Jump to content

Na jakie warunki pogodowe zwracacie uwagę przy planowaniu obserwacji?


Recommended Posts

Dla mnie jakiekolwiek chmury w obszarze, który focę natychmiast wykluczają sesję. Więc nawet jak są małe cirrusy, to wiem, że sesja jest zepsuta i koniec.

Jeśli chodzi o obserwację, to tutaj już nie jestem tak wybredny. Często mi się zdarzało przy cirrusach wyciągać teleskop, ale wtedy skupiałem się na obiektach jasnych, jak księżyc, czy planety.

 

Na co zwracam też uwagę? Na wilgotność oraz kierunek wiatru i jego siłę, ale to raczej standard.

 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Ja patrzę przede wszystkim na prawdopodobieństwo wystąpienia zachmurzenia. Jak jest cirrus, to wysoce prawdopodobne że odpuszczę sobie, w przypadku innych typów zachmurzenia to w zależności od tego, jak duże pokrycie będzie. Wiatr też jest brany pod uwagę no i Księżyc :) 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Planeciarzy interesują głównie turbulencje w atmosferze, poza oczywiście zachmurzeniem wszelkiego rodzaju. Bywa czasem że przy czystym niebie nie da się obserwować, ani kręcić avików, bo seeing jest nieznośny.

 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Zaczynam od Sat24. Tam można oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia zachmurzenia. A na seeing nikt nie ma wpływu i zawsze to będzie loteria. Oczywiście to wskazówki dla Planeciarzy  

 • Like 3
Link to post
Share on other sites
12 minut temu, HAMAL napisał:

Ponoć w czasie pogodnych nocek partnerki mają większą ochotę na sex, ale do dziś nie wiadomo, czy większy pociąg jest zwiastunem pogody czy następstwem :D

u mnie jest jeszcze jeden zwiastun dobrej pogody :)

Dzieciaki jak na złość nie chcą iść spać o normalnej porze, przez to żona marudzi, jak chce rozstawić sprzęt do focenia :P

 

 • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Na ile niebieskie kropki (temp. punktu rosy) są blisko czerwonej linii (temp.) Im bliżej tym większa szansa na roszenie. Jeśli się stykają to pewność mgły czyli koniec obserwacji
 

image.png.8f739e9f304dd3e552fa835af75a2f5f.png

Edited by zdzichu
 • Like 3
Link to post
Share on other sites

Oczywiscie nalezy pamietac,ze sa to prognozy. To oznacza ,ze nie zawsze sie sprawdzaja ;)

Ja patrze w niebo analizuje wspieram sie doswiadczeniem i prognozami :) 

Najwazniejsze jednak nie odpuszczam zadnej okazji- zbyt malo mamy czystego nieba na naszej szerokosci geograficznej :)

Czystego nieba wszystkim ;)

 • Like 3
Link to post
Share on other sites

Dużo zależy od specyfiki miejscówki. W miastach inaczej, na odludziu inaczej, a w górach też pewnie inaczej. W moim przypadku (bortle 9, miasto) patrzę na zanieczyszczenie powietrza, zamglenie. Zachmurzenie tak do umiarkowanego, zadowolę się dłuższymi przejaśnieniami. Prognozy w moim przypadku zwykle sprawdzają się co do trendu, ale wartości czasem odbiegają znacznie ze względu na wpływ miasta - mam wyższą temperaturę punktu rosy, wyższe podstawy chmur, latem bardzo rozgrzane powierzchnie i silną konwekcję. Odnoszę wrażenie, że atmosfera ma tendencje do przesuwania się w skrajności - przy tendencji do bezchmurnej pogody, zmniejsza się zachmurzenie, przy tendencji do formowania chmur - zwiększa. Ostatni parametr to grubość chmur, jeśli jest to cienka warstwa z przejaśnieniami, najlepiej piętra wysokiego, to również wychodzę. Gołym okiem oczywiście nie widać (lub niewiele) nic poza łuną, ale w teleskopie są planety i Księżyc. Pomijam takie oczywistości jak silny wiatr (choć przed tym jestem całkiem nieźle osłonięty).

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Przegląd map pogody - najbardziej jednoznaczne jest nwcsaf, bo klasyfikuje chmury wysokie/niskie/średnie:

https://www.nwcsaf.org/ct2

 

Poniżej kilka zasad zgodnie z moimi doświadczeniami:

Jeżeli jest lekki cirrus to jadę na obserwacje - ale cirrus odbija LP więc miejscówki blisko miasta odpadają.LP tak samo podbija zapylenie podczas letnich wyżów.

Jeżeli jest ryzyko zamgleń - wybieram miejscówkę "na górce" - wystarczy pofalowany teren.

Jeżeli jest mroźny wyż - wybieram miejscówkę w górach, żeby skorzystać z inwersji i uciec przed smogiem. Chmury odcinają LP + potrafi być kilka stopni cieplej.

Jeżeli przechodzi front i jest bardzo dobra przejrzystość - wybieram miejscówkę z jak najbardziej odsłoniętym południowym horyzontem.

