Skocz do zawartości

Duży achromat f/12: np 150mm. Co myślicie?


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.
Obiektyw Jeagera USA , D-150mm , F-15 w domku.Przyszedł solidnie zapakowany w celi wraz z oryginalnym metalowym odrośnikiem.Cela posiada możliwość kolimacji względem tuby i wyciągu , to bardzo duży plus.Nie jak to w chińczykach , przeważnie obiektyw zakręcony na stałe w celi potem w tubie bez możliwości kolimacji i "klops".
Niebawem serwis , czyszczenie , rozebranie , złożenie , markery naniesione zostaną obowiązkowo jak po rozebraniu okaże się że ich brak lub że są słabo widoczne. Sprzedający bardzo fajny człowiek , piszemy nadal ze sobą i chce abym mu wysłał zdjęcia po umyciu i serwisie.Obiektyw w celi to fajny kawał planetarnego szkła AC Fraunhofera , są trzy listki , przekładki pomiędzy elementami.Ładne warstwy co mnie cieszy , jest tylko zabrudzenie wewnątrz , które mam nadzieję w miarę dobrze uda się usunąć podczas serwisu.Widać z boku elementów oryginalny opis na soczewkach jak to w przypadku wyrobów Jeager USA.Podczas serwisu po złożeniu obiektyw zostanie przebadany na fachowej aparaturze pod względem poprawności złożenia elementów.
Pięknego Nieba. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


_________________
Obserwatorium Roll-Off i Sprzęt: APO-ED Refraktory , SCT-ki , NEWTON-y , MAKI INTESA , MAK ORION DE LUX OMC 200 F20 , SolarMax60 II , BF10.Serdecznie Zapraszamy.

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Kraków Pozdrawia Łódż i Też Życzy Powodzonka.:)

Mam trzy możliwości , albo w Firmie CFF na zlecenie jak jakiś wolny termin by pozwolił.Posiadam też w domku aparaturę taką samą jak w Firmie CFF u Catalina do kolimacji i oglądania Krążków AIRY przy Pow. rzędu nawet 1000X , gdzie można z tabeli szacować dokładność wykonania obiektywu po obrazach samych Krążków AIRY. Aparatura jeszcze nie uruchomiona , czeka aż urządzę pomieszczenie pracowni w domu.Aparatura powstała dzięki uprzejmości Catalina , dokupiłem niezbędne części w USA i została przez Catalina złożona. Dzisiaj obiektyw pojechał do zaprzyjażnionego innego Optyka , generalnie do pracowni optycznej.W dobre ręce Speca , taka po znajomości usługa.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak powstanie Refraktor to nie widzę problemu z porównaniem.Myślę będzie prosta rura alu łączona z dwóch części.Fachowo wykonane łączenie aby sprzęt trzymał kolimację i mógł być wożony poza miasto w teren.Zamysł już jest i patent powtarzalności łączenia tuby też.Wszystko pomalutku do przodu.Aktualnie czekam na powrót obiektywu z Serwisu.

 

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Panie i Panowie

Dziś z Chin przybył ostatni ważny klocek układanki LEGO*

Pozostało parę detali do dopracowania, jedna tulejka do wytoczenia przez @Piotrek K. trochę gwintowania, wyczerniania, bafflowania i ziuuuuu - można czekać na.....deszcze

Stay tuned.

 

LEGO to oczywiście skrót od Lekki Elegancki Grat Obserwacyjny 

FX309696.JPG

FX309697.JPG

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt zaiste ciekawy. Śledzę twój wątek od początku i czekam na finał ale ja bym poszedł (mając oczywiście wiedzę i zaplecze) w drugą stronę. Krótka ogniskowa i duża ( bardzo dużą) apertura. 

Takie achro 7,8" F6 pod ciemnym niebem zdmuchnęło by duże lustro. Pierdzielić aberkę na DSO przy 30-80×:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu są zdania podzielone.....

Ja mam w genach wrażliwość na chromatykę. Chyba tylko Enya wkurza mnie bardziej :D

Z racji mobilności oraz faktu, że matka natura - za co jej dziękuję - wyposażyła mnie w dwie działajce gałki oczne, do DS-ów będzie lorneta 2x102

A z refami (wszystkimi trzema) i makami (oboma) częstym gościem będzie nasadka bino TS z osobnego wątku

Najmniejszy z refów z bino i dwoma najlżejszymi parkami będzie również teleskopem turystyczno-kempingowym.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, dobrychemik napisał:

Porównując, na razie tylko na papierze, budowany achromat z Makiem - jakie przewidujesz mocne i słabe strony achromatu? W czym będzie górował nad Makiem?

No i to jest kwestia nad którą się zastanawiam.....ogólnie są ludzie co po prostu kochają refraktory same w sobie, bo to taki "klasyk".

