Skocz do zawartości

Odblaski/refleksy/flary jasnych gwiazd


karolbe

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Kupiłem pierwszą kamerę astro: ZWO ASI071 i zacząłem używać filtrów wkręcanych za flattener (wcześniej miałem DSLR i filtr Astronomik CLS clip-in) i zauważyłem bardzo wyraźne odbicia jasnych gwiazd.

Póki co wiem tyle, że jak wykręcę filtr - odbić nie ma, próbowałem dwa filtry - Optolong L-Pro i SVBONY CLS i oba generują identyczne odbicia. W zależności od położenia gwiazdy położenie flary oddala od centrum, tj. gwiazda w środku kadru generuje taką flarę jak na drugim zdjęciu.

 

Zestawienie sprzętu jest następujące: Zenithstar 73 - flattener Flat 73A - filtr - przedłużki do kamery - kamera.

 

Możecie coś doradzić? Ja mam póki co taki plan, jak będzie pogoda, podłącze DSLR z filtrem wkręcanym i zobaczę czy to kwestia kamery (jej szybki) czy filtra w połączeniu z flattenerem.

 

 

Karol

 

m45-refleksy.jpeg

refleksy-centrum.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zdjęcia są akurat z Warszawy (ale lampy nie świeciły w teleskop), ale powtórzyłem to bez problemu na niebie Bortle 4, bez lamp itd. Co do wyczernienia, no to jest to wszystko tak jak kupiłem, może naiwnie zakładam, ale powinno to być wystarczające wyczernienie, żeby takich paskudnych flar nie było? :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy używasz dodatkowego filtra UV/IR-cut? Z tego co mi się wydaje, to oba te filtry nie odcinają niestety podczerwieni. Osobiście mam wersję Optolonga L-pro sprzed 5 lat, może teraz już obcina podczerwień, ale ten Svbony mam nowy i podczerwień jest widoczna. Nie wiem czy to jest u Ciebie źródłem problemu, ale wolałem wspomnieć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najzabawniej by było, gdyby się okazało, że na okienku kamery masz folię zabezpieczającą dającą odblaski :)

 

Dwa różne filtry dają taki sam efekt...

Oba wspomniane filtry mają obie powierzchnie w pełni lustrzane - każde światło jakie do nich dotrze od strony kamery w znacznej mierze zostanie odbite spowrotem do kamery. Warto by sprawdzić jak zmieni się sytuacja po założeniu filtra interferencyjnego asymetrycznego - takiego z warstwami przeciwodblaskowymi od strony kamery. Jeśli się sytuacja poprawi to będzie znaczyło, że problem jest na odcinku kamera-filtr. Jeśli nie będzie różnicy, to problem jest po drugiej stronie filtra.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minutes ago, dobrychemik said:

Najzabawniej by było, gdyby się okazało, że na okienku kamery masz folię zabezpieczającą dającą odblaski :)

 

Dwa różne filtry dają taki sam efekt...

Oba wspomniane filtry mają obie powierzchnie w pełni lustrzane - każde światło jakie do nich dotrze od strony kamery w znacznej mierze zostanie odbite spowrotem do kamery. Warto by sprawdzić jak zmieni się sytuacja po założeniu filtra interferencyjnego asymetrycznego - takiego z warstwami przeciwodblaskowymi od strony kamery. Jeśli się sytuacja poprawi to będzie znaczyło, że problem jest na odcinku kamera-filtr. Jeśli nie będzie różnicy, to problem jest po drugiej stronie filtra.

 

 

Przyznaje, że to by było zabawne, aż rzuciłem wszystko i sprawdziłem - nie ma folii :-) Zresztą zdjęcia bez filtra, albo z filtrem, ale bez jasnych gwiazd są OK - taka folia by je jednak zrujnowała. @dobrychemik możesz napisać jaki to by byl filtr interferencyjno-asymetryczny, nazwa, producent etc.?

 

@Lynx zasugerował, żeby odwrócić filtr w oprawce i to planuję zrobić.

 

Edytowane przez karolbe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co...nie wiem, myślałem, i pewnie kolega Lynx też, że warstwy są nieco inne po obu stronach. Możesz napisać jaki filtr ma inne warstwy, chodzi mi o nazwę, model etc.

