Skocz do zawartości

co to za śruba w obejmie ED80/60


krzkrz

Rekomendowane odpowiedzi

w obejmie EDka 80/600 znajduje się śruba, króra z założenia ma służyć do osadzenia aparatu na "barana" ale nie jest to typowy gwint fotograficzny ( bynajmnienie tych aparatów na rynek europejski który ma 1/4" 20 zwoi / cal) Aparat da sie jakoś wkręcić,  ale to bardzo chybotliwe połączenie w porównaniu z statywem fotograficznym i dokrecenie śrubą kontrującą niewiele daje. 

Czy ktoś wie co to za gwint ? Może Astroserwis :)

 

Za informację tupu "wydaje mi się" serdecznie dziękuję 

 

20201107_120605.jpg

Edytowane przez krzkrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak wyżej. Po pierwsze przydałyby się tutaj dwie nakrętki kontrujące, jedna pod aparat, druga do obejmy. Chyba że zakontrujesz aparat, a do obejmy śrubę zakręcisz bardzo mocno (od spodu krzyżakiem). Dodatkowo śruba ma kulistą końcówkę, przez co może nie chwytać zbyt dużą ilością zwoi. Generalnie najlepiej na tą śrubę (z dodatkową redukcją na 3/8") nakręcić głowicę np kulową i na to aparat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz - o ile z tą głowicą to bardzo dobry pomysł i też go rozważałem bo spowoduje ona odsuniecie aparatu od teleskopu i teleskopu i umozliwi ustawienie tak aparatu aby teleskop przy szerszych kadrach niczego nie zaslaniał to chyba śruby z obejmy w Edku nigdy nie wykrecaleś, albo nie widzialeś. 

Edytowane przez krzkrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, zbignieww napisał:

... ale się uwziąłeś krzkrz  na te śróby ... a koledzy Ci odpowiadają, pisząc poprawnie ten wyraz

proszę o wybacze :) Słownik nie pierwszy raz mi coś poprawił i nie wyłapałem tego .  Syntezator zamiany mowy na pismo to wygodna sprawa, ale daleko jej do ideału.  Już się poprawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • krzkrz zmienił(a) tytuł na co to za śruba w obejmie ED80/60
Godzinę temu, krzkrz napisał:

to chyba śruby z obejmy w Edku nigdy nie wykrecaleś, albo nie widzialeś. 

Wykręcałem i widziałem wiele tych śrub w różnym sprzęcie SW, w tym w ED80. To jest śruba 1/4", chyba że w Twoim egzemplarzu chińczykowi się pomylił sprzęt do gwintowania :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz- masz rację- to na pewno jest gwint 1/4" i ma ok 20 zwoi na cal jak gwint fotograficzny ( gwint UNC ), ale jest w nim "coś innego" co powoduje, że po wkreceniu w aparat jest luz i nakretka dociskowa to tylko lekko koryguje. Nie jest to tak stabilne połaczenie jak z srubą statywu i aparat dwa razy sie obrocił w czasie sesji dlatego postanowiłem zgłębić ten temat.

Sprawdzałem też czy śruba nie jest "podmieniona" lub uszkodzona, ale pasuje idealnie w obydwa gniazda w obejmie. Ponadto taki luz przy połączeniu z aparatem wystepuje nie tylko u mnie, wiec teorię o nieprawidłowej śrubie choć prawdopodobna odrzuciłem i dlatego umiesciłem ten wątek.

Może kogoś posiada na tyle specjalistyczną wiedzę i zna odpowiedź. Ja takiej wiedzy nie posiadam. Znajomi ślusarze też nie znaleźli w swoich zasobach wzornika, który odpowiadał zwojowi na tej śrubie.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia byle jakiej stopki z byle jakiego statywu będzie 2x większa niż tego pokrętełka kontrującego. To będzie się kiwać na boki, i nie jest to wina śruby, tylko właśnie zbyt lichego podparcia dslr. Kilka lat temu rozwiązałem ten problem przykręcając do obydwu obejm kawałek płaskownika z alu, i dopiero w tym płaskowniku pomiędzy obejmami dałem śrubę do aparatu i sam aparat. Takie połączenie jest o wiele lepsze i sztywniejsze niż tylko na jednej obejmie, i można je we własnym zakresie tanim kosztem zrobić samemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, krzkrz napisał:

ale jest w nim "coś innego" co powoduje, że po wkreceniu w aparat jest luz i nakretka dociskowa to tylko lekko koryguje. Nie jest to tak stabilne połaczenie jak z srubą statywu i aparat dwa razy sie obrocił w czasie sesji

A nie jest tak, że dokręcając nakrętkę, jednocześnie wykręca Ci się nieco śruba z obejmy? Jeśli nie będzie ona dokręcona na maxa do obejmy, to będą luzy i tendencja do okręcania się całości. Właśnie z tego powodu to rozwiązanie jest beznadziejne. Można by w sumie po prostu zakleić tą śrubę do obejmy, co rozwiązałoby problem z odkręcaniem się jej (tylko wtedy będzie problem żeby to usunąć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie dlatego zapytałem się czy wykrecałeś tą sróbę kiedykolwiek :)

Ta śróba lekko wkręcona siedzi pewnie w obejmie , ale i tak mam ją wkręconą dość mocno . Na pewno to nie jest powód.  Grubość, gwintu inny skok - tu jest moim zdaniem przyczyna. Tak jak pisałem wcześniej ktoś kto posiada wiedzę specjalistyczna na pewno będzie znał odpowiedź,  jak np. śp. P. Janusz, którego niestety już o nic nie zapytamy.

Edytowane przez krzkrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tą czarną powierzchnię kontry zeszlifować na średnim papierze ściernym, bo jest zbyt gładka i się ślizga na spodzie aparatu. Mam na myśli tą płaską szerszą stronę. Samą śrubę bym skleił na gwincie obejmy klejem do metalu żeby się nie wykręcała.

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.