Skocz do zawartości

iOptron CEM70G


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam iOptron CEM60-EC widać że to jest poprawa poprzedniej konstrukcji:

+ blokady osi RA/DEC - widzę zmianę na pokrętło które można ustawić w pozycji zablokowana/odblokowana (w CEM60 są śruby dociskowe które ustawia się na wyczucie co jest troszkę irytujące)

+ wyjście USB 3.0 bardzo fajnie przy obecnych kamerach się przyda

+ śruba do ustawiania wysokości (na gwiazdę Polarną) też wydaje się wygodniejsza

Nowe elementy:

+ dodali też wbudowaną kamerę do ustawiania na gwiazdę Polarną, dobrze bo CEM60 musiałem o PoleMaster uzupełnić

+ ciekawi mnie jak sprawuje się ta wbudowana kamera do guiding-u?

Elementy których nie ma:

- Enkodery - w CEM60-EC (PE:< 0.5 arcsec rms for 5 min (< 0.3 arcsec for 2nd GEN)) znacząco poprawiają pracę, bez guiding-u można spokojnie robić 300s ekspozycje dla APO 130mm przy rozdzielczości 1,1 arcsec.

Czekam na testy tego montażu tego montażu? Ciekawi mnie czy zrobią wersję CEM70-EC - wtedy bym sobie zaktualizował montaż.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, _Spirit_ napisał:

Wygląda na solidną jakość. 

 

Zobaczymy jak solidna będzie tym razem jakość "made in China". ;) Choć muszę przyznać, że na HEQ5 nie mogłem narzekać. Przez prawie dwa lata spisywał się dzielnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Tayson napisał:

DC in z lunetki biegunowej wychodzi koło on.off montażu? A może to osobnej wejście (kolo on.off) pod zasilanie montażu?

 

To dodatkowe gniazdo IN, niezależne od głównego gniazda zasilającego w podstawie montażu. Z niego prąd pobierają dwa gniazda na frontowej stronie siodła dovetail. Tak jest napisane w instrukcji. Nie sądzę, że będę miał potrzebę z nich korzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, _Spirit_ napisał:

Pisz proszę co nowego w temacie.

 

Jasne, proszę jednak o chwilę cierpliwości. W następnym "odcinku" będzie zapewne o podłączaniu do kompa, sterownikach etc. ;)

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to jest montaż to obserwatorium, z tego tylnego panelu wystaje masa kabli w tym wtyczki USB i LAN, antena GPS

mam cem 120 i kilka razy musiałem wykręcić i wkręcić antenkę po ciemku w kopule - nie wyobrażam sobie tego w przypadku zabudowania tego złącza. Sama nakrętka wymaga chwycenia palcami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Jan Bielański napisał:

Ja mam iOptron CEM60-EC widać że to jest poprawa poprzedniej konstrukcji:

+ blokady osi RA/DEC - widzę zmianę na pokrętło które można ustawić w pozycji zablokowana/odblokowana (w CEM60 są śruby dociskowe które ustawia się na wyczucie co jest troszkę irytujące)

Ja wlasnie sie zastanawiam, czy to dobre rozwiazanie. Oczywiscie szybsze niz krecenie sruba, ale:

- sruba mozna sobie dokręcic jak sie chce

- pokrętło zapewne trzeba wyregulowac aby optymalnie dociskalo. Chyba, ze jest jakis patent ktory po przekreceniu w pozycje "załączony" sam odpowiednio reguluje docisk...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Tayson napisał:

Ja wlasnie sie zastanawiam, czy to dobre rozwiazanie. Oczywiscie szybsze niz krecenie sruba, ale:

- sruba mozna sobie dokręcic jak sie chce

- pokrętło zapewne trzeba wyregulowac aby optymalnie dociskalo. Chyba, ze jest jakis patent ktory po przekreceniu w pozycje "załączony" sam odpowiednio reguluje docisk...

to działa idealnie

 

 

jest mały inny problem ze śrubami ale innymi i da się z tym żyć:

te boczne śruby dociskające przy blokowaniu monta po regulacji na polarną (takie łapki na profilu w kołysce) mogą minimalnie przestawić oś montażu przy mocniejszym dokręceniu z jednej strony. Zależy co się wiesza, ale jak coś naprawdę ciężkiego to dokręcam bardzo mocno i muszę to robić kroczkami raz z jednej raz z drugiej strony.

 

Jak się zafiksuje wysokość to wtedy można łatwo śrubą azymutu wyregulować, bardzo dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki i połączenie kablowe USB

 

Dziś montaż podłączyłem do zasilania i do kompa (Windows 10).

 

Sterownik montażu dla platformy ASCOM pobrałem ze strony iOptron (ASCOM odsyła do producenta). Wraz ze sterownikiem instaluje się panel sterujący iOptron Commander, umożliwiający sterownie montażem bez pomocy pilota. Coś na podobieństwo EQMOD dla montaży SkyWatcher.

 

Po zainstalowaniu programu w panelu sterowania Windows widać więc iOptron Commander.

 

zainstalowane_programy.png.b94e1b7eebb5901805ff2ac5005d649d.png

 

W ASCOM pojawił się sterownik montażu.

 

ascom_telescope_drivers.png.471c4498e67a72b3094717d208f352be.png

 

ascom_default_ioptron_scope.png.5703567f21dafbed42578eb5852ac7f2.png

 

ascom_diagonstics_test_conn.png.9877bb04384eb78e7c9b5e680a22b671.png

 

Po podłączeniu montażu via USB menedżer urządzeń pokazuje port COM7 (dla montażu) oraz obydwie wbudowane kamerki iPolar oraz iGuider. Nie wymagają one instalowania żadnych sterowników. Przez port USB w hubie montażu podłączyłem też swoją kamerę ASI294 Pro. Nie odnotowałem żadnych problemów z komunikacją, wszystkie urządzenia działają i są widoczne w menedżerze urządzeń i w programie akwizycyjnym APT.

Wbudowanie okablowanie umożliwia mi więc podłączenie do kompa wszystkich urządzeń przy pomocy jednego kabla USB3, bez używania dodatkowych "skrzyneczek".

 

polaczenia_usb.png.f2c8c8e3d803f398dcab89b5de9d1e86.png

 

PHD2 bez problemu wykrywa i obsługuje zarówno sam montaż jak i kamerkę guidera.

 

phd2_polaczenia.png.4b7957ac6a98fc5775c34ea94786b26d.png

 

Wbudowane w montaż kamerki można bez problemu użyć w innych aplikacjach, np. Sharp Cap.

 

sharp_cap_cameras.png.9c2fabed0c68f27666b7e6d652cba26f.png

 

GPS bez problemu zlokalizował montaż w pomieszczeniu, w którym robiłem dziś testy.

 

ioptron_commander_gps_status.png.40f48972b9a42b85d7fde8b1af5b2d14.png

 

 

Jedyną niespodzianką było to, że nie można montażu obsłużyć przy pomocy EQMOD, tak jak obsługiwałem HEQ5. EQMOD nie chce połączyć się z montażem nawet po poprawnym ustawieniu portu (w moim przypadku COM7). Mam więc nie do końca sprawdzony wniosek, że EQMOD obsługuje raczej tylko montaże Sky Watcher, które nie oferują własnego panelu typu iOptron Commander. Jeżeli ktoś ma w tej kwestii inne doświadczenie, proszę oczywiście o info.

 

Tyle tytułem drugiej relacji z mojego pierwszego spotkania z iOptron CEM70G.

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.