Skocz do zawartości

Okular 17-20mm do C11


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki polecilibyście okular do C11 (280/2800) do powiększeń ok 150x ? Biorąc pod uwagę moje warunki będzie to najpewniej najczęściej używany okular planetarny. Mam Vixena SLV 12 (z moim C11 da to 233x) sądzę że do użytku stosunkowo rzadko, Vixena NLV 25 (112x) oraz Celestrona E-LUX 40 plossla (70x) którego dostałem z tubą . Jeśli chodzi o zastosowania planetarne, myślę że najczęściej najsensowniejszym wyborem będzie pow ok 150x czyli okular ok 17-20mm którego nie posiadam. Wybór jest dziś tak duży że ciężko o decyzję. Nie wiem czy w przypadku SCT jest sens iśc w kierunku klasy premium (TV, Pentax), z drugiej strony mimo iż SCT podobno nie są "wymagające" nie może tez być "byle jaki" skoro pewnie będę go używać najcześciej spośród szkieł do planet. Co zatem ? ES 20 68st ? Baader Hyperion 17 ? A może "zwykły" WO Swan ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli nie Mopheus 17,5 (który jest świetny....)

 

to może:

Nagler 17 mm 82* jeśli nie jest za drogi

Delos 17,3 mm 72* jako fajny, choć nie tani kompromis

ES 17 mm 90* jeśli ma być możliwie szeroko

Baader Classic Orto 18 mm  jeśli ma być stricte do planet

 

@Misza, i dlaczego tylko 150x z 11 cali?

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Misza napisał:

Ortho raczej nie lubię.

90st ma sens przy SCT ?

Przy ogniskowej 2800 mm  masz powiększenie 165x a pole widzenia "tylko" 057* - Księżyc niemal szczelnie wypełni całe pole.

Przy 165x taki obraz musi mieć piorunujące działanie!

Diafragme tego okularu ma tylko 27 mm więc o wady pozaosiowe byłbym spokojny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TUR napisał:

Michał do planet powiększenie 200-250x polecam.

SE14mm 82* masz równo 200x, albo LVW 13mm Vixen, albo pentax 14mm. 

150 x to trochę za mało do planet.

 

 

Mam już niezłego Vixena SLV 12 który daje 233x dlatego szukam czegoś trochę dłuższego do mniejszych powerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Misza napisał:

Ortho raczej nie lubię.

jeśli to ma być do planet to zdecydowanie ortho

mam Baader BCO 18 mm i używam czasem z Makiem 180 czyli niemal identyczną ogniskową i dający poszukiwane powiększenie. To nie to samo co 6 mm. Tu zarówno ER jak i wielkość soczewki ocznej są na rozsądnym poziomie. Rzadko korzystam z takiego powiększenia ale czasem się przydaje, a przy cenie tego okularu nie żal, że zwykle leży w walizce

 

próbowałem używać okularów DS-owych ale niestety walą chromatyzmem po oczach, a odblaski psują kontrast. Na planety to porażka ale trudno się dziwić bo przecież nie do planet zostały zaprojektowane

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ZbyT napisał:

mam Baader BCO 18 mm i używam czasem z Makiem 180 czyli niemal identyczną ogniskową i dający poszukiwane powiększenie.

U mnie w tej roli występuje Ploessl Meade 15 mm serii 4000 - jeden z ulubieńszych okularów!

Mały, tani, dobry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.