Jeżeli jest wietrznie, wybieram miejscówkę na leśniej polanie, żeby nie szarpało teleskopem i nie wychłodzić się od wiatru.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
5 hours ago, HAMAL said:

Ponoć w czasie pogodnych nocek partnerki mają większą ochotę na sex, ale do dziś nie wiadomo, czy większy pociąg jest zwiastunem pogody czy następstwem :D


Hahaha dobre ;) Ale jak znam życie to pewnie są na to badania amerykańskich naukowców ;D

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi i przykłady skąd bierzecie pogodę.

Jak to przeglądam teraz, to wydaj mi się, że można byłoby je uporządkować wstępnie w trzech kategoriach

- typ obserwacji (SSO, DSO) - seeing, wilgotność powietrza,
- astrofotografia / astronomia wizualna - seeing, wilgotność powietrza, zachmurzenie, ciśnienie,
- warunki techniczne / komfort (nie wiem czy to dobre słowo) - temperatura, wiatr, mgła, opad deszczu / śniegu

 

Co o tym sądzicie?! Hmmm, może się mylę i nie ma sensu tego grupować ?

Oczywiście dla każdego z nich może zachodzić warunek / wartość krytyczna, który eliminuje całą obserwację.

Link to post
Share on other sites

Ja bym mimo wszystko nie grupował. Pokazałbym dane podstawowe, jak wilgotność, wiatr, zachmurzenie a ew. dane dodatkowe, jako rozwijane (schowane wstępnie) informacje.

btw. nie wiem, czy seeing można w jakiś sposób pomiarowo zmierzyć. Ma na niego wpływ wiele czynników i chyba nie można go po prostu wyliczyć, wykalkulować.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

@Piotr AST Proponuję inne podejście: 1. określ wymagania, 2. szukaj okienek pogodowych, gdzie jest szansa, 3. mając krótkoterminową prognozę oszacuj pogodę.

 

Bazując na własnych zainteresowaniach (typ obiektu, metoda obserwacji, podatność sprzętu na roszenie itd) oraz specyfice miejscówki ustal sobie najpierw minima kiedy opłaca Ci się (chce) wyjść z teleskopem. Ja mam na przykład niewielkie wymagania, ale inni mają większe. W jednych miejscówkach są bardziej nagrzane powierzchnie, kominy, w innych bagienko i tendencja do mgły różnego pochodzenia, która nie zawsze przeszkadza.

 

Mając te wymagania patrzysz na prognozy długoterminowe i patrzysz na tręd w zachmurzeniu (bo to limituje nas wszystkich). Tu już wiesz kiedy może być okienko pogodowe. W prognozie krótkoterminowej (24h lub lepiej 12h) patrzysz na parametry specyficzne dla miejscówki (wiatr, wilgotność względna itp) które będą potrzebne do obserwacji. A przed wyjściem na bieżące zachmurzenie, czy nie przybyło, ewentualnie małym refraktorkiem oceniasz seeing przez okno, jeśli jest kluczowy.

 

Wykresy publikowane w necie to surowe średnie z kilku wiązek modelu numerycznego, niepoddanych korekcji przez meteorologa. W związku z tym korekcje wprowadzić musisz sam. Dla przykładu model UM może niedoszacować ekstremów temperatury (i przez to punktu rosy), APERGE być zbyt optymistyczny co do zachmurzenia i konwekcji, GFS nie docenić rejonów, w których przymrozki są nawet latem itd. Rzadko, bo rzadko, ale zdarza się, że każdy model pokazuje co innego, zwykle latem. To też trzeba brać pod uwagę. Wówczas pozostaje zaufać jednemu ulubionemu, lub tzw. nowcasting - sat24, albo taras widokowy i patrzysz :) Dodatkowo wartości są liczone na siatce od 1 stopnia do 0.01 stopnia, co oznacza błędy, czasem duże. Zdarza się, że trzeba czasem wziąć wykres z dalszego punktu, a nie tego bliższego (zależnie od specyfiki modelu i miejsca). Dlatego jest taki zawód, jak meteorolog, którymówi w twarz modelowi, że kłamie. Bo zna ich specyfiki. I to meteorolog ma rację w większości przypadków.

Edited by lkosz
 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Zwracam uwagę na trzy czynniki: wiatr, wilgoć, zachmurzenie. W jukej niestety pogoda jest kapryśna więc przed planowaną wyprawą na np PeakDistrict sprawdzam uprzednio pogodę na najbliższe kilka dni. Długoterminowym prognozom nie wierzę. Najbliższe wyprawy planuję w okolicach połowy listopada oby aura sprzyjała bardziej niż przez ostatnie kilka miesięcy gdy miałem wolne od pracy.

Link to post
Share on other sites

Do prognoz używam dwóch źródeł: windy i sat24. Jeżeli chodzi o seeing to u siebie w południowo-wschodniej Polsce zauważyłem pewne zależności. Gdy jest bezwietrznie i delikatna mgła tworzy się nad ziemią (łąkami) można z reguły liczyć na bardzo dobry seeing.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 119 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 236 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.