jajko" będzie raz pionowe a raz poziome.

Drugim powodem może być ugięcie lunetki guidującej w stosunku do głównego teleskopu, ale przy oag ten problem nie występuje.

 

Podejrzewam, że u Ciebie może być jakaś "ziarnistość" pracy napędu RA, takie drgania poniżej czasu korygowania guidera. Jeśli możesz, to włóż okular, duże powiększenie i zobacz czy gwiazda jest nieruchoma, czy przypadkiem nie skacze.

Jeśli tak jest to czeka Cie wymiana smarów i dokładna regulacja montażu.

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzędziel napisał:

Trudno jednoznacznie określić co jest powodem eliptycznych gwiazdek. A oprócz prowadzenia na ich kształt może wpływać delikatny astygmatyzm obiektywu. Łatwo tą wadę zdiagnozować lekko rozogniskowując obraz w jedna i drugą stronę. Wówczas "jajko" będzie raz pionowe a raz poziome.

Drugim powodem może być ugięcie lunetki guidującej w stosunku do głównego teleskopu, ale przy oag ten problem nie występuje.

 

Podejrzewam, że u Ciebie może być jakaś "ziarnistość" pracy napędu RA, takie drgania poniżej czasu korygowania guidera. Jeśli możesz, to włóż okular, duże powiększenie i zobacz czy gwiazda jest nieruchoma, czy przypadkiem nie skacze.

Jeśli tak jest to czeka Cie wymiana smarów i dokładna regulacja montażu.

 

 

Przed stosowaniem lini PEC gwiazda skakała, tańczyła zauważyłem to.

Newton może mieć taki astygmatyzm ? Nie zauważyłem czegoś takiego zawsze gwiazda rozogniskowa pęcznieje w kolisty sposób.

Mówisz że wymiana smarów...hmmm no w ostateczności go wyślę na to niestety go nie rozbierałem ale kulturą pracy jest naprawdę w porządku.

Czy guiding by pokazał te drgania ? Coś można po moim wykresie takiego wysnuć ?

Zostawię to na koniec.

Dzięki.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, rambro napisał:

Dziś trochę wiało. Może na mrozie coś sie poluzowało, wtedy wiatr mocniej przeszkadza. Mam inny mont ale już raz sie zdziwiłem po wystawieniu z ciepłego pomieszczenia na zewnątrz jaki luz mam na śrubach od ustawienia wysokości. 

No raczej się 3 miesiące za każdym razem "coś nie luzuje"  Luzu tam jak na lekarstwo, oczywiście coś jest bo trudno by nie było.

Chyba @Grzędziel ma rację że to jakaś ziarnistość. wiatr mi nie przeszkadza za bardzo bo mam budke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Selmak napisał:

Mimo dwukrotnie lepszej jakości prowadzenia gwiazdy są identyczne.

Co tu jest grane ?

Wszystkie znaki na niebie i ziemi sugerują, że to wada optyki. Wykres na oagu jest wyrocznią prawdy - jak on jest dobry, to prowadzenie jest dobre. A Ty masz wykres idealny, prawie wszystkie korekty w zakresie 0,5", a najdalsze mieszczą się w skali (1,44"/pix, jak policzyłem masz skalę?). Twoja skala nie jest jakoś specjalnie wymagająca dla tego montażu i powinieneś mieć idealne gwiazdy nawet przy nieco gorszym prowadzeniu. Skoro tak nie jest, to musi być to wina optyki.

W

Zrób test na jakiejś jasnej gormandize otwartej, zrób kilkunasto sekundowe klatki bez guidingu i obejrzy je - jeśli będą mieć podobne defekty gwiazd to mamy dowód winy optyki.

A szczerze mówiąc to w ostatnim poście to ja bym nawet nie zwrócił uwagi na tak drobną nieidealność gwiazd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.