Skocz do zawartości

Problem z prowadzeniem.


Imar

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dokładnie takie samo przeczucie jak Mateusz, czytając ten wątek. Stawiałbym na astygmatyzm. Sprawdź czy nie masz zabardzo wciśniętego lustra na łapkach w oprawie. Jeżeli nie to, to lusterko wtórne może byc zdeformowane po przyklejeniu. Najlepiej byłoby zrobić test ze sprawdzonymrefraktorem. Wtedy miałbyś odpowiedz czy optyka czy montaż. Na ziarnistość montażu bym nie stawiał. To byłoby widać od razu na wykresie guidowania. Poza tym EQ6R jest opaskowany.

Inny test. Robiąc fotkę przejedz pilotem w osi Dec, a potem sprawdź czy orientacja linii zrobionych z gwiazd jest taka sama jak tej na zdjęciach wcześniejszych.

Możesz tez przekręcić lustro i sprawdzic czy „kreska” nie zmienia orientacji.

 

ps. Przesłałeś mi kiedyś fotkę 900s prowadzoną w punkt. To była ta tuba czy inna ? Coś robiłeś miedzy czasie z tubą lub montażem ?

 

Pozdr

Pawel 

Edytowane przez TUR
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MateuszW napisał:

Wszystkie znaki na niebie i ziemi sugerują, że to wada optyki. Wykres na oagu jest wyrocznią prawdy - jak on jest dobry, to prowadzenie jest dobre. A Ty masz wykres idealny, prawie wszystkie korekty w zakresie 0,5", a najdalsze mieszczą się w skali (1,44"/pix, jak policzyłem masz skalę?). Twoja skala nie jest jakoś specjalnie wymagająca dla tego montażu i powinieneś mieć idealne gwiazdy nawet przy nieco gorszym prowadzeniu. Skoro tak nie jest, to musi być to wina optyki.

W

Zrób test na jakiejś jasnej gormandize otwartej, zrób kilkunasto sekundowe klatki bez guidingu i obejrzy je - jeśli będą mieć podobne defekty gwiazd to mamy dowód winy optyki.

A szczerze mówiąc to w ostatnim poście to ja bym nawet nie zwrócił uwagi na tak drobną nieidealność gwiazd...

Ok zrobię takie testy i podeśle wyniki, jak bym miał dużą matrycę to może i ja bym na to uwagi nie zwrócił ale mam małą i od razu widać jak coś jest nie tak, tu musi być jak należy.

Tak moja skala to 1.44.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TUR napisał:

Mam dokładnie takie samo przeczucie jak Mateusz, czytając ten wątek. Stawiałbym na astygmatyzm. Sprawdź czy nie masz zabardzo wciśniętego lustra na łapkach w oprawie. Jeżeli nie to, to lusterko wtórne może byc zdeformowane po przyklejeniu. Najlepiej byłoby zrobić test ze sprawdzonym refraktorem. Wtedy miałbyś odpowiedz czy optyka czy montaż. Na ziarnistość montażu bym nie stawiał. To byłoby widać od razu na wykresie guidowania. Poza tym EQ6R jest opaskowany.

Inny test. Robiąc fotkę przejedz pilotem w osi Dec, a potem sprawdź czy orientacja linii zrobionych z gwiazd jest taka sama jak tej na zdjęciach wcześniejszych.

Możesz tez przekręcić lustro i sprawdzic czy „kreska” nie zmienia orientacji.

 

ps. Przesłałeś mi kiedyś fotkę 900s prowadzoną w punkt. To była ta tuba czy inna ? Coś robiłeś miedzy czasie z tubą lub montażem ?

 

Pozdr

Pawel 

Wtedy miałem kamerę z dużym pikselem i skala była dwukrotnie większa, więc było łatwiej. Tuba była ta sama.

Co do orientacji to nie raz już patrzę na klatki pok kątem stron świata i zawsze mam pojazd na wschód - zachód więc to musi być RA.

Przekręcenie lustra nic nie da, wielokrotnie rozbierałem sprzęt na czyszczenie i wielekrotnie się te rzeczy zmeiniały a problem jest identyczny cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, TUR napisał:

Skala rownież mogła uwidocznić problem na optyce. Może byc feler na wtórnym. Pozycz najlepiej refraktor i zrób test. 

 

pozdr

No dobra, to też jakieś rozwiązanie. :D

Nie masz jakiegoś refraktora  sprawnego optycznie z ogniskiem około 600 mm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dziki napisał:

No to masz jasnosc - optyka.

Sprawdziłbym dociśnięcie lustra głównego łapkami - powinno być na dotyk.

Sprawdzę je jutro za dnia, ale pamiętam że zwracałem na to szczególną uwagę by były nie za mocno przykręcone bo już mnie uprzedzali ludzie przed tym.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, apolkowski napisał:

Może to głupie pytanie, ale czy podobnego efektu nie może dać tilt sensora? Wrzuciłem tę klatke do ASTAPa i wyszło jak niżej. Nie mam CCD Inspectora żeby sprawdzić lepszym softem.

image.thumb.png.f655107418812d58f5ee14cf74241ddf.png

Na cropach się nie bada płaskości pola. Dlatego pomiar jest bez sensu

Ta kamera ma dość dobrze wyjustowany sensor, najlepiej z tych które miałem do tej pory.

Tilt mam na poziomie 0.20 zależy od klatki. i jest to wynik jak najbardziej normalny i przeciętny jaki ma większość z nas w swoich setupach jeśli chodzi o teleskopy Newtona.

I nawet każdego dnia można mieć inną wartość bo inna wilgotność czy temperatura co w blaszanych newtonach swoje robi.

Ale tej wartości praktycznie nie dostrzeżesz gołym okiem na zdjęciu, zobaczysz coś dopiero od około 0.50-0.60 jeśli chodzi o ASTAP.

Świeżo po kolimacji mam nawet 0.08 co jak wiadomo z czasem się rozregulowuje jak to w Newtonie.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update.

@TUR pożyczył mi refraktor achromatyczny SW 120/600 traveler by sprawdzić swój mont z inna optyką jak to z tym prowadzeniem jest.

Jest lekkie przekoszenie no bo tam można tylko na zaciski połączyć co do końca osiowo się nie uda ale nie jest źle jak na archro o jest super.

Akurat się zgrała pogoda i szybko można było sprawdzić.

Bin2x2 30 sekund

30sbin2x2.jpg.bba69d61ebb3079071a61e1c098fcf11.jpg

Bin2x2 900s

900bin2x2.jpg.1ffbec97069ef41dae6c697bafa9b656.jpg

No i najważniejsze bin 1x1

900sb1x1.thumb.jpg.4fe462acfe5f198a28ab717b29fea793.jpg

 

Wygląda na to ze macie rację. Prowadzenie z PemPro jest jednak dobre.

Ale teraz to nie wiem co mam zrobić z tym swoim newtonem, sprawdzę jeszcze bez korektora komy bo może on psuje.

Edit : kolejne 900s.

2020-12-29_21-04-09__-20.02_900.00s_0001.thumb.jpg.edf582b0b0ea1725f8fea5963398b017.jpg

 

Edytowane przez Selmak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.