Jump to content

Lekka planetarna frustracja


Recommended Posts

Może trochę zbyt wcześnie na nią bo mam za sobą raptem dwie sesje z nowym sprzętem, może też na zbyt wiele liczyłem. Ale od początku. Ostatnio mocno wciągnęło mnie obrazowanie planet. Za radą kilku osób zakupiłem ASI178MM i zacząłem zabawę z moim Makiem 150. Już od pierwszej sesji było lepiej niż się spodziewałem , rezultaty były całkiem fajne, lepsze niż bym się spodziewał po tak małej aperturze. Kupiłem filtry (IR oraz RGB) i było jeszcze lepiej. W konsekwencji po pół roku sprzedałem Maka i zakupiłem wielgachnego C11 by zrobić "kolejny krok" (naoglądałem się wcześniej super fotek planet z C11 na Astrobinie) Wiedziałem że taki sprzęt jest wymagający co do warunków i może nie polubić się z moim balkonem w centrum Lublina tak jak polubił się z nim Orion 150. Wystawiam sprzęt o 16, focić marsa zaczynam o 21 (jest już wtedy bardzo wysoko). Obraz w okularze nadal nieco faluje ale szczegół na planecie jest całkiem fajny (wizualnie w okularze bo na monitorze niekoniecznie) Rezultat krótko mówiąc jest na razie poniżej oczekiwań. Najlepsze fotki poniżej. Co może być przyczyną ? Trafiam na zły seeing ? A może ogólnie warunki są teraz gorsze do focenia marsa gdyż wcześniej pojawia się na niebie niż dwa miesiące temu, przez co o ile wtedy fociłem go o 2 w nocy to teraz o 21 ? Kolimowałem sprzęt po zakupie na gwieździe i wydaje mi się że jest całkiem ok. Krótko mówiąc co może być przyczyną i co mogę zrobić by lepiej wykorzystać potencjał sprzętu? 

 

P.S. Chętnie udostępnię surowego stacka komuś bardziej doświadczonemu w obróbce. Może coś da się jeszcze wyciągnąć więcej z mojego materiału.

4 Mars 1.11.20B.jpg

M4.jpg

Edited by Misza
 • Like 6
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem nie jest źle jak na przeskok o tyle cali wzwyż. Ja bym nie oczekiwał po kilku sesjach rezultatów jakie widziałeś na astrobinie u użytkowników, którzy bardzo często pochodzą z obszarów dużo korzystniejszych pod względem warunków do rejestrowania planet. U nas o tej porze roku warunki są zwykle fatalne. Astrofoto planet wraz ze wzrostem apertury staje się dużo bardziej wymagające. Trzeba trochę czasu by wszystko opanować i zoptymalizować. Nie poddawaj się zbyt szybko i szukaj tego co da się jeszcze poprawić, sprawdzając wszystko po 2 razy.

 

A próbowałeś większej skali? Trochę małe masz te tarcze jak na 11". Jak skala jest mała to zbyt wiele detalu nie ma jak się tam zmieścić :)

Edited by Arek_P
Link to post
Share on other sites

Tak, próbowałem barlowa, ale było do niczego, to zwykły barlow GSO. Z Makiem Orionem 150 też było do kitu jak próbowałem robić z tym barlowem (ale wtedy uznałem że po prostu za mała apertura na taką skalę) Może coś lepszego w rodzaju TV Powermate wypadłoby lepiej. Zastanawiam się na ile lepsze warunki do focenia Marsa znalazłbym w terenie...

Link to post
Share on other sites

Wiem, ale gdybym ich tak nie powyciągał szczegółu byłoby niewiele, to nie jest zbyt dobry materiał moim zdaniem. Tak jak wyżej napisałem gdyby ktoś miał ochotę pobawić się surowym stackiem to chętnie zobaczyłbym czy coś więcej się da wyciągnąć.

Link to post
Share on other sites

W mieście zawsze są gorsze warunki, a w listopadzie wyraźnie się pogorszyły. Wczoraj męczyłem się z materiałem tak dla zaliczenia, bo Mars odstaje detalem od sesji wrześniowych. Na Twoich fotkach lepszy szczegół niż na mojej, więc nie ma co narzekać na sprzęt, tylko gorsze warunki.

Edited by lemarc
Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, Misza napisał:

Wczoraj sporo lepsze warunki i nie musiałem tak agresywnie obrabiać , pewnie lepszego już nie będzie podczas tej końcówki opozycji.

6 Mars 8.11.20 drizzle zreduk.jpg

Coraz lepiej . Zadbałeś o podkreślone struktury na północy . Kiedy agresywnie ostrzymy robią się artefakty w postaci kulek , tu do tego nie doprowadziłeś . Wszystko jest na swoim miejscu . W naj jaśniejszych miejscach fotka nie przypalona .  Fajnie jeżeli opisujemy jakieś minimum historii sesji . Wtedy można łatwiej się odnieść .  Brawo Kolego . :) 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
25 minut temu, Przemo23 napisał:

To nie jest błąd programu, zapoznaj się z tym artykułem:

https://skyinspector.co.uk/mars-edge-artefact/

Cieszę się, że podoba się artykuł wrzucony godzinę temu na FA do podobnego problemu :)

 

Co do tematu, jest bardzo dużo przyczyn opisanych właśnie w tym artukule. Teleskopy z dużą OC są bardziej podatne na taki efekt. Warto z pierwszych rzeczy na które mamy wpływ sprawdzić kolimację oraz czy jest już przed obróbką w stacku.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 12 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 238 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.