Skocz do zawartości

Na jakie warunki pogodowe zwracacie uwagę przy planowaniu obserwacji?


Piotr AST

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie jakiekolwiek chmury w obszarze, który focę natychmiast wykluczają sesję. Więc nawet jak są małe cirrusy, to wiem, że sesja jest zepsuta i koniec.

Jeśli chodzi o obserwację, to tutaj już nie jestem tak wybredny. Często mi się zdarzało przy cirrusach wyciągać teleskop, ale wtedy skupiałem się na obiektach jasnych, jak księżyc, czy planety.

 

Na co zwracam też uwagę? Na wilgotność oraz kierunek wiatru i jego siłę, ale to raczej standard.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja patrzę przede wszystkim na prawdopodobieństwo wystąpienia zachmurzenia. Jak jest cirrus, to wysoce prawdopodobne że odpuszczę sobie, w przypadku innych typów zachmurzenia to w zależności od tego, jak duże pokrycie będzie. Wiatr też jest brany pod uwagę no i Księżyc :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, HAMAL napisał:

Ponoć w czasie pogodnych nocek partnerki mają większą ochotę na sex, ale do dziś nie wiadomo, czy większy pociąg jest zwiastunem pogody czy następstwem :D

u mnie jest jeszcze jeden zwiastun dobrej pogody :)

Dzieciaki jak na złość nie chcą iść spać o normalnej porze, przez to żona marudzi, jak chce rozstawić sprzęt do focenia :P

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie nalezy pamietac,ze sa to prognozy. To oznacza ,ze nie zawsze sie sprawdzaja ;)

Ja patrze w niebo analizuje wspieram sie doswiadczeniem i prognozami :) 

Najwazniejsze jednak nie odpuszczam zadnej okazji- zbyt malo mamy czystego nieba na naszej szerokosci geograficznej :)

Czystego nieba wszystkim ;)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od specyfiki miejscówki. W miastach inaczej, na odludziu inaczej, a w górach też pewnie inaczej. W moim przypadku (bortle 9, miasto) patrzę na zanieczyszczenie powietrza, zamglenie. Zachmurzenie tak do umiarkowanego, zadowolę się dłuższymi przejaśnieniami. Prognozy w moim przypadku zwykle sprawdzają się co do trendu, ale wartości czasem odbiegają znacznie ze względu na wpływ miasta - mam wyższą temperaturę punktu rosy, wyższe podstawy chmur, latem bardzo rozgrzane powierzchnie i silną konwekcję. Odnoszę wrażenie, że atmosfera ma tendencje do przesuwania się w skrajności - przy tendencji do bezchmurnej pogody, zmniejsza się zachmurzenie, przy tendencji do formowania chmur - zwiększa. Ostatni parametr to grubość chmur, jeśli jest to cienka warstwa z przejaśnieniami, najlepiej piętra wysokiego, to również wychodzę. Gołym okiem oczywiście nie widać (lub niewiele) nic poza łuną, ale w teleskopie są planety i Księżyc. Pomijam takie oczywistości jak silny wiatr (choć przed tym jestem całkiem nieźle osłonięty).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegląd map pogody - najbardziej jednoznaczne jest nwcsaf, bo klasyfikuje chmury wysokie/niskie/średnie:

https://www.nwcsaf.org/ct2

 

Poniżej kilka zasad zgodnie z moimi doświadczeniami:

Jeżeli jest lekki cirrus to jadę na obserwacje - ale cirrus odbija LP więc miejscówki blisko miasta odpadają.LP tak samo podbija zapylenie podczas letnich wyżów.

Jeżeli jest ryzyko zamgleń - wybieram miejscówkę "na górce" - wystarczy pofalowany teren.

Jeżeli jest mroźny wyż - wybieram miejscówkę w górach, żeby skorzystać z inwersji i uciec przed smogiem. Chmury odcinają LP + potrafi być kilka stopni cieplej.

Jeżeli przechodzi front i jest bardzo dobra przejrzystość - wybieram miejscówkę z jak najbardziej odsłoniętym południowym horyzontem.

Jeżeli jest wietrznie, wybieram miejscówkę na leśniej polanie, żeby nie szarpało teleskopem i nie wychłodzić się od wiatru.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, HAMAL said:

Ponoć w czasie pogodnych nocek partnerki mają większą ochotę na sex, ale do dziś nie wiadomo, czy większy pociąg jest zwiastunem pogody czy następstwem :D


Hahaha dobre ;) Ale jak znam życie to pewnie są na to badania amerykańskich naukowców ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi i przykłady skąd bierzecie pogodę.