 

Wzywam też @fizyk5 też masz taką kamerę, czy spotkałeś się może z takimi problemami?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość filtrów interferencyjnych ma obie strony lustrzane i różnią się one minimalnie zafarbem. Głowy nie dam, ale wątpię, by odwrócenie ich w oprawie miało istotny efekt. Mam tylko jeden filtr, zdecydowanie różny z obu stron, czyli asymetryczny: Optolong S II 6.5nm - strona teleskopowa jest zwykła, lustrzana ze złotym zafarbem, natomiast od strony kamery ma warstwy przeciwodblaskowe i jest fioletowy - ta strona zamiast odbijać światło ma je rozpraszać.

Niestety przy dotychczasowych pomiarach widm filtrów nie notowałem sobie, które filtry są asymetryczne. Na pewno jednak było ich bardzo mało.

Edytowane przez dobrychemik
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, dobrychemik napisał:

Ale jak ma pomóc odwrócenie filtra obustronnie lustrzanego? Oczywiście sprawdzić nie zaszkodzi o ile nie uszkodzisz sobie przypadkiem samego filtra.

Potwierdzałem kiedyś w Optolong, filtr L-PRO wkręca się odpowiednią strona w kierunku matrycy. Sam mam taki filtr więc musiałem sprawdzić. 

Edytowane przez Lynx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tą kamerę - u mnie dawała tylko "normalne" halo od filtra przed nią.

A masz możliwość odwrócenia tych filtrów albo przesunięcia ich w torze bliżej kamery?

Fakt że ktoś pisze że to bez znaczenia nie koniecznie oznacza że to bez znaczenia nawet jak na oko

obie powierzchnie są identyczne. Na jasnych gwiazdach masz moim zdaniem dość poprawnie.

Obrazek pokazuje jak to było u mnie, akurat z z Idasem LPS P2

Odwracałbym i przesuwałbym w torze jak masz możliwość.

haloooo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest wina kamery, podłączyłem Canona 750D z tymi samymi filtrami i mam identyczne odbicia.

 

Wychodzi zatem na to, że jest to kwestia lokalizacji filtra, teraz mam tak: kamera - 21mm M42M-M42F przedłużka - 16.5mm M42M-M48F przedłużka - filtr nakręcony wewnątrz flattenera - flattener - refraktor.

 

Mam dwa wyjścia, albo kupić szufladkę na filtry np. taką: https://astronomy-imaging-camera.com/product/zwo-filter-drawer-m42 (która by zastąpiła przedłużkę 21mm) albo manualne koło filtrowe, @fizyk5 czy możesz napisać co to za koło filtrowe i jak dokładnie masz to podłączone?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Maku 127 wsuwam w 2" końcówkę  tak jak widać na zdjęciu .

Aczkolwiek w maku mam już nową przejściówkę i wszystko mam na gwint.

 

Do refraktora z odpowiednim flatenerem pasuje mi zestaw po odkręceniu dwóch przedłużek nad kołem filtrowym.

Wszystkie wartości są w mm.

Koło filtrowe manualne 5x2"

 

d.jpg.e966410c92dfb39a4918d5a073e80eb7.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo wokół gwiazd jest wtedy gdy filtr lub matryca jest zabrudzona np. paluch, rosa, pył albo fringle. Takie refleksy natomiast są gdy odległość filtra od matrycy jest niewłaściwa. Miałem podobny efekt gdy uzywalem filtra SVBONY, który nie ma gwintu od przodu, wkręconego w nosek kamerki, a chciałem użyć kolejnego filtra więc użyłem jako oprawo/przedłużki korpusu od Barlowa. Wyszło takie cóś jak na foto :)

IMG_20201101_185633_resize_16.jpg.6fb77002d8d70c3502980d9f920bc345.jpg

Jeśli mamy kilka szkiełek to każde kolejne powinny być jedno za drugim kilka mm od siebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, dj_peterka napisał:

Halo wokół gwiazd jest wtedy gdy filtr lub matryca jest zabrudzona np. paluch, rosa, pył albo fringle.

Pozwolę sobie nie zgodzić się z tą generalizacją w sposób stanowczy ;-)

 

57 minut temu, dj_peterka napisał:

Takie refleksy natomiast są gdy odległość filtra od matrycy jest niewłaściwa.

Jaka zatem jest właściwa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.