Jump to content

MAK 150


stratoglider
 Share

Recommended Posts

Sprzedam teleskop : Maksutov-Cassegrain 150 f/12

Akcesoria:
- visual back, 2 cale
- torba do przenoszenia (karton z dopasowanymi tłoczonymi białymi piankami + pudełko np na akcesoria, super!)
- odrośnik
- zatyczki (na menisk i do visual back)

CENA: 2000 złotych, 
odbiór osobisty - Kraków, albo na trasie do Skoczowa.
(ewentualnie na trasach: Olkusz, Wolbrom, Jędrzejów, Jasło)

 

Opcjonalnie:
- szukacz: 6x30 (cena: 60 złotych) LUB 9x50 (cena: 120 złotych)
- kątówka 2", dielektryczna (cena: 220 złotych)

______________________________________________________________________________________________________

 

Opis:

Apertura: 143 mm (+/- 3)
Obstrukcja: 44 mm (+/- 3)
Ogniskowa: 2050 mm (+/- 100)
Przelot rureczki od środka tuby do visual back: 24 mm. 
W rureczce tej zostały umieszczone dwie diafragmy o średnicy wewnętrznej 22 mm. Są wykonane z gumowych oringów, trzymają się tam na zasadzie tarcia i sprężystości, nie są przyklejone, więc można je wyjąć (np pensetą) - wtedy poziom winietowania się zmniejszy, ale kontrast obserwacji w dzień też zmniejszy się, do poziomu jaki był w oryginale.
Winietowanie:
- centralne - brak (apertura jw.)
- z najszerszymi okularami 1.25 cala - występuje, jednak jest prawie niedostrzegalne.
- z okularami 2 calowymi z diafragmą 40 mm - występuje i jest już wyraźnie dostrzegalne, jednak jest to stopniowe coraz większe pociemnienie w kierunku do brzegu pola, a nie nagle urwane pole dużo mniejsze niż pole okularu.
Diafragma została dodana również do visual back, jednak ta nie tworzy żadnych minusów (jej brak był błędem konstrukcyjnym, był odblask od obwodu).

Optyka super - bez żadnych rys, mazów, śladów rosy i zaparowania - tylko mini pyłki, widoczne na zdjęciach. Warstwy antyreflex na menisku - nieuszkodzone, bez żadnych śladów czasu.
Kolimacja super - najpierw 'poziom I' czyli do okrągłego krążka rozogniskowanej sztucznej gwiazdy, a po pewnym czasie wykonałem też 'poziom II', czyli dodatkowo do symetrycznego pierwszego pierścienia dyfrakcyjnego - jeszcze minimalnie dało się poprawić od 'poziomu I'. Teleskop utrzymuje taką kolimację od pół roku.

 

Wady:
Kiwka lustra głównego: jest, szacuję na około 1.5 minuty łuku. 

Uchwyt na szukacz - lekko krzywy, może brakować regulacji szukacza - trzeba sobie pomóc, np tak jak na zdjęciu.

Tuba jest w kartonowej osłonie - stosuję to do mocowania na statywie AZ3. Zapewniam, że nie jest ona tam by ukryć jakieś rysy czy wgniecenia na tubie. Dopóki nie sprzedam, kartonu nie będę ściągał, bo stracę możliwość zakładania na statyw.

Przy visual back są przyklejone kawałki szmacianej taśmy, to już jest faktycznie niepotrzebne - stosowałem to jako dystans kilka miesięcy temu, gdy kątówkę przykręcałem bezpośrednio na tubę bez użycia visual back. Odkleimy :-)

 

F0.JPG

F02.JPG

F01.JPG

F1.jpg

F2.jpg

F32.JPG

F31.JPG

F5.JPG

Link to comment
Share on other sites

Nie jestem astrofotografem. Jednak udało mi się dziś zobrazować w pewnym stopniu, kiwkę lustra głównego. Są dwa filmiki z Marsem (18.6"), który się przesuwa w swoim normalnym tempie, bo statyw jest nieruchomy. Jedyne co robię, to wolno przekręcam pokrętłem ostrości raz w jedną, raz w drugą stronę. I wtedy pojawia się dodatkowy ruch Marsa, wynikający z kiwki lustra, więc sumarycznie Mars porusza się takim jakby zygzakiem. Na podstawie filmików da się oszacować przesunięcie obrazu przy zmianie kierunku obrotu - około 5 średnic Marsa, czyli około 1.5 minuty łuku, jak pisałem w pierwszym poście.

