Skocz do zawartości

Jak interpretować dane z bazy Simbad


Patrix

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zrobione zdjęcie okolicy gromady M2. Pix opisał kilka obiektów i jednym z nich jest kwazar. Szukając o nim informacji, wpadłem na stronę z bazą obiektów https://cds.u-strasbg.fr No i teraz mam pytanie. Która wartość odpowiada za jasność tego obiektu i czy na podstawie redshiftu można obliczyć odległość jaka nas dzieli, a jeżeli tak to jak? 

 

Kwazar zaznaczony w niebieskim okręgu

 

M2_lum_Annotated_in.thumb.jpg.f70dbeb18e3466e5711167172b55a478.jpg

 

pgc.PNG.beeab3d7fd4f14f3e842ab6d564ac497.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, patrix napisał:

Rzucisz linkiem?

http://www.kempner.net/cosmic.php

 

Wynik z lookback time to z mnożysz przez 1000 i masz odległość w mln lat świetlnych.

 

Edytowane przez Antek Staszewski
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodząc z przesunięcia ku czerwieni (z) możesz policzyć prędkość ucieczki (Vr).

Dla prędkości relatywistycznych liczymy to tak:

 

Vr = c * [ (z + 1)2-1 ] / [ (z + 1)2+1 ]

 

dla z = 1.65479

mamy:

 

Vr = 299792,458 * [ (1.65479+1)2-1 ] / [ (1.65479+1)2+1 ] = 299792,458 * [ 7.0479-1 ] / [7.0479+1] = 225 290 [km/s]

 

a mając prędkość ucieczki to już w uproszczeniu z prawa Hubble’a-Lemaître’a:

 

v = Ho * r

 

gdzie r - odległość Mpc

Ho - stała 67.15 (km/s)/Mpc

 

więc

 

r = 225290 / 67.15 = 3355 [Mpc]

a przeliczając na l.św.

r = 3355 * 3.26 = 10 937 milionów lat świetlnych (czyli blisko 11 miliardów Ly)

 

Czyli światło tego QSO biegło do nas blisko 11 miliarda lat. Jeżeli chodzi teraz o odległość,  to jeszcze trzeba byłoby uwzględniać współczynnik skali (wszechświat bowiem wciąż się rozszerza), ale tak naprawdę astronomowie, czy też kosmologowie raczej przy takich skalach nie posługują się już miarą odległości Ly, tylko samym przesunięciem ku czerwieni (z).

 

Mam nadzieję że się nigdzie nie "walnąłem" w obliczeniach w ten dość senny niedzielny poranek :) (do sprawdzenia).

Edytowane przez Jagho
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Darek_B napisał:

 

Po wstawieniu danych wychodzi mi 9.762 mld lat swietlnych.

q.jpg

Tam najwyraźniej jest błąd w Ωm i ΩΛ. Powinno być kolejno 0.27 i 0.73.  Wtedy wynik wychodzi wynik bliższy obliczeniom @Jagho

Edytowane przez Antek Staszewski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Antek Staszewski napisał:

tam najwyraźniej jest błąd w Ωm i ΩΛ. Powinno być kolejno 0.27 i 0.73.

Napiszmy więc co oznaczają te symbole .

Otóż :

H0 - stała Hubbla

Ωm to współczynnik gęstości Wszechświata

 ΩΛ- stała kosmologiczna

 

Różne źródła podają minimalnie różne wartości, zależy jaki aparat teoretyczny i matematyczny używamy do obliczeń.

Ja dane przyjąłem z innego kalkulatora kosmologicznego czyli stąd.

http://www.astro.ucla.edu/~wright/CosmoCalc.html

A tam Ωm wynosi 0.286 a ΩΛ 0.714.

 

Które jest bliższe prawdy nie wiem ale z chęcią się dowiem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Darek_B napisał:

Przecież nawet w podanym przez ciebie źródle jest "stała kosmologiczna" :)

Wydaje mi się, że nastąpiło nieporozumienie związane z tłumaczeniem:emotion-5:.   Gdyby fragment "or the cosmological constant" był oddzielony z obu stron przecinkami, to miałbyś jak najbardziej rację(wtedy byłoby to wtrącenie). Poza tym wg. wikipedii:  "Przyjmuje się, że stała kosmologiczna jest bardzo bliska zera", więc w tekście zalinkowanym przeze mnie raczej  chodzi o inny parametr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.