Skocz do zawartości

MAK 150


stratoglider

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzedam teleskop : Maksutov-Cassegrain 150 f/12

Akcesoria:
- visual back, 2 cale
- torba do przenoszenia (karton z dopasowanymi tłoczonymi białymi piankami + pudełko np na akcesoria, super!)
- odrośnik
- zatyczki (na menisk i do visual back)

CENA: 2000 złotych, 
odbiór osobisty - Kraków, albo na trasie do Skoczowa.
(ewentualnie na trasach: Olkusz, Wolbrom, Jędrzejów, Jasło)

 

Opcjonalnie:
- szukacz: 6x30 (cena: 60 złotych) LUB 9x50 (cena: 120 złotych)
- kątówka 2", dielektryczna (cena: 220 złotych)

______________________________________________________________________________________________________

 

Opis:

Apertura: 143 mm (+/- 3)
Obstrukcja: 44 mm (+/- 3)
Ogniskowa: 2050 mm (+/- 100)
Przelot rureczki od środka tuby do visual back: 24 mm. 
W rureczce tej zostały umieszczone dwie diafragmy o średnicy wewnętrznej 22 mm. Są wykonane z gumowych oringów, trzymają się tam na zasadzie tarcia i sprężystości, nie są przyklejone, więc można je wyjąć (np pensetą) - wtedy poziom winietowania się zmniejszy, ale kontrast obserwacji w dzień też zmniejszy się, do poziomu jaki był w oryginale.
Winietowanie:
- centralne - brak (apertura jw.)
- z najszerszymi okularami 1.25 cala - występuje, jednak jest prawie niedostrzegalne.
- z okularami 2 calowymi z diafragmą 40 mm - występuje i jest już wyraźnie dostrzegalne, jednak jest to stopniowe coraz większe pociemnienie w kierunku do brzegu pola, a nie nagle urwane pole dużo mniejsze niż pole okularu.
Diafragma została dodana również do visual back, jednak ta nie tworzy żadnych minusów (jej brak był błędem konstrukcyjnym, był odblask od obwodu).

Optyka super - bez żadnych rys, mazów, śladów rosy i zaparowania - tylko mini pyłki, widoczne na zdjęciach. Warstwy antyreflex na menisku - nieuszkodzone, bez żadnych śladów czasu.
Kolimacja super - najpierw 'poziom I' czyli do okrągłego krążka rozogniskowanej sztucznej gwiazdy, a po pewnym czasie wykonałem też 'poziom II', czyli dodatkowo do symetrycznego pierwszego pierścienia dyfrakcyjnego - jeszcze minimalnie dało się poprawić od 'poziomu I'. Teleskop utrzymuje taką kolimację od pół roku.

 

Wady:
Kiwka lustra głównego: jest, szacuję na około 1.5 minuty łuku. 

Uchwyt na szukacz - lekko krzywy, może brakować regulacji szukacza - trzeba sobie pomóc, np tak jak na zdjęciu.

Tuba jest w kartonowej osłonie - stosuję to do mocowania na statywie AZ3. Zapewniam, że nie jest ona tam by ukryć jakieś rysy czy wgniecenia na tubie. Dopóki nie sprzedam, kartonu nie będę ściągał, bo stracę możliwość zakładania na statyw.

Przy visual back są przyklejone kawałki szmacianej taśmy, to już jest faktycznie niepotrzebne - stosowałem to jako dystans kilka miesięcy temu, gdy kątówkę przykręcałem bezpośrednio na tubę bez użycia visual back. Odkleimy :-)

 

F0.JPG

F02.JPG

F01.JPG

F1.jpg

F2.jpg

F32.JPG

F31.JPG

F5.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem astrofotografem. Jednak udało mi się dziś zobrazować w pewnym stopniu, kiwkę lustra głównego. Są dwa filmiki z Marsem (18.6"), który się przesuwa w swoim normalnym tempie, bo statyw jest nieruchomy. Jedyne co robię, to wolno przekręcam pokrętłem ostrości raz w jedną, raz w drugą stronę. I wtedy pojawia się dodatkowy ruch Marsa, wynikający z kiwki lustra, więc sumarycznie Mars porusza się takim jakby zygzakiem. Na podstawie filmików da się oszacować przesunięcie obrazu przy zmianie kierunku obrotu - około 5 średnic Marsa, czyli około 1.5 minuty łuku, jak pisałem w pierwszym poście.

