Skocz do zawartości

Witam, Teleskop Bresser National Geographic Dob 114/500


Kubaaa

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór.
Ostatnio kupiłem taki teleskop jak w tytule (Teleskop Bresser National Geographic Dob 114/500).
A więc przechodząc do meritum- mam jedno pytanie. Polecacie jakieś obiekty które przez ten teleskop widać całkiem dobrze?
Obojętna jest mi godzina w której to widać (może być 20:00 jak i 3:00)- ważne by było to jako tako widoczne :happy:.
Z góry dziękuje wszystkim- dobrej nocy!:laugh:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ogólnie rzecz biorąc to miałem zamiar pojechać do dziadków pooglądać na polanie. W promieniu kilkuset metrów nie ma żadnych budynków, jednak cały czas jest lekka łuna światła od pobliskiego miasta- na szczęście łuna jest bardzo znikoma. :no:
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulujemy zakupu, z teleskopem zawsze raźniej :)Tabela wimmera tu: http://picios.pl/wimmer/ :) zapisz sobie, będzie na zaś. Do tego zainstaluj sobie jakąś aplikację z mapą nieba - niedawno był wątek na forum z wymienionymi wszystkimi polecanymi.


Jeśli nie wiesz od czego zacząć, to lepiej od łatwego, i zobacz po trochu wszystkiego. Planety: Jowisz i Saturn, potem Mars. Księżyc też ładnie widoczny. Określ wizualny zasięg gwiazdowy w zenicie i na południowym niebie (najsłabsze gwiazdy jakie widzisz gołym okiem - będzie pomocne przy planowaniu obiektów). Potem spróbuj ustawić się na M31 i M33 obok. Spójrz też na M45 i M15. A następnie spróbuj odszukać Uran i Neptun. Jak to zrobisz, to M1, tylko poczekaj aż Księżyc zmniejszy fazę. M31 i M33 w zależności od nieba: zobaczysz nieźle, ledwo co, albo nic poza jądrem. M1 też intensywna nie jest. Jeśli czegoś nie widzisz gołym okiem, to nawiguj po gwiazdach. Obiekty z katalogu messiera zasymuluj sobie w kalkulatorze, żeby wiedzieć czego się spodziewać z posiadanymi okularami: https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

 

Mając to zaliczone będziesz już wiedział co lubisz obserwować i jakie masz niebo. Z tym i danymi z lightpollutionmap będzie nam potem łatwiej doradzić jeśli będziesz mieć jakieś pytania. Wtedy też tabela wimmera pomoże, a i katalogi Messiera oraz Caldwella będą takim zestawem "must see".

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mówisz, że z maksymalnym przybliżeniem mojego teleskopu będzie takie obiekty jak właśnie M1 widać?
Jak patrzyłem na Jowisza, Saturna i Marsa to jest widać tylko kropki z różnymi odcieniami kolorów. Jednak księżyc wygląda pięknie, tym bardziej jak była ostatnia pełnia (31.10) :laughing:

Edytowane przez Kubaaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M1 będzie co najwyżej niewyraźną mgiełką. Do planet potrzeba ogniskowej,  chociaż Jowisza powinieneś widzieć z 4 księżycami, Saturn zaś winien mieć  wyraźną poprzeczkę, czyli zarys pierścienia. Nie mam takiego wynalazku jak Ty, ale obserwuję czasami z achro 80/400. Zgaduję, że trzeba skontrolować kolimacje. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Kubaaa napisał:

No ogólnie rzecz biorąc to miałem zamiar pojechać do dziadków pooglądać na polanie. W promieniu kilkuset metrów nie ma żadnych budynków, jednak cały czas jest lekka łuna światła od pobliskiego miasta- na szczęście łuna jest bardzo znikoma. :no:
 

Polana, do dziadków, łuna od pobliskiego miasta. Aleś Kolego tajemniczy, zobacz sobie lightpollutionmap.info i sprawdź jakie masz SQM. 

Edytowane przez Dziąsło
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kubaaa napisał:

Czyli mówisz, że z maksymalnym przybliżeniem mojego teleskopu będzie takie obiekty jak właśnie M1 widać?

z okularem o krótkiej ogniskowej (założyłem że taki masz) lub ekwiwalentem z barlowem i ciemnym niebem - tak. W innym przypadku... może być różnie, ale co tam się naszukasz, to Twoje :D dlatego to ostatni obiekt na liście. Zresztą czasem ciekawsze jest szukanie obiektu, niż sam obiekt

 

Większość obiektów ma małe rozmiary kątowe lub jest rachitycznymi mgiełkami :D ale maksymalne zalecane powiększenie można przekroczyć, żeby się chociaż przyjrzeć co to tak świeci. Masz ogniskową 500mm więc sprzęt jest mało zoptymalizowany do planet, ale to jeszcze nic nie przekreśla. Niewielką aperturę więc słabo zoptymalizowane do DSów, ale to też nic nie przekreśla. Dużo zależy w tym przypadku od miejscówki, stąd sugestia żebyś zobaczył ile wyciśniesz z tego teleskopu.

 

Poza tym poczekajmy jeszcze, aż zgodnie z modyfikowanym prawem Godwina padnie tu złota porada forów astro :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Kupiłem ten teleskop na komunię , testowałem go na razie na Saturnie , Jowiszu , Marsie i Księżycu !

Daje duże możliwości dla osoby zaczynającej  przygodę z astronomią nie dźwigając montażu i o to też mi chodziło by dziecko zachęcić to tej pięknej przygody :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.