Jump to content

Witam, Teleskop Bresser National Geographic Dob 114/500


Recommended Posts

Dobry wieczór.
Ostatnio kupiłem taki teleskop jak w tytule (Teleskop Bresser National Geographic Dob 114/500).
A więc przechodząc do meritum- mam jedno pytanie. Polecacie jakieś obiekty które przez ten teleskop widać całkiem dobrze?
Obojętna jest mi godzina w której to widać (może być 20:00 jak i 3:00)- ważne by było to jako tako widoczne :happy:.
Z góry dziękuje wszystkim- dobrej nocy!:laugh:

 

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Kubaaa napisał:

Niedaleko mnie są miejsca bezpieczne od miejskiego światła

Dwa słowa : "niedaleko" i "miejskiego" nie wróżą nic dobrego. :)

Gdzie konkretnie ? Może coś doradzimy ?

Link to post
Share on other sites

No ogólnie rzecz biorąc to miałem zamiar pojechać do dziadków pooglądać na polanie. W promieniu kilkuset metrów nie ma żadnych budynków, jednak cały czas jest lekka łuna światła od pobliskiego miasta- na szczęście łuna jest bardzo znikoma. :no:
 

Link to post
Share on other sites

Zacznij w takich warunkach jakie masz - po kilku nocach sam zobaczysz na co stać ten teleskop. Pamiętaj o adaptacji oka do ciemności.

 

Edited by Marcin_G
 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Gratulujemy zakupu, z teleskopem zawsze raźniej :)Tabela wimmera tu: http://picios.pl/wimmer/ :) zapisz sobie, będzie na zaś. Do tego zainstaluj sobie jakąś aplikację z mapą nieba - niedawno był wątek na forum z wymienionymi wszystkimi polecanymi.


Jeśli nie wiesz od czego zacząć, to lepiej od łatwego, i zobacz po trochu wszystkiego. Planety: Jowisz i Saturn, potem Mars. Księżyc też ładnie widoczny. Określ wizualny zasięg gwiazdowy w zenicie i na południowym niebie (najsłabsze gwiazdy jakie widzisz gołym okiem - będzie pomocne przy planowaniu obiektów). Potem spróbuj ustawić się na M31 i M33 obok. Spójrz też na M45 i M15. A następnie spróbuj odszukać Uran i Neptun. Jak to zrobisz, to M1, tylko poczekaj aż Księżyc zmniejszy fazę. M31 i M33 w zależności od nieba: zobaczysz nieźle, ledwo co, albo nic poza jądrem. M1 też intensywna nie jest. Jeśli czegoś nie widzisz gołym okiem, to nawiguj po gwiazdach. Obiekty z katalogu messiera zasymuluj sobie w kalkulatorze, żeby wiedzieć czego się spodziewać z posiadanymi okularami: https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

 

Mając to zaliczone będziesz już wiedział co lubisz obserwować i jakie masz niebo. Z tym i danymi z lightpollutionmap będzie nam potem łatwiej doradzić jeśli będziesz mieć jakieś pytania. Wtedy też tabela wimmera pomoże, a i katalogi Messiera oraz Caldwella będą takim zestawem "must see".

 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Czyli mówisz, że z maksymalnym przybliżeniem mojego teleskopu będzie takie obiekty jak właśnie M1 widać?
Jak patrzyłem na Jowisza, Saturna i Marsa to jest widać tylko kropki z różnymi odcieniami kolorów. Jednak księżyc wygląda pięknie, tym bardziej jak była ostatnia pełnia (31.10) :laughing:

Edited by Kubaaa
Link to post
Share on other sites

M1 będzie co najwyżej niewyraźną mgiełką. Do planet potrzeba ogniskowej,  chociaż Jowisza powinieneś widzieć z 4 księżycami, Saturn zaś winien mieć  wyraźną poprzeczkę, czyli zarys pierścienia. Nie mam takiego wynalazku jak Ty, ale obserwuję czasami z achro 80/400. Zgaduję, że trzeba skontrolować kolimacje. 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, Kubaaa napisał:

No ogólnie rzecz biorąc to miałem zamiar pojechać do dziadków pooglądać na polanie. W promieniu kilkuset metrów nie ma żadnych budynków, jednak cały czas jest lekka łuna światła od pobliskiego miasta- na szczęście łuna jest bardzo znikoma. :no:
 

Polana, do dziadków, łuna od pobliskiego miasta. Aleś Kolego tajemniczy, zobacz sobie lightpollutionmap.info i sprawdź jakie masz SQM. 

Edited by Dziąsło
 • Haha 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Kubaaa napisał:

Czyli mówisz, że z maksymalnym przybliżeniem mojego teleskopu będzie takie obiekty jak właśnie M1 widać?

z okularem o krótkiej ogniskowej (założyłem że taki masz) lub ekwiwalentem z barlowem i ciemnym niebem - tak. W innym przypadku... może być różnie, ale co tam się naszukasz, to Twoje :D dlatego to ostatni obiekt na liście. Zresztą czasem ciekawsze jest szukanie obiektu, niż sam obiekt

 

Większość obiektów ma małe rozmiary kątowe lub jest rachitycznymi mgiełkami :D ale maksymalne zalecane powiększenie można przekroczyć, żeby się chociaż przyjrzeć co to tak świeci. Masz ogniskową 500mm więc sprzęt jest mało zoptymalizowany do planet, ale to jeszcze nic nie przekreśla. Niewielką aperturę więc słabo zoptymalizowane do DSów, ale to też nic nie przekreśla. Dużo zależy w tym przypadku od miejscówki, stąd sugestia żebyś zobaczył ile wyciśniesz z tego teleskopu.

 

Poza tym poczekajmy jeszcze, aż zgodnie z modyfikowanym prawem Godwina padnie tu złota porada forów astro :D

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Witam !

Kupiłem ten teleskop na komunię , testowałem go na razie na Saturnie , Jowiszu , Marsie i Księżycu !

Daje duże możliwości dla osoby zaczynającej  przygodę z astronomią nie dźwigając montażu i o to też mi chodziło by dziecko zachęcić to tej pięknej przygody :) 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 17 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 117 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 214 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.