Kiwka_1b

Kiwka_2b

 

 

 

Ponadto 2 filmiki przedstawiające gwiazdę alfa ryb, 4.3 mag + 5.2 mag, obecnie rozsunięte o 1.7 "

AR1b

AR2b

Filmiki nakręcane smartfonem K8, połączenie smartfon-okular jest oczywiście najsłabszym ogniwem łańcucha. Alfa ryb na żywo wygląda niesamowicie, dwa superokrągłe krążki, rozdzielone czernią o grubości około 1 krążka i widoczny pierwszy krążek pierścień dyfrakcyjny kształcie ósemki, otaczający parkę. Oglądałem sobie to także przez filtry pomarańczowy i fioletowy, dało się zauważyć zysk rozdzielczości wynikający ze skrócenia długości fali światła. Kompletnie nic nie wskazuje na to, by RMS był słabszy niż 1/5 lambda. 

Edytowane przez stratoglider
(próba korekcji linków)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Aktualne, nadal tylko odbiór osobisty.

 

Cena nadal 1900 złotych za zestaw: 

- tuba MAK 150

- visual back, 2 cale
- torba do przenoszenia (karton z dopasowanymi tłoczonymi białymi piankami + pudełko np na akcesoria)
- odrośnik
- zatyczki (na menisk i do visual back)

 

Opcjonalne akcesoria dla osoby, która przyjedzie kupić teleskop:

- szukacz: 6x30 (cena: 60 złotych) LUB 9x50 (cena: 120 złotych)
- kątówka 2", dielektryczna (cena: 220 złotych)

 

Nowe opcjonalne akcesoria - okulary, które wyjątkowo dobrze współgrają z tym teleskopem:

- BST 16mm 100 stopni, o ten: https://www.cyfrowe.pl/lornetki-lunety-teleskopy/-okular-szerokokatny-bst-wa-16mm-100-stopni.html 

Stan sklepowy: dwa pudełka - kartonowe i plastikowe zakręcane, stan okularu - igła. Cena: 600 złotych

- SV Bony 20mm 68 stopni, opis na naszym forum tutaj: https://astropolis.pl/topic/72746-okulary-svbony-hit-czy-kit/?do=findComment&comment=829954

Stan igła, zatyczki są, jednak nie ma pudełka. Cena: 70 złotych.

 

 

Edytowane przez stratoglider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 3 tygodnie później...

Polecam komuś, kto już ma teleskop, np refraktor 70 ... 90 , albo achromat to nawet 100 albo 120 mm. Statyw jest, kątówkę się przełoży, szukacz też. No i okulary już są. Wprawdzie do oglądania planet jeszcze trochę czasu jest, jednak jeśli ktoś ma wątpliwości na zakup, lepiej kupić wcześniej i kto nie miał styczności z makiem, wykorzystać ten czas na oswojenie się z tubą i obadać w praktyce: mobilność, szybkość chłodzenia, jak zachowuje się na statywie, jak powiększa. Może niektóre okulary będą zbędne, lub będzie warto coś dokupić. Przesiadka z wcześniej wypisanego sprzętu na takiego maka to będzie strzał w 10.

 

A przypominam, że zanim Jowisz i Saturn zaświecą pełną parą na nocnym niebie - czeka nas najlepsza wieczorna widoczność faz Merkurego (w przeciągu kilku lat!).

 

A jeśli nawet nie to, to jest Księżyc! Pamiętam gdy pierwszy raz zerknąłem na niego przez tego maka, z okularem BST 16 mm 100 stopni, to było poprostu wielkie woow (okular ten jest w opcji). Wydawało mi się że patrzę na stack z registaxa z podciągniętym kontrastem lokalnym :-) Filtr neodymowy dodał do tego trochę saturacji :-) A po czasie było jeszcze lepiej, gdy dokolimowałem maszyne.

 

CENA: 1700. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.