Skocz do zawartości

Duży achromat f/12: np 150mm. Co myślicie?


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Przeczytałem cały wątek.
- Wymieniono cały szereg różnych konstrukcji teleskopów,
- standardowo była wojna czy lepszy refraktor, Newton czy MAK,
- licytacja kto miał czego więcej i jakich- też już była
- optyka ze sklepów, o które nie pytano, również była...
A odpowiedź na pytanie czy ktoś ma jakieś doświadczenia osobiście lub choćby przez znajomych, ze szkłami z Ali, jak nie padła tak chyba nie padnie. :D
Sam jestem bardzo zainteresowany tym tematem, gdyż takie 134mm dublety od majfrendów mega kuszą ceną. Tylko pytanie jak z ich jakością. Czy bardzo tragicznie. :huh2:

Co do składanego teleskopu mam pewien pomysł, ale raczej nie spotka się z aprobatą, ze względu na robotę i kasę, jaką by trzeba było włożyć w jego budowę. Niemniej jednak zaryzykuję.
Tubus dzielony np. na 3 elementy:
1. element o średnicy wewnętrznej znacznie większej niż obiektyw- normalka ale nie do końca. Do obliczenia ile większy.
2. element o średnicy zewnętrznej mniejszej niż średnica wewnętrzna elementu nr 1.
3. element o średnicy zewnętrznej mniejszej niż średnica wewnętrzna elementu nr 2.
Każdy element musiałby być nagwintowany na swoim początku i końcu. Do łączenia rur można wtedy dopasować redukcje jakie się chce- wyglądające jako pierścienie nakręcane po zewnętrznej części początku kolejnego elementu, czy jak nyple hydrauliczne (w dużym uproszeczeniu, żeby było wiadomo o co mi chodzi :D ).
Cela z obiektywem wkręcana w tubus, tak by dało się ją wyjąć i osobno zabezpieczyć, a elementy tubusu składamy wkładając jeden w drugi. 3. element miałby w sobie już zamontowany focuser, którego nie ruszamy.
Tym sposobem całość możnaby zmieścić do plecaka, połączenia gwintowane drobnozwojowe o długości ze 30mm zapewniałyby precyzję i brak utraty kolimacji, a złożenie wszystkiego do kupy byłoby gołymi rękami w ciągu 3-5 minut.
Żeby zaoszczędzić na wadze, teleskop nie byłby toczony w całości, tylko np same wytoczone gwinty osadzić w rurze cienkościennej.
Taki ja mam pomysł. Może kogoś to naprowadzi na coś lepszego. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma Optolyth już dawno temu produkowała lunety przyrodnicze z wysuwanymi tubusami, jak tu poniżej

https://www.ebay.de/itm/Optolyth-30x75-Ceralin-Vergutung-Spektiv-Fernrohr-West-Germany-Leder-Kocher-Fern/154206366649?hash=item23e76a6bb9:g:D7sAAOSwzl9ft-sY

 

Ale nie wiem, czy przy refraktorze mającym prawie 2m długości ma to sens i czy precyzja łączenia poszczególnych części będzie wystarczająco dobra. Albo inaczej - czy cena za wykonanie tych połączeń nie zabije "taniości" całego refraktora.

Osobiście skłaniam się do opcji truss tube, ale w dziwnym wariancie - obiektyw oprawiony jest w rurze "fi 160" a wyciąg okularowy trzymany jest przez kratownicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obiektyw będzie kupowany na Aliexpress to najpierw w zwykłej, pełnej tubie sprawdziłbym jego własności optyczne. Może się okazać, że wykonasz składaną tubę, obrazy będą niezadowalające i będziesz szukać przyczyn w konstrukcji tuby a może się okazać, że sam obiektyw jest marnej jakości albo cela źle wykonana lub poskładana. 

Jeśli kupisz jakiegoś starego Zeissa czy obiektyw z D&G Optical albo Istara to wiadomo, że jakość będzie bez zarzutu ale z chińszczyzną nigdy nie wiadomo.  

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@anatol cenna uwaga, ale z drugiej strony patrząc, te SkyWatchery, LS i inne... To też Chińczyki, nieprawdaż? Dużo ludzi je kupuje ze względu właśnie na stosunkowo niską cenę, a fajne możliwości. Więc stawiam, że kupowany osobno sam obiektyw -za jakby nie patrzeć, nie jakąś turbo małą kasę- nie będzie odbiegał jakością od podobnych masówek ciut mniejszych apertur. No chyba, że skywatcher itd. to już takie chińczyki premium, że mają super kontrolę jakości i znacznie odbiegają od tych no-name... Ale z kolei np czytając opinie o LS APO 86Q za bagatela 9 tysięcy, gdzie było wszystko zrypane w fabryce już w ogromie egzemplarzy, to już nie wiadomo co myśleć. :D Jednak fakt, wszystko się może zdarzyć, stąd bardzo chętnie poznam opinie kogoś kto już takowe szkiełka testował. :D