Standrdowy refraktor zawsze miał przewagę w dwóch kwestiach w porównaniu do MAKa.

1. Czas chłodzenia - zawsze był prawie od razu gotowy do działania, z MAKiem w szczególności tym większym wiadomo jak jest.

2. Uniwersalność - taki refraktor F7/8 i nawet 10 nadaje się do całkiem dobrego obserwaowania zarówno DS jak i US.

 

Pytanie jak tutaj będzie a wychłodzeniem tuby, jednak robi się dość długa rura z bafflami, na pewno nie wystarczy 15-20 minut jak w standardzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko na papierze:

+ Ref będzie miał wyższą transmisję (cztery powierzchnie z dużą sprawnością powłok versus mak z dwoma powierzchniami + dwa lustra)

+ Ref powinien dać wyższy kontrast (bez obstrukcji)

+ Ref, o ile jest precyzyjnie wyszlifowany i wypolerowany powinien dać niegorszą (!) rozdzielczość

+ Ref będzie pięknie pracował z nasadką bino.

+ Ref będzie nieco szybciej studził

- Ref będzie miał duuuużo dłuższy okres drgań własnych na montażu, mimo zastosowania szyny Losmandy (moment bezwładności zrobi swoje: Cela z soczewkami ma masę 2148 g (ważyłem) Wyciąg okularowy 2,5" + diagonal + szukacz to będzie ponad 2000 g na drugim końcu. A z bino na końcu?....

- Ref będzie upierdliwy w transporcie, dlatego tubus będzie miał trzy długości: (1) transportowa, około 120 cm (2) obserwacyjna krótka pod bino, (3) obserwacyjna długa pod mono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety klasyczne achromaty o takiej światłosile mają tą wadę - długość. Znalazłem jednak sklep z nowatorskimi, nie prostoliniowymi teleskopami. Podejrzewam, że dzięki wypełnieniu światłowodami mogą mieć bardziej kompaktowe gabaryty. Tutaj np. masz refraktor typu zoom o kilku różnych ogniskowych w zakresie od ok. 500 do 2000 mm mieszczący się niewielkiej aktówce. Jak chcesz, to na PW prześlę link do sklepu ;)

 

image.png.b747ad8574d32be44aceb90cfccdd571.png 

  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z refraktorem 150/1800 będziesz miał też sporo większe maksymalne pole i źrenicę niż z Mak180/2700.

Przez co mocno wzrośnie użyteczność filtrów UHC i łatwość wyszukiwania obiektów.

 

W zenicie, koniec odrośnika będzie ponad 3 metry nad ziemią - także "wow" faktor +10 no i koniec problemów z zamgleniami :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcin_G napisał:

+ Ref będzie pięknie pracował z nasadką bino.

 

Masz na myśli, że w MAKu regulacja ostrości polega na przesuwaniu LG wzg. LW i dlatego jest "gorszy" ? Wystarczy więc MAK zaprojektowany tak by ostrzył z bino a ostrość ustawiany za pomocą wyciągu. 

 

1 godzinę temu, Marcin_G napisał:

- Ref będzie miał duuuużo dłuższy okres drgań własnych na montażu,

 

Nie wiem czy pisałeś o tym. Jaki będzie montaż pod tą tubę ?

 

47 minut temu, bartolini napisał:

W zenicie, koniec odrośnika będzie ponad 3 metry nad ziemią

Zdecydowanie będzie się wyróżniał, nawet wzg. 20" :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, bartolini napisał:

W zenicie, koniec odrośnika będzie ponad 3 metry nad ziemią - także "wow" faktor +10

 

1 godzinę temu, Marcin_G napisał:

A wiesz - odrośnik z lekkiej pianki to i metr długości może mieć!

 

Marcin a czy nie próbujesz sobie czegoś zrekompensować? :hysterical:

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.01.2021 o 14:32, Darek_B napisał:

Marcin a czy nie próbujesz sobie czegoś zrekompensować? :hysterical:

Jak najbardziej - wysokość obiektywu nad poziomem morza. Jak Twoje MTO leży na trawie, to już jest jakieś 600 mnpm. 

Więc ja tu u siebie w Łodzi nie zrobię rury 400 m, ale 180 cm już mogę się porwać.

@Charon_X na początek dam szansę HEQ5.... Zobaczymy jak będzie. Szacuję, że kompletny LEGO będzie o około 1000-1500 g lżejszy od Maka 180/2700 więc jest  cień nadziei.....:nerves: tak między nami: i tak chodzi o lans.....

@astrokarol w maku ogniskującym lustrem wysunięcie ogniska nie jest problemem, ale ogniskowa się wydłuża więc światłosiła spada. Jeśli robię tubę refa od zera, mogę ją tak zrobić, aby w wersji bino była o 120 mm krótsza.

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.