Skocz do zawartości

Atlas nieba dla lornetkowców


Rekomendowane odpowiedzi

Jaki atlas nieba/książkę z mapami drodzy forumowicze polecacie do obserwacji lornetkowych?

Wiem, że niezastąpione jest "Niebo przez lornetkę" Patricka Moore'a, ale niestety jest to pozycja biały kruk albo osiąga niebotyczne ceny w internetowych antykwariatach za poniszczone egzemplarze.

 

Macie pomysły lub doświadczenia na inne pozycje książkowe w tym zakresie?

 

Sam wyszperałem taką pozycję: Andrew Fazekas "Pod gwiazdami. Przewodnik po nocnym niebie".

 

 

Edytowane przez Piotr Mlynarski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zastanowić się nad pozycją: Gary Seronik: Binocular Highlights. 

 

W książce można znaleźć najpopularniejsze obiekty dla niewielkich lornetek (gromady gwiazd, galaktyki, mgławice, asteryzmy czy gwiazdy podwójne). Każdy obiekt ma mapkę oraz krótki opis w j. angielskim. Książka co prawda jest mniej "naukowa" niż dzieło P. Moore'a, ale równie pomocna :) Przyznam szczerze, że wolę ją niż "Niebo przez lornetkę".

 

https://www.bookdepository.com/Binocular-Highlights-Revised-Expanded-Gary-Seronik/9781940038445?ref=grid-view&qid=1546348359401&sr=1-1

 

Edytowane przez Spajder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mirekk napisał:

Ściągnij sobie aplikację na komórkę - jest tego na pęczki. Szkoda czasu na kręcenie książką w nocy, w wilgoci, ciemnosci i dezorientacji. 

Prawda. Ale przed obserwacjami warto zrobić plan +plan alternatywny. Wówczas książki bardzo się przydają. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowanie do obserwacji:

Patrick Moore - Niebo przez lornetkę

Bojan Kambic - Viewing the Constellations with Binoculars

Philip Harrington - Touring the Universe through Binoculars

Gary Seronik - Binocular Highlights

Stephen Tonkin - Binocular Astronomy

Demelza Ramakers - Asterisms, Small star for telescopes and binoculars

John Flannery - Binocular Certificate Handbook

 

Oraz niektóre rozdziały z książek:

Guy Consolmagno - Turn Left at Orion

Philip Harrington - Cosmic Challenge

 

W trakcie obserwacji najlepiej jedna z aplikacji:

- SkySafari

- Stellarium Mobile

+ ewentualnie atlas Pocket Sky Atlas (chociaż ja w terenie nie używam, wolę aplikację)

 

Na deser:

 

Tabela Wimmera http://picios.pl/wimmer/

 

 

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Piotr Mlynarski napisał:

Poza tym nie wiem czy są aplikacje pod typowe lornetkowe obiekty.

 

Nie ma czegoś takiego jak typowe lornetkowe obiekty, po prostu w lornetce oglądasz to samo, ale inaczej : ) Atlas pokaże ci wszystko, ale część obiektów jest widoczna dopiero np. od 10 cali wzwyż itp itd. Zależy jaki masz sprzęt i zasięg : )

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokł

4 godziny temu, dexter77 napisał:

Nie ma czegoś takiego jak typowe lornetkowe obiekty, po prostu w lornetce oglądasz to samo, ale inaczej

Wiem, skrót myślowy mam tu na myśli oczywiście obiekty w zasięgu lornetek lub jak kto woli dobrze prezentujące się w lornetce.

Skoro wiadomo że są obiekty poza zasięgiem lornetki, to nie ma co sobie nimi głowy zaprzątać :) do czasu kupna teleskopu :)

 

Dzięki za propozycje poszukam, poprzeglądam. Teraz są tak krótkie okna pogodowe (a lepiej długo nie będzie), że warto mieć gotowe scenariusze i pomysły na szukanie obiektów.

 

Tabela Wimmera rewelacja, maksymalnie rzeczowo i w pigułce.

Edytowane przez Piotr Mlynarski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ecotone (Kamakura) 10x50 i TS 25x100 LX (jeszcze mam bo zastanawiam się mocno nad 20x80).

Wczoraj na małej lornetce szukałem komety C/2020 M3 Atlas w Orionie, niestety bez powodzenia, chyba trzeba próbować na większej lornecie.

Szkoda że widoczność popsuła się bo chciałem jeszcze zerknąć na Merkurego nad ranem.

Edytowane przez Piotr Mlynarski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.