Jump to content

Czy znacie tę serię okularów: Sky Rover


Recommended Posts

6 minut temu, Marcin_G napisał:

Ja wiem, że to produkuje UO. Ale bardziej chodzi mi o praktyczne wrażenia z obserwacji.

Być może użytkownicy (potencjalni dawcy opinii) tych bardziej znanych nadruków nie wiedzą, dlatego zwracam uwagę ;)

Link to post
Share on other sites

Ale coś się parametry nie zgadzają. Dla Sky Roverów podają zdecydowanie większe ER: okular 15mm ma mieć ER aż 22 mm, podczas gdy Altair 15mm ma ER równy 16mm. Podejrzewam, że sklep na Ali trochę nagina rzeczywistość.

Link to post
Share on other sites
8 minut temu, dobrychemik napisał:

Ale coś się parametry nie zgadzają. Dla Sky Roverów podają zdecydowanie większe ER: okular 15mm ma mieć ER aż 22 mm, podczas gdy Altair 15mm ma ER równy 16mm. Podejrzewam, że sklep na Ali trochę nagina rzeczywistość.

Albo podaje ER od soczewki (która jest zagłebiona) a nie płaszczyzny korpusu okularu. 
https://www.apm-telescopes.de/en/binoculars/binocular-accessories/binocular-eyepieces/apm-ultra-flat-field-15mm-eyepiece-65-fov

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, Lukacz napisał:

post-269196-0-66126600-1510470581.png

ale nie są nimi, swany  WO to  Erfle

A tu na przekroju pięknie widzimy, że..... modele 15, 18, i 24 to klasyczne okulary hybrydowe: połączenie konstrukcji Erfle'a (górne grupy o dużej średnicy) z dodanym barlowem (dolne soczewki o niższej średnicy) Podobną drogą poszedł Pentax w serii XW

Edited by Marcin_G
Link to post
Share on other sites
10 minut temu, bartolini napisał:

Zrobiłem kolaż UFFa z niektórymi układami z patentu Naglera.

https://www.cloudynights.com/topic/651872-raytracing-nagler-ultrawides-patents/

430781051_uffvsnagler.png.a040f01b5ea77b74730e1c1db853090d.png

 

Ciekawe: stary Nagler z 81r. ogarnia tworzenie źrenicy trzema dubletami, podczas gdy APM przy dużo mniejszym polu 65* formuje źrenicę czterema grupami, w tym dwa dublety, co jest identyczne z patentem z roku 1988. To dobrze zwiastuje dla korekcji pola na brzegu, trochę gorzej dla zasięgu, kontrastu i łapania flar.

Link to post
Share on other sites

Kużwa, teraz to już się ciężko w tym połapać.....

Kiedyś był Huygens z PZO, Ortoskop z PZO i Ortoskop z Jeny..... A teraz panie to tyle tych łokularów kitajce narobiły, że nie wiadomo co kupować....

Link to post
Share on other sites
 • 2 months later...

Panie i Panowie, oto wspomniany w tytule Sky Rover 15mm z polem 65*

Po poczytaniu opinii postanowiłem kupić na Ali parkę tych okularów do bino. Niestety  - przysłano mi jedną sztukę:mad: która poniżej jest opisana "pro publico bono" oraz na giełdzie już czeka na nowego właściciela.

 

Ale do rzeczy - Okular jest świetny! Nie dziwię się, że do dużych kątowych APMów fabrycznie idzie ta właśnie seria z ogniskową 18 mm

Pierwsze moje skojarzenie - Vixen LVW: takie samo pole widzenia, świetna (naprawdę świetna!) optyka, obraz ostry do brzegu.

Mechanicznie też najwyższa półka - solidne, ładnie wykończone tuleje, wysokiej jakości guma na okularze i wygodna muszla oczna. Wyczernienie na świetnym poziomie, gwint filrtowy 1,25" na wejściu. Gdyby napis był grawerowany na zielono - Tele Vue bez dwóch zdań.

Szczerze polecam!

A moja historia z tym okularem skończyła się tak, że kupiłem parkę od Altair Astro, i co ciekawe są duże różnice w mechanice (okulary nie są parfokalne!) a wyczernienie w Altairze - mimo wyższej ceny - jest......dużo gorsze - w nosku 1,25" pozostawili goły, świecący się chrom!

FX309660.JPG

FX309655.JPG

Edited by Marcin_G
 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 119 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 236 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.