Skocz do zawartości

Omegon tryplet APO (FPL-53) 90mm f/6,67


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

@Marcin_G zobaczyłem coś znajomego na fotkach. :) Dwie takie same szyny w standardzie  Arca-Swiss (Joby) użyłem właśnie do zmontowania uniwersalnego montażu statywowego.:

 

Uniwersalny_montaz_stat-003.jpg.cfee06a0cd932a371d521f0c18144020.jpg

 

... te szyny można wykorzystywać na rozmaite sposoby, mają sporo otworów pod śruby 1/4" (przydałoby się również kilka w standardzie metrycznym), no i co najważniejsze są stosunkowo niedrogie w porównaniu z wyrobami innych firm. Polecam wszystkim majsterkowiczom.

 

@Marcin_G montując na tej szynie przy Twojej tubie Apo taki gadżet, jak widać na mojej fotce powyżej, miałbyś dodatkową możliwość szybkiego mocowania dodatkowych akcesoriów przy pomocy złącz Arca-Swiss z możliwością ich przesuwania po szynie (między innymi np. jako opcja wyważania w większym zestawie).

 

... a Apo, no cóż, mogę sobie chociaż pooglądać Twoje fotki i poczytać relacje z testowania.  :icon_rolleyes:

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

PS Temat wiekowy, właśnie odświeżony przez @Emmc2 .  Ciekaw jestem jakie obecnie ma opinie na temat użytkowania właściciel tego Apo Trypletu?

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opinie o Omegonie? - coraz lepsze. Obraz Księżyca z nasadką bino i Morfeuszami wręcz magnetyzuje.....

A opcje z szynami Arca Swiss znam nader dobrze - na dwóch takich szynach będzie bujał się mój Meade 10" SCT w montażu widłowym. Zalety są dwie:

- tubus pozwala się łatwo zdejmować z widel (które są cięzsze od tuby!)

- tubus daje się ładnie wyważać w osi dec/alt, w zależności od trybu pracy.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Odgrzeję nieco kotleta, bo dziś Omegonem na Jowiszu testowałem spore grono okularków:

- Baader Hyperion 8mm (75x)

- Baader Morpheus 6,5mm (92x)

- Sky-Watcher SWA 8mm (75x)

- Sky-Warcher SWA 6 mm (100x)

- Sky-Warcher SWA 5 mm (120x)

- Pentax XW 5 mm (120x)

- Tele Vue Delite 4 mm (150x)

- Tele Vue Delite 3 mm (200x)

 

Obserwację zacząłem około 20:30 i już w Hyperionie zamajaczył mi cień Io. Morpheus i SWA 6mm jednoznacznie potwierdziły to spostrzeżenie.

Atmosfera miejsca nie pozwoliła na wyciśnięcie wszystkich "soków" z Delite'a 3mm, ale Pentax, Delite 4mm i właśnie tani Sky-Watcher SWA 5mm dały najpiękniejsze obrazy. To właśnie w Pentaxie jako pierwszym dostrzegłem samego Io na tle ciemnego pasa, na pociemnieniu brzegowym, tuż przed zejściem z tarczy Jowisza! . Chwilę później Io był oczywisty w SWA 5mm i w Delite'cie 4mm. Parka Io/cień miała separację 4,5" a mimo to widok był bardzo czytelny!

Krótkie podsumowanie jest oczywiście takie, że:

- Pentax 5mm to mój "miszcz" do planet z tym Apo przy średnich powiększeniach

- seria SWA, będąc wielokrotnie tańszą o okularów klasy premium, dzielnie walczy w zakresie krótkich ogniskowych.

 

poniżej screen z momentu, w którym dostrzegłem Io na Jowiszu i zdjęcie grupowe okularków

image.thumb.png.5b25f693ae08b3d14f62abda937e84e9.png

DSC08064.JPG

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.