Skocz do zawartości

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. ISS.


ekolog

Rekomendowane odpowiedzi

53 minuty temu, suchyy napisał:

No KURDE jak na jeden strzał jest fajnie, widać cylinder poszycia i panele solarne! :like:

Chyba tak, to będzie (w mocnym przybliżeniu ;) ):

2024040522_ZARYANAUKA1final_chyba-tak.jpg.93dcbca3741543031c825a937695cfef.jpg

 

 

Pozdrawiam: Jurek

Dokładnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Bartek, jestem W MOCNYM SZOKU, a szczena gdzieś leży na podłodze. SUUUPER! Mimo tych niedociągnięć, o których wspominasz, ten materiał nadaje się na APOD, bo niepowtarzalny. Filmiki ISS to już nie nowość, choć, powtarzam Twoja ISS jest the best! :like::like::like:

 

 

 

Pozdrawiam: Jurek

PS Jak dojdę do siebie, to może jeszcze coś napiszę! ;)

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, MarcinSn napisał:

Śmieję się, ale kto wie, może i to okaże się prawdopodobne... (mówię to po obejrzeniu chyba po raz setny filmiku z przelotu ISS).

 

To jest możliwe przy odpowiedniej pozycji stacji i właściwym oświetleniu - takie foty i filmiki już istnieją - myślę, że Bartosz zakasuje mistrzów z zachodu i to niebawem! :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to jak najbardziej do zrobienia, istnieją takie zdjęcia - z tym, że astronauta w odległości 430 km miałby rozmiar kątowy około 1 sekundy kątowej, więc bez wskazania go na zdjęciu byłby raczej problem z domyśleniem się, które piksele go reprezentują :)

No chyba, że astronauta byłby oddalony o kilkanaście-kilkadziesiąt metrów od stacji, ale takie spacery chyba nie są obecnie realizowane.

 

Więcej info znalezione w necie:

https://astronomy.stackexchange.com/questions/666/how-powerful-a-telescope-would-allow-me-to-view-the-astronauts-aboard-iss-do-a-s

V0IVN.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dojdzie do planowego dokowania MLM NAUKA 29-07-2021 o 15:24 CEST, to w zasadzie tylko dzisiaj tj. 27 lipca mamy ostatnią możliwość obserwacji modułu NAUKA w samodzielnym przelocie. Jutro przelot będzie na o wiele niższej elewacji, generalnie do obserwacji tylko z Polski południowej. W czwartek będziemy mogli oglądać wieczorem ISS już z zadokowanym MLM NAUKA.

 

Niżej przykładowe symulacje w widoku FPV ze Stellarium dla czterech miast.

 

Nieaktualne symulacje usunąłem.

 

ISS będzie przelatywała ok. 15 min. wcześniej na trochę wyższej (u mnie o ok. 15°) trajektorii.

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bartoszw napisał:

Jest to jak najbardziej do zrobienia, istnieją takie zdjęcia - z tym, że astronauta w odległości 430 km miałby rozmiar kątowy około 1 sekundy kątowej, więc bez wskazania go na zdjęciu byłby raczej problem z domyśleniem się, które piksele go reprezentują :)

No chyba, że astronauta byłby oddalony o kilkanaście-kilkadziesiąt metrów od stacji, ale takie spacery chyba nie są obecnie realizowane.

 

Więcej info znalezione w necie:

https://astronomy.stackexchange.com/questions/666/how-powerful-a-telescope-would-allow-me-to-view-the-astronauts-aboard-iss-do-a-s

V0IVN.jpg

 

 

To chyba jest jeszcze trudniejsze wyzwanie. Jeśli kosmonauta jest średnio rozległy na metr to ma średnicę kątową zaledwie (przeliczam z radianów)

 

arcustangens(1/430000) * 57 * 60 * 60 => 0.48 sekundy czyli około pół sekundy kątowej.

 

To zaczyna być problem z seeingiem (typowy niezły to aż 1 sekunda).

Ale coś mi się wydaje, że oni czasem wychodzą we dwóch i nawet niosą coś w rękach. Na takie okazje wypada polować IMHO.

 

Moduł "Nauka" niesie kibelek. Z tego co czytałem taki kibelek kosztuje około 20 milionów ... złotych czy euro czy dolarów - jeden pies :D

 

Tak trochę, a propo. Czy oni tam nie czują się stale podglądani?  Przecież nawet jak zgaszą światło to mogą nagrywać ich kamerki w podczerwieni. ;)

 

Siema

 

Edytowane przez ekolog
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ja zaliczyłem dzisiaj przed chwilą wizualną obserwację ISS, a po niej MLM NAUKA! Na niższej elewacji nowy moduł rosyjski dla ISS dorównywał jasnością Altairowi, ale jakieś delikatne mglistości na niebie przeszkadzały, więc obserwacja balkonowa tak pi razy oko. ;)

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zapytać o praktyczne wskazówki do złapania (fotograficznego) tranzytu na tle Słońca (mam okazję w najbliższą niedzielę pod wieczór, transit-finder.com daje duże nadzieje).  BTW pas widoczności tranzytu zapowiadany jest w przybliżeniu od B-Białej po Krynicę, a właściwie Wysową.