Jak to przeglądam teraz, to wydaj mi się, że można byłoby je uporządkować wstępnie w trzech kategoriach

- typ obserwacji (SSO, DSO) - seeing, wilgotność powietrza,
- astrofotografia / astronomia wizualna - seeing, wilgotność powietrza, zachmurzenie, ciśnienie,
- warunki techniczne / komfort (nie wiem czy to dobre słowo) - temperatura, wiatr, mgła, opad deszczu / śniegu

 

Co o tym sądzicie?! Hmmm, może się mylę i nie ma sensu tego grupować ?

Oczywiście dla każdego z nich może zachodzić warunek / wartość krytyczna, który eliminuje całą obserwację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym mimo wszystko nie grupował. Pokazałbym dane podstawowe, jak wilgotność, wiatr, zachmurzenie a ew. dane dodatkowe, jako rozwijane (schowane wstępnie) informacje.

btw. nie wiem, czy seeing można w jakiś sposób pomiarowo zmierzyć. Ma na niego wpływ wiele czynników i chyba nie można go po prostu wyliczyć, wykalkulować.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr AST Proponuję inne podejście: 1. określ wymagania, 2. szukaj okienek pogodowych, gdzie jest szansa, 3. mając krótkoterminową prognozę oszacuj pogodę.

 

Bazując na własnych zainteresowaniach (typ obiektu, metoda obserwacji, podatność sprzętu na roszenie itd) oraz specyfice miejscówki ustal sobie najpierw minima kiedy opłaca Ci się (chce) wyjść z teleskopem. Ja mam na przykład niewielkie wymagania, ale inni mają większe. W jednych miejscówkach są bardziej nagrzane powierzchnie, kominy, w innych bagienko i tendencja do mgły różnego pochodzenia, która nie zawsze przeszkadza.

 

Mając te wymagania patrzysz na prognozy długoterminowe i patrzysz na tręd w zachmurzeniu (bo to limituje nas wszystkich). Tu już wiesz kiedy może być okienko pogodowe. W prognozie krótkoterminowej (24h lub lepiej 12h) patrzysz na parametry specyficzne dla miejscówki (wiatr, wilgotność względna itp) które będą potrzebne do obserwacji. A przed wyjściem na bieżące zachmurzenie, czy nie przybyło, ewentualnie małym refraktorkiem oceniasz seeing przez okno, jeśli jest kluczowy.

 

Wykresy publikowane w necie to surowe średnie z kilku wiązek modelu numerycznego, niepoddanych korekcji przez meteorologa. W związku z tym korekcje wprowadzić musisz sam. Dla przykładu model UM może niedoszacować ekstremów temperatury (i przez to punktu rosy), APERGE być zbyt optymistyczny co do zachmurzenia i konwekcji, GFS nie docenić rejonów, w których przymrozki są nawet latem itd. Rzadko, bo rzadko, ale zdarza się, że każdy model pokazuje co innego, zwykle latem. To też trzeba brać pod uwagę. Wówczas pozostaje zaufać jednemu ulubionemu, lub tzw. nowcasting - sat24, albo taras widokowy i patrzysz :) Dodatkowo wartości są liczone na siatce od 1 stopnia do 0.01 stopnia, co oznacza błędy, czasem duże. Zdarza się, że trzeba czasem wziąć wykres z dalszego punktu, a nie tego bliższego (zależnie od specyfiki modelu i miejsca). Dlatego jest taki zawód, jak meteorolog, którymówi w twarz modelowi, że kłamie. Bo zna ich specyfiki. I to meteorolog ma rację w większości przypadków.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam uwagę na trzy czynniki: wiatr, wilgoć, zachmurzenie. W jukej niestety pogoda jest kapryśna więc przed planowaną wyprawą na np PeakDistrict sprawdzam uprzednio pogodę na najbliższe kilka dni. Długoterminowym prognozom nie wierzę. Najbliższe wyprawy planuję w okolicach połowy listopada oby aura sprzyjała bardziej niż przez ostatnie kilka miesięcy gdy miałem wolne od pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do prognoz używam dwóch źródeł: windy i sat24. Jeżeli chodzi o seeing to u siebie w południowo-wschodniej Polsce zauważyłem pewne zależności. Gdy jest bezwietrznie i delikatna mgła tworzy się nad ziemią (łąkami) można z reguły liczyć na bardzo dobry seeing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.