Jump to content

Poza Ziemię, Ziółkowski ebook


Piotr Mlynarski
 Share

Recommended Posts

Daleko nie szukając:

 

Prawo autorskie (ustawa z 4 lutego 1994 r. tekst jednolity z 2006 r.).
http://pl.wikisource.org/wiki/Prawo_autorskie

 

1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektonicznourbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.
2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.

 

Czyli kwestia określenia co rozumiemy przez stosunek towarzyski, choć sam termin stosowany w ustawie jest dość otwartym katalogiem. Na pewno nielegalne jest "dzielenie się" z obcymi osobami zamieszczając np. plik na chomiku.

Kupując ebooka nie nabywasz książki, tylko licencję do korzystania z treści, na zasadzie dozwolonego użytku osobistego.

 

Nie namawiam tu absulotnie nikogo żeby robić z astropolis chomika (mówimy o kupnie treści), tylko na dzielenie pasji z innymi osobami :)

 

Edited by Piotr Mlynarski
Link to comment
Share on other sites

Trochę to naciągane : ) Z rodziną to rzecz oczywista, ale w przypadku "poszukiwania" osób chętnych do kupna na forach to już raczej nie. Chodzi o to, że świadomie w ten sposób staramy się ominąć prawo, przez co pośrednio doprowadzamy do jeszcze gorszej (a i tak już ciężkiej) sytuacji jeśli chodzi o rynek wydawniczy w temacie astronomii.

 

To nie jest kwota 1000 zł, myślę że każdego astromaniaka stać na to, aby wydać te 36 zł na książkę, która swoją drogą jest bardzo ciekawa. Sam ją posiadam, lecz w wersji papierowej i szczerze polecam.

Edited by dexter77
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Odeszłem od książek papierowych na rzecz e-papieru i nie zamierzam już wracać. Nie lubię zbierać makulatury, przeważnie wolę przeczytać książkę raz i więcej do tego nie wracać.

O ile cena beletrystyki w wersji e-papierowej jest jak najbardziej akceptowalna, o tyle książki naukowe mają dużo wyższe ceny, stąd mój wpis.

 

Inna sprawa, że niezrozumiałe jest dla mnie dlaczego treści cyfrowe są tylko nieznacznie tańsze od papierowych, gdzie trzeba zużyć klej, papier, farbę drukarską, transport itp. Dodatkowo, treści na nośniku materialnym poprzez odsprzedaż (lub wypożyczanie w bibliotece) mogą krążyć dalej bez żadnej korzyści dla autora, natomiast ebook jest praktycznie produktem jednorazowym na zasadzie zapłać i przeczytaj raz.

 

"Stosunek towarzyski" - rzecz praktycznie nie do udowodnienia czy poznałem kogoś w internecie, na astro zlocie czy w pociągu. Ważne aby nie udostępniać np. wszystkim forumowiczom astropolis. Raczej kwestia etyczna. Osobiście nie widzę różnicy w pożyczeniu książki znajomemu z pociągu, kupnie filmu z kimś do spółki czy kupnem/pożyczeniu ebooka.

Nie czuję z tego powodu dyskomfortu, choćby dlatego, że czytając klasycznie papierowo, większość pozycji wypożyczałbym za darmo z biblioteki. Czytając na e-papierze nie mam możliwości wypożyczyć, tylko dla swojej wygody kupuje treści, czyli wydaje więcej pieniędzy na prawa autorskie aniżeli bym to robił bazując na czytaniu na papierze. Czytając papierowo kupowałem dosłownie kilka książek rocznie, czytając e-papierowo kupuje co najmniej kilkanaście rocznie, także tyle w kwestii okradania autorów.

 

Dla zainteresowanych tutaj jest LINK do artykułu o prawach autorskich, w tym wykładnia jak traktować kwestie użytku osobistego i ebooka. W przypadku ebooków, o tym ile razy można udostępnić ebooka decyduje licencja udzielana przez sprzedawcę. Podobny spór prawny będzie w przypadku pudełkowej gry komputerowej a dostępu online lub w przypadku pudełkowego Bluray a wykupem dostępu na vod.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.