Jump to content

"Nie lękajcie się" - czyli samodzielna kolimacja soczewek w celi trypletu APO (Omegon 90/600)


Marcin_G
 Share

Recommended Posts

Kapitalny wątek i juz na samym początku dziękuję Ci za jego zamieszczenie.... Szacun kolego za takie poświęcenie i odwagę.... Wiesz z tym kurierem to tak do końca nie wiadomo. Mogłeś otrzymać już fabrycznie niezbyt dobrze skolimowany obiektyw.... Sam obawiałem się takiej ewentualności w przypadku ew. zakupu trypletu. Same opinie w internetach z którymi do tej pory się spotykałem wskazywały na wielką trudność kolimacji takiego obiektywu w warunkach amatorskich-domowych. Twoja recenzja przynosi w tej kwestii pewną rewolucję :).... Mam pytania Marcinie i z góry dziękuję za odpowiedz.... W jakiej odległości od kolimowanego obiektywu znajdowała się kulka?  .  Napisałeś też, że największą robotę w procesie kolimacji wykonała regulacja trzeciej soczewki -czy to ze względu na najmniejszą średnicę i tym samym największy zakres jej ruchów?... Możemy przyjąć,że soczewki czołowe i środkowe "nie brały" udziału w kolimacji a korygowałeś ustawienie tylko trzeciej czy jednak trzeba było wszystkimi trzema ssie pobawić?

Pozdrawiam
Krzysiek

Edited by krzychb
Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, krzychb napisał:

Mam pytania Marcinie i z góry dziękuję za odpowiedz.... W jakiej odległości od kolimowanego obiektywu znajdowała się kulka?  .  Napisałeś też, że największą robotę w procesie kolimacji wykonała regulacja trzeciej soczewki -czy to ze względu na najmniejszą średnicę i tym samym największy zakres jej ruchów?... Możemy przyjąć, że soczewki czołowe i środkowe "nie brały" udziału w kolimacji a korygowałeś ustawienie tylko trzeciej czy jednak trzeba było wszystkimi trzema sie pobawić?

Pozdrawiam
Krzysiek

Już mówię co i jak:

- kulka była około 30 metrów od obiektywu, a kolimację robiłem w dłuuuugim, pustym korytarzu u siebie na wydziale (PŁ) To jedna z zalet pandemii - nie ma studentów więc spokojnie, w ciszy i bez turbulencji można kolimować optykę. Przy odległości 30m i ogniskowej 600mm, obraz wypadał tylko o 12mm za położeniem "nieskończoność".

- Ważna uwaga o losie przedniej i środkowej soczewki: po włożeniu soczewek do celi, jeszcze bez pierścienia dociskowego ustawiłem celę w poziomie (oś optyki pozioma) w taki sposób, aby jedna trójka śrubek była na dole, pozostale dwie trójki był w położeniu lewa-góra i prawa-góra. W tej pozycji, niejako od dołu delikatnie dokręcałem śrubki kolimujące aż poczułem, że oparły sie o brzeg soczewki. Od tego położenia obróciłem je o około 50*,. co powinno dać liniowe przesunięcie o 0,1 mm, a więc soczewka przednia i środkowa powinna być uniesiona do położenia osiowego. Następnie dokręciłem śrubki górną lewą i górną prawą. Całość kolimacji na obrazach pozaogniskowych robiłem tylko tylną soczewką. Dopieszczenie obrazu w ognisku wymagało jednak minimalnego ruszenia środkowej soczewki, śrubki ruszałem o 1/20 obrotu, baaaardzo minimalne ruchy. No i po "pchnięciu" soczewki śrubą należy ją delikatnie wycofać, aby nie było punktowego nacisku. Zawsze najpierw musi pojawić sie luz, a dopiero potem przesunięcie. Kolimacja oczywiście robiona w opcji długa rura (z dwoma przedłużkami z okularem bezpośrednio w drawtubie wyciągu, przez adapter 2"/1,25"

 

Po zakończeniu kolimacji (ale jeszcze przed wybuchem euforii) zamontowałem diagonal i obracałem diagonal w wyciągu, by zobaczyć, czy jakaś nieosiowość się nie pojawia - nie pojawiła się.