Edytowane przez ozokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 2.12.2020 o 14:40, JSC napisał:

@Marcin_G - troche nie jestem w temacie. Możesz podać co konkretnie kupiłeś? :) i za ile? Bo własnie od kilku dni zastanawiam się nad zakupem jakiegos długiego obiektywu achro.

tu kupiłem:

https://pl.aliexpress.com/item/4001201162974.html?spm=a2g17.12010615.8148356.1.42843533k8N1Pt

Sklep nazywa się optical prisms strore, powinni wiedzieć co robią

postępy prac oczywiście będą na forum pokazywane

Test i recenzja rozumie się sama przez się!

Edytowane przez Marcin_G
  • Dziękuję 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tuby. Ja pewnie zrobiłbym tak samo jak mam w obecnym fabrycznym TSie. Jest skręcana z dwóch części. Tylna część o mniejszej średnicy (zrobiłbym ją oczywiscie jeszcze dłuższą w przypadku 150mm f/15)

 

Dobrze to widać na tym zdjęciu (zdjęcie z netu - nie mojego TSa)

 

20190501-R0056513.jpg.f775a685d62eee19697a825e6823f3ee.jpg

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JSC napisał:

Co do tuby. Ja pewnie zrobiłbym tak samo jak mam w obecnym fabrycznym TSie. Jest skręcana z dwóch części. Tylna część o mniejszej średnicy (zrobiłbym ją oczywiscie jeszcze dłuższą w przypadku 150mm f/15)

 

Dobrze to widać na tym zdjęciu (zdjęcie z netu - nie mojego TSa)

 

20190501-R0056513.jpg.f775a685d62eee19697a825e6823f3ee.jpg

A podaj linka do "fabryczneg" TSa, nie zuważyłem tak długich tub w ofercie skliepu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest EDek F/11 - 102/1122 (na zdjęciu jego klon Salomon)

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p11262_TS-Optics-102-mm-f-11-ED-Refraktor-mit-2-5--RAP-Okularauszug.html

Uwaga! Zarówna w sklepie TS jak i w Astroshopie mają zdjęcia starej wersji. Nowa wersja jest z przedłużką tuby o mniejszej średnicy niż tuba (stara wersja miała takie same średnice) i taką też nową wersję teraz aktualnie sprzedają.

 

Tu jest mój - taką wersję obecnie sprzedaja w TS (w tle Vixen 80mm f/15). Przedłużka jest zawalona szukaczami i słabo ją widać ;) , dlatego dałem powyżej zdjęcie tego Salomona .

refraktory.jpeg.a47c6740b06a52d38d3d3fc69a14a4fd.jpeg

 

EDIT

Widzę, że tej wersji już też nie sprzedają, bo nie mają i będzie od marca 2021, czy taka sama - nie wiadomo?

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy ja kupowałem / płaciłem, wysyłka była duuuuuużo tańsza.

2200 zł za dublet z powłokami multi + precyzyjna cela.

Wziąłem f/12, jak w tytule wątku (czyli 150/1800) f/15 to chyba tylko jako coude ma sens, jako teleskop stacjonarny.

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, bartolini napisał:

@JSC ten telerad jest grubszy od tuby :P

Liczy się długość a nie grubość :getlost:

 

Telrad to duże bydle, ale świetnie się sprawuje. Jedynie można się przyczepić do tego, ze szkiełko szybko rosi, ale coś za coś - lepsze szkiełko niż kawałek pleksi.

PS

Tego telrada chce przyczepic jeszcze do Maczka 100mm :movingtongue:, a raczej... Maczka do telrada :D

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, JSC napisał:

Telrad to duże bydle, ale świetnie się sprawuje. Jedynie można się przyczepić do tego, ze szkiełko szybko rosi, ale coś za coś - lepsze szkiełko niż kawałek pleksi.

Jest duży - nawet na półmetrowym newtonie się nie gubi. Apropos roszczenia, to ja swojego zmodyfikowałem wklejając na samym dole szybki rezystor na przezroczysty silikon.

 

telerad.JPG.1ca2122bcaaa01394690166e5ad2c6ef.JPG

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bartolini napisał:

Jest duży - nawet na półmetrowym newtonie się nie gubi. Apropos roszczenia, to ja swojego zmodyfikowałem wklejając na samym dole szybki rezystor na przezroczysty silikon.

 

telerad.JPG.1ca2122bcaaa01394690166e5ad2c6ef.JPG

Muszę cos własnie wykombinować z tym roszeniem. Dzięki za radę - tez tak zrobię!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.