Skocz do zawartości

iOptron CEM70G


diver

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, diver napisał:

 

Mam jednak pewne wątpliwości, czy zrezygnować ze swojego dotychczasowego guidera 60/240 na rzecz iGuidera. Zebrałem wczoraj co prawda kilkanaście klatek 120 s i nie zauważyłem problemów, ale żeby wyciągnąć jakieś ostatecznie wnioski potrzeba dużo więcej prób "w boju". Zobaczymy.

 

To trochę mało. Klatki po 120 sekund ( nawet przy Twojej skali) to każdy średniej klasy, dobrze ustawiony na Polaris  montaż robi bez guidera.

A tą nie osiowością guidera i tuby głównej bym się nie przejmował. Ja od zawsze używam guidera zamocowanego na stałe do setupu, bez obejm regulacyjnych i nie zauważyłem rotacji pola na tyle dużej, żeby przekraczała przesunięcia obrazka przekraczające efekty ditheringu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą pozycją zero to nie rozumiem. Zakładam że to działa jak w Cem120 i polega na fizycznym zaznaczeniu pozycji obu osi. Robi się to czujnikiem Halla i magnesem przymocowanym do ruchomej części. Rozkręć sobie dekielek puszki napędu i tak to powinno wyglądać. Dlatego alignacja nie ma i nie może mieć wpływu na pozycję zero. Zero to odniesienie dla GOTO A nie odwrotnie! 

 

Cała filozofia polega na tym że zamiast wyłazić przy początku sesji, utracie zasilania czy resecie oprogramowania i machać ośką robisz to zdalnie i automatycznie i za każdym razem tak samo dokładnie. Obsługa zdalna jest przyczyną powstania tego rozwiązania. 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zero position nigdy nie zawodzi.  Zawsze jest ok. Nie przybliżona a bardzo trafna. Kazdorazowo przy rozstawianiu daje jej szukanie i to tyle w temacie. Montaz jest zbyt malo inteligentny zeby wprowadzac korekty o ktorych piszesz. Co innego synchronizacja z poziomu pc. Po niej widać rozbieżności w jak ja przypuszczam cone error.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, kubaman napisał:

Z tą pozycją zero to nie rozumiem. Zakładam że to działa jak w Cem120 i polega na fizycznym zaznaczeniu pozycji obu osi. Robi się to czujnikiem Halla i magnesem przymocowanym do ruchomej części. Rozkręć sobie dekielek puszki napędu i tak to powinno wyglądać. Dlatego alignacja nie ma i nie może mieć wpływu na pozycję zero. Zero to odniesienie dla GOTO A nie odwrotnie! 

 

No to nie rozumiemy razem. ;)

 

A skąd czujnik Halla wie, w jakie RA i DEC dokładnie celuje oś optyczna teleskopu?

 

Starałem się być uważnym czytelnikiem manuala. Poniżej fragment, który skłonił mnie do wniosku, że przy pomocy star align można skorygować zero position. Wydało mi się to nawet oczywiste, bo jeżeli po alignacji na gwiazdę montaż zna błąd, to może go użyć do skorygowania zero position. Ake niestety po wykonaniu star align żadna korekta zero position. Coś źle czytam?

 

manual_zero_position2.png.c6571e3bb08104932a7aec6846d8e0d1.png

 

I jeszcze jeden fragment z manuala.

 

manual_zero_position3.png.5713f706db85f1608575ade9e5f3428a.png

 

Jak widzisz, tutaj jest mowa o ręcznej korekcie położenia zero position. Wniosek z tego taki, że funkcja "Search Zero Pos" jest w stanie ustawić zero position jedynie w sposób przybliżony. Czy znów coś źle czytam albo źle wnioskuję?

Zastanawiam się tylko, jak można sobie ręcznie skorygować ręcznie zero position. Co miałoby być obiektem referencyjnym? O tym ani słowa w manualu nie ma.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie o to chodzi.

 

Zero to położenie fizyczne osi monta. Każda komenda Search Zero będzie szukać fizycznego markera. 

 

Tylko tyle musisz wiedzieć i to zaakceptować. 

 

 

Cała reszta to alignacja i odbywa się w sofcie i działa tak samo jak plate solve. W założeniu dobrze ustawiony na polarną montaż i fizyczne zero daje dokładność i powtarzalność GOTO. 

 

Kalibracja to nic innego jak synchronizacja pozycji fizycznej z ustawionym ręcznie niewielkim offsetem. Montaż znajdzie zero fizyczne i następnie przestawi się o kąt.

 

 

Pozycja zero to zawsze wskazanie na biegun, czyli Ra 0 i Dec 90. 

 

 

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, kubaman napisał:

Zero to położenie fizyczne osi monta. Każda komenda Search Zero będzie szukać fizycznego markera. 