Link to comment
Share on other sites

Ośmielam się zauważyć, że przedstawiona dokumentacja fotograficzna jasno pokazuje, że Marcin osiągnął sukces w ROZŁOŻENIU apo na części. Czy zobaczymy zdjęcie ponownie złożonego sprzętu, i jesli tak, czy nadal będzie wygladał jak apo, to juz pozostaje w sferze domysłów ;)

 • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

A ja poproszę konkretniej jak można.

Na czym polega kolimowanie na "kulce"?, wiedziałem że się kolimuje na jasnej gwieżdzie rozogniskwywując obraz.

Co jest ważniejsze ustawienie osiowe soczewek wględem siebie czy ustawienie kątowe soczewek względem siebie, pytam bo mam achromat do poprawnej kolimacji i wydaje mi się że "pomarszczone" listki dystansowe powodują skrzywienie na osadzeniu soczewki.

 

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, wampum napisał:

A ja poproszę konkretniej jak można.

- kolimowanie na kulce NICZYM nie różni się od kolimowania na gwieździe  - w obu przypadkach potrzebne jest punktowe źródło światła. W przypadku gwiazdy jej punktowość nie podlega dyskusji, w przypadku kulki od łożyska (moja ma średnicę około 10 mm) odbicie wiąski światła pochodzącej z małej, ale mocnej latarki, z dobrym przybliżeniem można uznać za punktowe. Kolimacja w wersji korytarzowej usuwa wszelkie problemy ze studzeniem tuby, ewentualnymi błędami prowadzenia, seeingiem i wszystkim, co wiąże się z prawdziwą atmosferą. Wada - obraz kuli powstaje nieco za ogniskiem, więc jeśli wyciąg nie jest osiowy, mogą być różnice. Maka o ogniskowej 2700mm zapewne nie skolimuję w korytarzu o długości 40m, ale krótki ref da się ogarnąć bez problemów. Ważne, by latarka była mocna, kulka oświetlona jak najbardziej osiowo, i tło za kulką czarne (ja powiesiłem mój polar :)

- Idealna kolimacja wymaga, by wszystkie trzy soczewki miały wspólną oś optyczną, czyli "kiwki" soczewek na boki też są wykluczone. Natomiast konstrukcja tych cel uniemożliwia bujanie się soczewek na boki. Soczewka przednia jest stabilizowana przez pierścień dociskowy i pierścień dystansowy, soczewka środkowa - dwa dystanse, tylna - dystans i cela. Tu na boki nic się bujać nie może. Czyli podczas kolimacji mamy 4 stopnie swobody: góra-dół środkowej soczewki, lewo-prawo środkowej soczewki, g-d tylnej soczewki i l-p tylnej soczewki.

 

Trochę nie mogę sobie wyobrazić skąd mogło się wziąć pomarszczenie tych listków. Co to za model?

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 godzin temu, dobrychemik napisał:

Ośmielam się zauważyć, że przedstawiona dokumentacja fotograficzna jasno pokazuje, że Marcin osiągnął sukces w ROZŁOŻENIU apo na części. Czy zobaczymy zdjęcie ponownie złożonego sprzętu, i jesli tak, czy nadal będzie wygladał jak apo, to juz pozostaje w sferze domysłów ;)

Rozgryzłeś mnie - żona z soczewek zrobiła podstawki do kwiatków a ja pójdę drogą Tycho Brache'ego - przeziernica.....

Czy ktoś słyszał, by Brache miał problemy kolimacją lub Kopernik narzekał na długi czas studzenia kwadrantu? :D

 • Like 2
 • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

14 godzin temu, wampum napisał:

A ja poproszę konkretniej jak można.

Na czym polega kolimowanie na "kulce"?, wiedziałem że się kolimuje na jasnej gwieżdzie rozogniskwywując obraz.

(...)

O testowaniu optyki teleskopów na sztucznej gwieździe z odblasków od sfery przystępnie pisze pan Suiter w "Star Testing Astronomical Telescopes".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.