Skocz do zawartości
  • 0

Kto policzy, tracking za gwiazd.


wampum

Pytanie

Hej.

Chyba jestem za słaby w te klocki teoretyczno obliczeniowe.

Chciałbym wyznaczyćaksymalny czas naświetlania przykładowego DSa dla zwykłem platformy obrotowej fotlgraficznej pochylonej i ustawionej ma Polarną. Najwolniejszy ruch takiej platfoemy wynosi 2godziny/1 obrót. Czyli jest szybciej niż nocne niebo.

My kręcimy się niecałą dobę, prędkość obrotu kuli na naszej szerokości to około 940km/h.

No i teraz jak to "spiąć" razem, znając prędkość urządzenia w godzinach i obrót ziemi.

Teoretycznie 24h/2h i mamy 12 obrotów platformy w ciągu doby i co dalej? Jak to wyznaczyć czasowo wg konretnego obiektu na niebie?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jeśli platforma obrotowa jest ustawiona na faktyczny biegun (a nie na polarną), to każdy obiekt, niezależnie od deklinacji, porusza się z taką samą prędkością kątową. Nie zamieniaj tego na kilometry, bo to szkoda czasu. Pozostań przy jednostkach kątowych.

Jeśli dobrze zrozumiałem - platforma porusza się z prędkością 2 godziny podziałki/h, czyli 2x szybciej niż potrzeba. Jeśli jeden obrót to 2h, to potrzeba 0.5 obrotu/60 minut. To dla doby słonecznej, doba gwiazdowa jest krótsza o niecałe 4 minuty, ale to myślę że można pominąć, pewnie nie planujesz ekstremalnych powiększeń :)

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja to rozumiem jako jeden obrót platformy (360 stopni) na 2 godziny, czyli 180 stopni na godzinę. Użycie tej platformy bardziej zaszkodzi niż pomoże. Nieruchomy aparat po minucie naświetlania będzie celował w punkt oddalony od pierwotnego celu o 15 minut kątowych. Aparat na Twojej platformie w jedną minutę obróci się o 3 stopnie, czyli 180 minut kątowych. Zakładając, ze platforma obraca się w tym samym kierunku co niebo, błąd będzie równy 180 - 15 czyli 165 minut, czyli 11 razy większy niż dla nieruchomego aparatu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, apolkowski napisał:

Ja to rozumiem jako jeden obrót platformy (360 stopni) na 2 godziny, czyli 180 stopni na godzinę. Użycie tej platformy bardziej zaszkodzi niż pomoże. Nieruchomy aparat po minucie naświetlania będzie celował w punkt oddalony od pierwotnego celu o 15 minut kątowych. Aparat na Twojej platformie w jedną minutę obróci się o 3 stopnie, czyli 180 minut kątowych. Zakładając, ze platforma obraca się w tym samym kierunku co niebo, błąd będzie równy 180 - 15 czyli 165 minut, czyli 11 razy większy niż dla nieruchomego aparatu. 

Dokładnie.

Ale odwórcę odpowiedź, to ile będzie można naswietlać pojedyńczą klatkę la ogniskowej 4,58mm?.

To że będzie szybciej  od nieba to wiem ale i tak ruszając się w tym samym kierunku uzyskam chociaż kilka sekund w stosunku do naświetlania "nieruchomego"?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czyli jest gorzej niż początkowo myślałem... Skoro problem jest w platformie, to proponuję zrobić krok wstecz i tak zmodyfikować napęd, żeby się obracała z właściwą prędkością (o ile to platforma paralaktyczna). Inaczej używanie czegoś takiego kompletnie nie ma sensu, niezależnie od ogniskowej. Myśleć nad jej wykorzystaniem (w sposób w jaki próbujesz) można by, gdyby odchyłka była mniejsza niż 2x. A teraz masz ruch 12x szybszy niż potrzebny. Przy tych prędkościach unieruchomienie kamery na statywie da o wiele lepsze efekty, niż obracanie jej na takiej platformie.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, lkosz napisał:

Czyli jest gorzej niż początkowo myślałem... Skoro problem jest w platformie, to proponuję zrobić krok wstecz i tak zmodyfikować napęd, żeby się obracała z właściwą prędkością (o ile to platforma paralaktyczna). Inaczej używanie czegoś takiego kompletnie nie ma sensu, niezależnie od ogniskowej. Myśleć nad jej wykorzystaniem (w sposób w jaki próbujesz) można by, gdyby odchyłka była mniejsza niż 2x. A teraz masz ruch 12x szybszy niż potrzebny. Przy tych prędkościach unieruchomienie kamery na statywie da o wiele lepsze efekty, niż obracanie jej na takiej platformie.

Ok.

Czyli ne tędy droga, ano człowiek kombinue jak tu tanio "się poprowadzić" wśród gwiazd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.