 

Ok, to jasne. Ale jasne jeż też, że tak ustalone "fizyczne" zero position może nie być (i pewnie nigdy nie jest) wystarczająco dokładną pozycją dla GOTO. Właściwa pozycja wyjściowa dla GOTO w odniesieniu do osi teleskopu jest wtedy, gdy oś teleskopu celuje dokładnie w biegun. A fizyczno-mechaniczne zero position montażu w zasadzie nigdy tego nie gwarantuje. Chyba się z tym zgodzisz?

 

14 godzin temu, kubaman napisał:

W założeniu dobrze ustawiony na polarną montaż i fizyczne zero daje dokładność i powtarzalność GOTO. 

 

Raczej nie. Sądzisz, że automatyczna funkcja "search zero position" zawsze gwarantuje "sukces"? To po co wtedy w instrukcji te wszystkie adnotacje, dotyczące ręcznej korekty zero position i możliwość jej ustalenia we własnym zakresie oraz zapisania skorygowanej wartości?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W założeniu dokładnie tak jest. Zero i polarna wystarczają w 100%. Mont niekoniecznie służy do focenia, często do obserwacji i wtedy dokładność jest wystarczająca. Powiem tyle, że przy moim moncie ustawionym starannie w kopule, zawsze gdy się zgubię, wracam na automacie do pozycji zero, bez żadnych korekt, następnie kieruję się goto do wybranego punktu i plate solve zawsze znajdzie obiekt po kilku sekundach, najczęściej natychmiast. Skala 0.7 arcesec/px, pole widzenia 0,67x0,45 stopnia. To dostatecznie dobre przybliżenie :)

 

Korekta pozycji zero może wynikać choćby z niedokładnego wypoziomowania.

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, kubaman napisał:

często do obserwacji i wtedy dokładność jest wystarczająca.

Do obserwacji zgoda.

 

42 minuty temu, kubaman napisał:

i plate solve zawsze znajdzie obiekt po kilku sekundach

Jasne, plate solve praktycznie zawsze znajdzie.

 

44 minuty temu, kubaman napisał:

To dostatecznie dobre przybliżenie :)

Na użytek plate solve jak najbardziej. Ja jednak bawiłem się starając się uzyskać zero position dokładnie "w punkt", czyli biegun w osi teleskopu. Jednak jak widzę i tak nie gwarantuje to trafiania potem GOTO w punkt, bo niedokładne wypoziomowanie, cone error etc. Więc w końcu żeśmy się dogadali. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hejka.  Wlasnie dzis zamowilem w Astroshop.de CEM70,  bedzie fajny prezent pod choinke, akurat bede mial 2 tygodnie urlopu, wiec w sam raz bede mial czas na wymiane montazu w moim obserwatorium i zapoznanie sie z nowym "koniem roboczym"  Oby mi tylko pogoda dopisala :)

 

 

Edytowane przez Marcin Ksiazek
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
10 godzin temu, diver napisał:

Co mi się nie podoba
1. Konstrukcja Center-Balanced Equatorial Mount, wymuszająca użycie meridian flipa. Choć w sumie to kwestia świadomego wyboru, a mój wybór nie był do końca świadomy. ;) iOptron nie oferuje jednak montażu German Equatorial Mount o parametrach podobnych do CEM70G - GEM45 jest delikatniejszy i gorzej wyposażony.

 

Ale jaki to ma związek? Flipa trzeba przecież robić i na GEM i na CEM.

 

Co do WIFI - ta opcja ogranicza ilość kabli USB.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.12.2020 o 11:50, kubaman napisał:

Flipa trzeba przecież robić i na GEM i na CEM.

 

Nie, konstrukcja GEM umożliwia pełny nieskrępowany obrót głowicy wokół osi RA. Jedyną przeszkodą mechaniczną może być haczenie edit: pręta przeciwwag tuby o nogi trójnogu. Na pierze taka przeszkoda nie występuje. W HEQ5 mogłem "kręcić" dowolnie długo bez flipa. CEM ma jarzmo osi RA umożliwiające zakres obrotu ~210 stopni.

 

W dniu 21.12.2020 o 11:50, kubaman napisał:

Co do WIFI - ta opcja ogranicza ilość kabli USB.

 

Nie. Cały setup (wraz z montażem) łączę z kompem przy pomocy jednego kabla USB3. Użycie WiFi pozwala mi sterować bezprzewodowo jedynie montażem, a dla wszystkich innych urządzeń muszę pozostawić kabel USB. Więc użycie WiFi w ilości kabli niczego mi nie zmienia - nadal muszę jednego kabla USB.

Edytowane przez diver
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Nowok76 napisał:

Spodziewałem się lepszych wyników. Taki wykres mam na HEQ5 :-)

 

No to gratulacje! :) Ja też o prowadzeniu mojego HEQ5 belts miałem dobre zdanie. Ale... Ile kg setupu "wisi" na Twoim HEQ5?