 

Planuję odpalić zdjęcia chwilę wcześniej (no właśnie, nie wiem ile wcześniej warto - na ile dane o przelocie są dokładne, plus "mój czas" też nie musi być super dokładny). Będę  fotografować na dwa aparaty w trybie seryjnym (nie mam kamery astro, filmu aparatem raczej nie chcę nagrywać). Nigdy tego nie robiłem stąd dowolne wskazówki są dla mnie na wagę złota.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie (dzięki uprzejmości NASA) transmisja z dokowania rosyjskiego modułu "Nauka" do stacji ISS która tym samym stanie się na trwałe większa.

 

43-metrowy, 23-tonowy moduł został  wystrzelony  21 lipca 2021 roku
i będzie służył jako nowy ośrodek naukowy, port dokowania i śluza kosmiczna dla przyszłych operacji.

 

Jak widzicie (patrzcie na grafikę na samym dole postu) moduł ma nawet swoje ramię robotyczne.

 

Przypuszczam, że fotografowanie ISS można omawiać i prezentować osiągnięcia też/raczej w wątkach amatorsko-fotograficznych co już są - np tutaj:

Przy okazji pozdrawiam @HAMAL  ... wracaj!

 

Siema

https://www.space.com/17933-nasa-television-webcasts-live-space-tv.html

 

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Nauka_(ISS_module)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

naukam.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciekają zakulisowe nieco informacje ? ;)

 

"Nauka została pierwotnie skonstruowana jako kopia zapasowa dla innego rosyjskiego modułu, Zarya, a później została zmieniona.
Nauka po rosyjsku znaczy nauka, wpisując się w nią główną misją: przechowywanie sprzętu laboratoryjnego do eksperymentów.

Poza tym moduł zawiera izolowaną przed promieniowaniem kabinę z dodatkowym pokojem dziennym dla astronautów, toaletę,
nowe systemy recyklingu wody i filtrowania powietrza, przestrzeń magazynową oraz ramię robota dostarczone przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Przy wadze ponad 20 ton i długości ponad 42 stóp Nauka ma stać się jednym z największych modułów na stacji.
Potrzebna będzie seria spacerów kosmicznych, aby podłączyć go do obwodów elektrycznych i dowodzenia stacji.

 

Rosyjska rakieta Proton bezbłędnie uniosła nowy moduł na orbitę, ale problemy pojawiły się niemal natychmiast. :matrix:

 

Według Europejskiej Agencji Kosmicznej , której ramię robota jest przymocowane do modułu,
usterka w silnikach statku kosmicznego powodowała, że naukowcy na Ziemi przez wiele dni byli zdenerwowani.

Chociaż Nauka ostatecznie przyłączy się do stacji, przez kilka dni leciała na orbicie jako autonomiczny statek kosmiczny.
Moduł rozmieścił swoje panele słoneczne i anteny, ale potem nie uruchomił silników, aby podnieść swoją orbitę,
co potencjalnie może zakończyć misję. Rosyjscy inżynierowie zdołali to naprawić, podała Europejska Agencja Kosmiczna,
charakteryzując ten epizod jako kilka gorączkowych dni"

 

https://www.nytimes.com/2021/07/29/science/russia-module-space-station.html

 

Siema

nyts345.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mikro-polski udział w całej sprawie (należymy do ESA).

 

Nowy moduł zawiera duże ramię robota (ERA) dostarczone przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).


To 11-metrowe urządzenie będzie mogło działać na całym rosyjskim krańcu ISS. Za pomocą stawu łokciowego zmieni pozycję, przesuwając dłoń na końcu ręki.
ERA może chwytać elementy o masie do ośmiu ton z dokładnością do 5 mm.
Członkowie załogi ISS będą również mogli używać ramienia do manewrowania podczas spaceru kosmicznego.

 

Siema
https://www.bbc.com/news/science-environment-58013283

 

armnauka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, AviatorL napisał:

Prawdopodobnie z powodu jakiejś usterki silniki Nauki uruchomiły się samoczynnie kilkukrotnie, powodując niespodziewane obrócenie stacji o 45 stopni.

takie rzeczy dzieją się nie tylko w kosmosie - niby ładna piękna Nauka a potem się okazuje że jednak Pseudonauka :)

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie! Na tym że dajemy pieniądze oraz że nasi specjaliści zabierają tam głos czyli współuczestniczą jakoś w jej misjach i pracach.

***

Wracając do brykania Nauki i zawodnej rosyjskiej techniki.  Stacja ISS została potem "wyprostowana" w przestrzeni do "ulubionej" pozycji ale wymagało to uruchomienia jej silników.

Przez moment kapsuła ewakuacyjna dla załogi była "w trybie" najwyższej gotowości ale nie doszło do uszkodzeń ISS (nie połamała się i nie popękała).

 

Siema

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, ekolog napisał:

wymagało to uruchomienia jej silników

Czy na pewno? Nie jestem specjalistą od ISS, ale wydaje mi się, że stacja nie ma własnych silników tylko wykorzystuje w tym celu ciąg z silników zacumowanych statków. A może jedno i drugie?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.