Kiwka_1b

Kiwka_2b

 

 

 

Ponadto 2 filmiki przedstawiające gwiazdę alfa ryb, 4.3 mag + 5.2 mag, obecnie rozsunięte o 1.7 "

AR1b

AR2b

Filmiki nakręcane smartfonem K8, połączenie smartfon-okular jest oczywiście najsłabszym ogniwem łańcucha. Alfa ryb na żywo wygląda niesamowicie, dwa superokrągłe krążki, rozdzielone czernią o grubości około 1 krążka i widoczny pierwszy krążek pierścień dyfrakcyjny kształcie ósemki, otaczający parkę. Oglądałem sobie to także przez filtry pomarańczowy i fioletowy, dało się zauważyć zysk rozdzielczości wynikający ze skrócenia długości fali światła. Kompletnie nic nie wskazuje na to, by RMS był słabszy niż 1/5 lambda. 

Edited by stratoglider
(próba korekcji linków)
Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...
 • 1 month later...

Aktualne, nadal tylko odbiór osobisty.

 

Cena nadal 1900 złotych za zestaw: 

- tuba MAK 150

- visual back, 2 cale
- torba do przenoszenia (karton z dopasowanymi tłoczonymi białymi piankami + pudełko np na akcesoria)
- odrośnik
- zatyczki (na menisk i do visual back)

 

Opcjonalne akcesoria dla osoby, która przyjedzie kupić teleskop:

- szukacz: 6x30 (cena: 60 złotych) LUB 9x50 (cena: 120 złotych)
- kątówka 2", dielektryczna (cena: 220 złotych)

 

Nowe opcjonalne akcesoria - okulary, które wyjątkowo dobrze współgrają z tym teleskopem:

- BST 16mm 100 stopni, o ten: https://www.cyfrowe.pl/lornetki-lunety-teleskopy/-okular-szerokokatny-bst-wa-16mm-100-stopni.html 

Stan sklepowy: dwa pudełka - kartonowe i plastikowe zakręcane, stan okularu - igła. Cena: 600 złotych

- SV Bony 20mm 68 stopni, opis na naszym forum tutaj: https://astropolis.pl/topic/72746-okulary-svbony-hit-czy-kit/?do=findComment&comment=829954

Stan igła, zatyczki są, jednak nie ma pudełka. Cena: 70 złotych.

 

 

Edited by stratoglider
Link to comment
Share on other sites

 • 5 weeks later...
 • 3 weeks later...

Polecam komuś, kto już ma teleskop, np refraktor 70 ... 90 , albo achromat to nawet 100 albo 120 mm. Statyw jest, kątówkę się przełoży, szukacz też. No i okulary już są. Wprawdzie do oglądania planet jeszcze trochę czasu jest, jednak jeśli ktoś ma wątpliwości na zakup, lepiej kupić wcześniej i kto nie miał styczności z makiem, wykorzystać ten czas na oswojenie się z tubą i obadać w praktyce: mobilność, szybkość chłodzenia, jak zachowuje się na statywie, jak powiększa. Może niektóre okulary będą zbędne, lub będzie warto coś dokupić. Przesiadka z wcześniej wypisanego sprzętu na takiego maka to będzie strzał w 10.

 

A przypominam, że zanim Jowisz i Saturn zaświecą pełną parą na nocnym niebie - czeka nas najlepsza wieczorna widoczność faz Merkurego (w przeciągu kilku lat!).

 

A jeśli nawet nie to, to jest Księżyc! Pamiętam gdy pierwszy raz zerknąłem na niego przez tego maka, z okularem BST 16 mm 100 stopni, to było poprostu wielkie woow (okular ten jest w opcji). Wydawało mi się że patrzę na stack z registaxa z podciągniętym kontrastem lokalnym :-) Filtr neodymowy dodał do tego trochę saturacji :-) A po czasie było jeszcze lepiej, gdy dokolimowałem maszyne.

 

CENA: 1700. 

Link to comment
Share on other sites

Polecam również ten teleskop - przenośna 5kg tuba do obserwacji oraz avikowania planet i Księżyca (oraz plam na Słońcu). Daje ostre, kontrastowe obrazy. Az4, lub az-gti spokojnie ją udzwignie. 

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.