Jump to content

co to za śruba w obejmie ED80/60


Recommended Posts

w obejmie EDka 80/600 znajduje się śruba, króra z założenia ma służyć do osadzenia aparatu na "barana" ale nie jest to typowy gwint fotograficzny ( bynajmnienie tych aparatów na rynek europejski który ma 1/4" 20 zwoi / cal) Aparat da sie jakoś wkręcić,  ale to bardzo chybotliwe połączenie w porównaniu z statywem fotograficznym i dokrecenie śrubą kontrującą niewiele daje. 

Czy ktoś wie co to za gwint ? Może Astroserwis :)

 

Za informację tupu "wydaje mi się" serdecznie dziękuję 

 

20201107_120605.jpg

Edited by krzkrz
Link to post
Share on other sites

Dokładnie jak wyżej. Po pierwsze przydałyby się tutaj dwie nakrętki kontrujące, jedna pod aparat, druga do obejmy. Chyba że zakontrujesz aparat, a do obejmy śrubę zakręcisz bardzo mocno (od spodu krzyżakiem). Dodatkowo śruba ma kulistą końcówkę, przez co może nie chwytać zbyt dużą ilością zwoi. Generalnie najlepiej na tą śrubę (z dodatkową redukcją na 3/8") nakręcić głowicę np kulową i na to aparat.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, _Spirit_ napisał:

To jest kontra.

tak - na śrubie jest czarna plastikowa kontra  z zatopionym chyba mosiężnym gwinem :) ale pytanie dotyczy tej śróby

Edited by krzkrz
Link to post
Share on other sites

Mateusz - o ile z tą głowicą to bardzo dobry pomysł i też go rozważałem bo spowoduje ona odsuniecie aparatu od teleskopu i teleskopu i umozliwi ustawienie tak aparatu aby teleskop przy szerszych kadrach niczego nie zaslaniał to chyba śruby z obejmy w Edku nigdy nie wykrecaleś, albo nie widzialeś. 

Edited by krzkrz
Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, zbignieww napisał:

... ale się uwziąłeś krzkrz  na te śróby ... a koledzy Ci odpowiadają, pisząc poprawnie ten wyraz

proszę o wybacze :) Słownik nie pierwszy raz mi coś poprawił i nie wyłapałem tego .  Syntezator zamiany mowy na pismo to wygodna sprawa, ale daleko jej do ideału.  Już się poprawiam :)

Link to post
Share on other sites
 • krzkrz changed the title to co to za śruba w obejmie ED80/60
Godzinę temu, krzkrz napisał:

to chyba śruby z obejmy w Edku nigdy nie wykrecaleś, albo nie widzialeś. 

Wykręcałem i widziałem wiele tych śrub w różnym sprzęcie SW, w tym w ED80. To jest śruba 1/4", chyba że w Twoim egzemplarzu chińczykowi się pomylił sprzęt do gwintowania :) 

Link to post
Share on other sites

Mateusz- masz rację- to na pewno jest gwint 1/4" i ma ok 20 zwoi na cal jak gwint fotograficzny ( gwint UNC ), ale jest w nim "coś innego" co powoduje, że po wkreceniu w aparat jest luz i nakretka dociskowa to tylko lekko koryguje. Nie jest to tak stabilne połaczenie jak z srubą statywu i aparat dwa razy sie obrocił w czasie sesji dlatego postanowiłem zgłębić ten temat.

Sprawdzałem też czy śruba nie jest "podmieniona" lub uszkodzona, ale pasuje idealnie w obydwa gniazda w obejmie. Ponadto taki luz przy połączeniu z aparatem wystepuje nie tylko u mnie, wiec teorię o nieprawidłowej śrubie choć prawdopodobna odrzuciłem i dlatego umiesciłem ten wątek.

Może kogoś posiada na tyle specjalistyczną wiedzę i zna odpowiedź. Ja takiej wiedzy nie posiadam. Znajomi ślusarze też nie znaleźli w swoich zasobach wzornika, który odpowiadał zwojowi na tej śrubie.  

 

Link to post
Share on other sites

Powierzchnia byle jakiej stopki z byle jakiego statywu będzie 2x większa niż tego pokrętełka kontrującego. To będzie się kiwać na boki, i nie jest to wina śruby, tylko właśnie zbyt lichego podparcia dslr. Kilka lat temu rozwiązałem ten problem przykręcając do obydwu obejm kawałek płaskownika z alu, i dopiero w tym płaskowniku pomiędzy obejmami dałem śrubę do aparatu i sam aparat. Takie połączenie jest o wiele lepsze i sztywniejsze niż tylko na jednej obejmie, i można je we własnym zakresie tanim kosztem zrobić samemu. 

Link to post
Share on other sites
29 minut temu, krzkrz napisał:

ale jest w nim "coś innego" co powoduje, że po wkreceniu w aparat jest luz i nakretka dociskowa to tylko lekko koryguje. Nie jest to tak stabilne połaczenie jak z srubą statywu i aparat dwa razy sie obrocił w czasie sesji

A nie jest tak, że dokręcając nakrętkę, jednocześnie wykręca Ci się nieco śruba z obejmy? Jeśli nie będzie ona dokręcona na maxa do obejmy, to będą luzy i tendencja do okręcania się całości. Właśnie z tego powodu to rozwiązanie jest beznadziejne. Można by w sumie po prostu zakleić tą śrubę do obejmy, co rozwiązałoby problem z odkręcaniem się jej (tylko wtedy będzie problem żeby to usunąć).

Link to post
Share on other sites

właśnie dlatego zapytałem się czy wykrecałeś tą sróbę kiedykolwiek :)

Ta śróba lekko wkręcona siedzi pewnie w obejmie , ale i tak mam ją wkręconą dość mocno . Na pewno to nie jest powód.  Grubość, gwintu inny skok - tu jest moim zdaniem przyczyna. Tak jak pisałem wcześniej ktoś kto posiada wiedzę specjalistyczna na pewno będzie znał odpowiedź,  jak np. śp. P. Janusz, którego niestety już o nic nie zapytamy.

Edited by krzkrz
Link to post
Share on other sites

Można tą czarną powierzchnię kontry zeszlifować na średnim papierze ściernym, bo jest zbyt gładka i się ślizga na spodzie aparatu. Mam na myśli tą płaską szerszą stronę. Samą śrubę bym skleił na gwincie obejmy klejem do metalu żeby się nie wykręcała.

Edited by lemarc
 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 14 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Thanks
   • 250 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.