Skocz do zawartości

Stara lornetka


Antonix

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to tak zwany noname niemiecki - w latach 70-tych wiele niemieckich domów handlowych zamawiało dla siebie całe serie lornetek, najczęściej 7x35, 8x30 i właśnie 10x50. Tak więc Cosmos to tylko nazwa, nie model, nie wspominając już o firmie.

Lornetka ma bardzo wąskie okulary o polu własnym 47 stopni (pole widzenia lornetki to tylko 5 stopni), co sugeruje, ze są to Kellnery - pole widzenia mizerne, ale zasięg gwiazdowy powinien być rozsądny.

Rozbiórka, czyszczenie, kolimacja tych modeli jest bezproblemowa.

Nie jest to optyczny high-end, ale solidności może pozazdrościć wiele całkiem markowych lornetek

Jak czystość? Stan powłok? Kolimacja?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan powłok jakby miejscami nalot od wewnątrz, takie małe plamki, kolimacja prawy okular przesunięty gdzieś we wnętrzu, więc zostaje patrzenie lewym jednym okiem, wyczytałem że ma szkła bak-4, produkcja japońsko-niemiecka posiada naklejkę srebrna z certyfikatem japońskim. Lata ponoć 60-80. Ale jestem zaskoczony jakością obrazu dużo światła i kontrast, soczysty obraz.

Edytowane przez Antonix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetki "z Quelle". Chyba taka najpopularniejsza marka to było Revue.

Może wrzuć zdjęcia od strony obiektywów, z widocznym wnętrzem tubusów, to będzie można coś więcej powiedzieć.

 

Na tej srebrnej naklejce masz któryś z tych kodów?

http://home.europa.com/~telscope/jbcode.txt 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Antonix napisał:

 Ale jestem zaskoczony jakością obrazu dużo światła i kontrast, soczysty obraz.

Przód obiektywu wygląda jakby był zupełnie bez powłok....

 

Nie nie - soczysty obraz to masz we współczesnej lornetce za 3000 zł.

Aktualnie twój obraz jest mizerny, ale jak się umyje i odkurzy soczewki oraz pryzmaty, będzie zadowalający....

Kolimację mogę zrobić, mycie i czyszczenie z resztą też :)

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcin_G napisał:

Przód obiektywu wygląda jakby był zupełnie bez powłok....

 

Nie nie - soczysty obraz to masz we współczesnej lornetce za 3000 zł.

Aktualnie twój obraz jest mizerny, ale jak się umyje i odkurzy soczewki oraz pryzmaty, będzie zadowalający....

Kolimację mogę zrobić, mycie i czyszczenie z resztą też :)

Ile za taką usługę ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.