Ponadto zważ, że sam wykres nie do końca musi świadczyć o finalnym efekcie na matrycy głównej kamery. Wykres odnosi się do obrazu kamerki na lunetce guidera. Cytowany przez Ciebie wykres odnosi się akurat do malutkiej wbudowanej lunetki o ogniskowej 120 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, diver napisał:

Nie, konstrukcja GEM umożliwia pełny nieskrępowany obrót głowicy wokół osi RA. Jedyną przeszkodą mechaniczną może być haczenie pręta przeciwwag o nogi trójnogu. Na pierze taka przeszkoda nie występuje. W HEQ5 mogłem "kręcić" dowolnie długo bez flipa. CEM ma jarzmo osi RA umożliwiające zakres obrotu ~210 stopni.

Raczej chodzi o haczenie tuby (a nie pręta przeciwwag) o statyw. I tak, w zależności od rozmiaru tuby oraz deklinacji obiektu, montaż niemiecki pozwala na większą lub mniejszą "zwłokę" flipa, w wielu sytuacjach praktycznie flipa nie trzeba. Istotnie pier znacznie poprawia sytuację. No a CEM, jak piszesz niestety wymusza flipa od razu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, diver napisał:

 

No to gratulacje! :) Ja też o prowadzeniu mojego HEQ5 belts miałem dobre zdanie. Ale... Ile kg setupu "wisi" na Twoim HEQ5?

Ponadto zważ, że sam wykres nie do końca musi świadczyć o finalnym efekcie na matrycy głównej kamery. Wykres odnosi się do obrazu kamerki na lunetce guidera. Cytowany przez Ciebie wykres odnosi się akurat do malutkiej wbudowanej lunetki o ogniskowej 120 mm.

Oczywiście zdaję sobie z tego sprawę :-)

Na montażu wisi mi refraktorek 400mm plus guider i kamerka itp.

Fakt...nie ma dużego obciążenia ,ale kluczowe jest to że mam idealnie ustawienie polarnej. Mogę ciągnąć ponad 10 minut bez guidowania.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, aby porównać  prowadzenie dwóch montaży, to należy wykonać to w tym samym czasie, z tą samą aperturą i skierowane na ten sam obiekt. Jest wiele zmiennych, które wpływają na prowadzenie.

A tak to wróżenie z fusów.

I tak jak Tomek napisał wykres w arcsec.

Edytowane przez pablo12311
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.11.2020 o 22:58, diver napisał:

 

Ciąg dalszy testu iGuidera. Właśnie zbieram materiał przy dość silnych porywach wiatru.

 

iguider_perseusA_guiding_without_PEC.png.2964357149ea19cff20fb1544b1f0577.png

 

 

Faktycznie px na osi Y jest trochę mylące, ale RMS w nawiasie jest w arcsec. Oczywiście x= 100 to krótko oraz jak koledzy zwrócili uwagę RMS zależy od wielu czynników jednak co do zasady ten parametr nie powala na kolana. Bardzo często udaje mi się uzyskać lepszy wynik (zazwyczaj RMS < 1'') na chińskim badziewiu SW EQ6, a nie był nawet opaskowany, a sam siebie uważam ciągle za zielonego w tym temacie :-) 

Nie chcę wyrokować czy to wiatr, zły "cable management" czy coś  innego, ale za takie pieniądze chciało by się wyraźnie mniejszy RMS.

Chętnie zobaczyłbym analogiczny wykres, ale bez wiatru (jak powyżej autor zaznaczył) oraz dla x = 400, a nie 100.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka ze konstrukcja CEM jest "winna" calym dobrodziejstwom montażu. 2wielkie lozyska na kazda os robia swoje jeśli chodzi o nosnosc. Ciekawe czy mozna i czy warto je wymienic na lepsze? 

 

Widziales mojego cem60 na złocie, to myślałem ze obczailes wszystko. Nie bronilem dotykac, a nic bawic sie :)

 

Edit.

Na fejsie pojawiaja sie interesujące kwiatki

https://www.facebook.com/groups/688353861625420/permalink/1091907774603358/

 

 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Tayson napisał:

Prawda jest taka ze konstrukcja CEM jest "winna" calym dobrodziejstwom montażu. 2wielkie lozyska na kazda os robia swoje jeśli chodzi o nosnosc. Ciekawe czy mozna i czy warto je wymienic na lepsze? 

 

Widziales mojego cem60 na złocie, to myślałem ze obczailes wszystko. Nie bronilem dotykac, a nic bawic sie :)

 

Edit.

Na fejsie pojawiaja sie interesujące kwiatki

https://www.facebook.com/groups/688353861625420/permalink/1091907774603358/

 

 

Grupa prywatna więc od razu nie poczytamy.

 

Przy okazji znacie kogoś kto może zrobić przegląd, regulację, wymianę łożysk etc w montażu iOptrona ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.