Skocz do zawartości

Poza Ziemię, Ziółkowski ebook


Piotr Mlynarski

Rekomendowane odpowiedzi

Daleko nie szukając:

 

Prawo autorskie (ustawa z 4 lutego 1994 r. tekst jednolity z 2006 r.).
http://pl.wikisource.org/wiki/Prawo_autorskie

 

1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektonicznourbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.
2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.

 

Czyli kwestia określenia co rozumiemy przez stosunek towarzyski, choć sam termin stosowany w ustawie jest dość otwartym katalogiem. Na pewno nielegalne jest "dzielenie się" z obcymi osobami zamieszczając np. plik na chomiku.

Kupując ebooka nie nabywasz książki, tylko licencję do korzystania z treści, na zasadzie dozwolonego użytku osobistego.

 

Nie namawiam tu absulotnie nikogo żeby robić z astropolis chomika (mówimy o kupnie treści), tylko na dzielenie pasji z innymi osobami :)

 

Edytowane przez Piotr Mlynarski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to naciągane : ) Z rodziną to rzecz oczywista, ale w przypadku "poszukiwania" osób chętnych do kupna na forach to już raczej nie. Chodzi o to, że świadomie w ten sposób staramy się ominąć prawo, przez co pośrednio doprowadzamy do jeszcze gorszej (a i tak już ciężkiej) sytuacji jeśli chodzi o rynek wydawniczy w temacie astronomii.

 

To nie jest kwota 1000 zł, myślę że każdego astromaniaka stać na to, aby wydać te 36 zł na książkę, która swoją drogą jest bardzo ciekawa. Sam ją posiadam, lecz w wersji papierowej i szczerze polecam.

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odeszłem od książek papierowych na rzecz e-papieru i nie zamierzam już wracać. Nie lubię zbierać makulatury, przeważnie wolę przeczytać książkę raz i więcej do tego nie wracać.

O ile cena beletrystyki w wersji e-papierowej jest jak najbardziej akceptowalna, o tyle książki naukowe mają dużo wyższe ceny, stąd mój wpis.

 

Inna sprawa, że niezrozumiałe jest dla mnie dlaczego treści cyfrowe są tylko nieznacznie tańsze od papierowych, gdzie trzeba zużyć klej, papier, farbę drukarską, transport itp. Dodatkowo, treści na nośniku materialnym poprzez odsprzedaż (lub wypożyczanie w bibliotece) mogą krążyć dalej bez żadnej korzyści dla autora, natomiast ebook jest praktycznie produktem jednorazowym na zasadzie zapłać i przeczytaj raz.

 

"Stosunek towarzyski" - rzecz praktycznie nie do udowodnienia czy poznałem kogoś w internecie, na astro zlocie czy w pociągu. Ważne aby nie udostępniać np. wszystkim forumowiczom astropolis. Raczej kwestia etyczna. Osobiście nie widzę różnicy w pożyczeniu książki znajomemu z pociągu, kupnie filmu z kimś do spółki czy kupnem/pożyczeniu ebooka.

Nie czuję z tego powodu dyskomfortu, choćby dlatego, że czytając klasycznie papierowo, większość pozycji wypożyczałbym za darmo z biblioteki. Czytając na e-papierze nie mam możliwości wypożyczyć, tylko dla swojej wygody kupuje treści, czyli wydaje więcej pieniędzy na prawa autorskie aniżeli bym to robił bazując na czytaniu na papierze. Czytając papierowo kupowałem dosłownie kilka książek rocznie, czytając e-papierowo kupuje co najmniej kilkanaście rocznie, także tyle w kwestii okradania autorów.

 

Dla zainteresowanych tutaj jest LINK do artykułu o prawach autorskich, w tym wykładnia jak traktować kwestie użytku osobistego i ebooka. W przypadku ebooków, o tym ile razy można udostępnić ebooka decyduje licencja udzielana przez sprzedawcę. Podobny spór prawny będzie w przypadku pudełkowej gry komputerowej a dostępu online lub w przypadku pudełkowego Bluray a wykupem dostępu na vod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.